Судове рішення #10918773

2-1963/2010

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

02 вересня 2010 року                                                               Новогродівський міський суд Донецької області

в складі:  головуючого судді Броднікова С.О.

                 при секретарі Комаровій О.С.

                 з участю: позивача ОСОБА_1

       представника відповідача УПФУ Віннікова В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці про визнання дій неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В:

    20.05.2010 року  ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до УПФУ в м.Новогродівці про визнання дій неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку пенсії, вказуючи на те, що вона відноситься до ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 1 категорії та є інвалідом 3 групи, знаходиться на обліку в УПФУ м.Новогродівка. Вона зверталася до УПФУ з заявою  про перерахунок державної та додаткової пенсії відповідно до ст.ст.50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 22.04.2010 року, але їй було відмовлено. Відповідно ст.28  Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб,  які втратили працездатність, встановленого законом. Дії відповідача з приводу відмови їй в проведенні перерахунку пенсії з розрахунку 6 мінімальних пенсій  за віком та додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, з розрахунку того, що мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, вважає неправомірними. Просить стягнути з УПФУ в м.Новогродівка суму недоплаченої пенсії як інваліду 3 групи 1 категорії ліквідатора аварії на ЧАЕС, починаючи з 22.04.2010 року в розмірі 5918 грн., зобов’язати відповідача здійснити перерахунок державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії та сплачувати в подальшому 4589 грн. щомісячно, стягнути з відповідача судові витрати.

    Представник УПФУ в м.Новогродівці позов не визнає, вказуючи на те, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2010 року складає 1155,40 грн., що забезпечує рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом. Посилається на заперечення, які додані до справи та вважає, що пенсія позивача призначена та виплачується згідно діючого законодавства та з урахуванням постанов КМУ.

    Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, позов  обґрунтованим, та таким що підлягає  задоволенню.

    Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст.46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень житті, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.

    Судом встановлено, що позивач, дійсно є інвалідом 3 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесена до категорії 1, одержує пенсію по інвалідності на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 Закону  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але з урахуванням постанов КМУ від 28.05.2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” та від 06.07.2008 року №654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” отримує пенсію в розмірі 1155,40 грн.

    Розділ 8 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Статтею 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

    Відповідно ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи – 50 % мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

    Відповідно ч.3 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Частина 4 цієї статті Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть буди нижчим 6 мінімальних пенсій за віком для інвалідів 3 групи. Приписи зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою КМУ від 30.10.1997 року №523 (з наступними змінами та доповненнями).

    Відповідно ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набула чинності 01 листопада 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

    Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

    Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку державної пенсії, передбаченої ст.ст.50, 54 Закону України  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на 2010 рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

    Таким чином, дії відповідача з приводу відмови позивачу в перерахунку пенсії з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, з розрахунку того, що мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, є неправомірними.

    Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМУ від 30 травня 1997 року № 523, щодо критеріїв обчислення розмірів пенсії відповідає змісту ст.54 Закону України  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки розмір пенсії визначається у відсотках і не фіксується максимальним граничним розміром пенсії у грошовому еквіваленті.

    Положення ч.3 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку пенсії, передбаченою ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки чинними законами України не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч.1 цієї статті.

    З урахуванням зазначеного, суд вважає, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок його пенсії з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, з розрахунку того, що мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 22 квітня 2010 року підлягають задоволенню.

    На думку суду, не заслуговують уваги заперечення представника відповідача щодо нарахування пенсії позивачу здійснено згідно постанов КМУ від 28.05.2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” та від 06.07.2008 року №654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” з посиланням на ч.5 ст.54 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, так як ця норма Закону делегує КМУ визначати порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, і не дає право КМУ визначати розмір цих пенсій.

    Суд вважає, необґрунтованими заперечення  відповідача проти позову з посиланням на положення ч.3 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, так як це не є перешкодою для застосування зазначеної величини мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чиним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсій за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.

    Керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України ст.ст.49, 50, 54, 53, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796, ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058, ст.ст.6, 8, 10, 60, 212, 213, 215, 218, 294 ГПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

    Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці про визнання дій неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку пенсії – задовольнити.

    Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці щодо відмови  перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” –  незаконними.

    Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці здійснити ОСОБА_1, як інваліду 3 групи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, перерахунок державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії, з розрахунку того, що мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого  в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з 22 квітня 2010 року.

    Рішення може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької шляхом подачі апеляційної скарги на нього протягом 10 днів з дня проголошення рішення.

    Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті.

   

        Суддя:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація