Справа №2-2474/2010року
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2010 року Святошинський районний суд м.Києва в складі:
головуючого – судді Борисюк Л.П.
при секретарі Гук Є.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва про визнання дій неправомірними та зобов»язання провести перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка в травні 2010 року звернулася до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії за 2007 р.; зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особа в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (за 2008 рік), з 01.03.2009року.
В обгрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що є пенсіонеркою за віком та продовжує працювати, і відпрацювавши відповідний вимогам Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» термін, 31.03.2010 року звернулась із заявою до відповідача з проханням провести перерахунок її пенсії за віком відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, якої сплачено страхові внески за 2008рік.
Оскільки відповідач відмовив у задоволенні її заяви про здійснення перерахунку пенсії, то керуючись ст.ст. 40-42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 19, 22, 43, 46, 48, 49, 64, 67 Конституції України, ст.ст. 3, 15, 61, 81, 82, 84, 88, 114, 118, 119 просила позов задовольнити.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про час місце розгляду справи був повідомлений належним чином, просив відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог в повному обсязі та розглядати справу у його відсутності.
Суд, заслухавши думку позивачки, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Святошинського району м.Києва та отримує пенсію за віком (а.с.8).
31.03.2010 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до ст.ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік (а.с.9).
Як вбачається з листа № 439/09 від 31.03.2010 року відповідач відмовив в задоволенні звернення позивачки та зазначив, що при проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн.(а.с. 10).
На момент звернення позивачки до суду, перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік відповідачем не здійснено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивачка є працюючою пенсіонеркою, а тому на неї повністю розповсюджуються норми, передбачені Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяців страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Підпунктами 9, 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та порядок проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Доводи відповідача про те, що внаслідок визнання зазначених змін неконституційними, виникла правова колізія, яка полягає в тому, що норми ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» втратили чинність, а рішення щодо відновлення дії попередньої редакції зазначених норм не приймалося, не можуть бути прийняті судом до уваги, як такі, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Суд вважає необхідним зазначити, що посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 і відповідно застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.) для здійснення перерахунку пенсії у 2009 році є неправомірним та необґрунтованим, оскільки згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» при проведенні перерахунку пенсії у 2009 році має застосовуватися показник середньої заробітної плати за рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обгрунтування правомірності своїх дій.
Відповідно до ст.88 ЦПК України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню понесені та документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 08грн. 50коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи відповідно до задоволених вимог у розмірі 37,00 грн.
Таким чином суд приходить до висновку про те, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачки з 01.03.2009 року всупереч вимогам Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а тому позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 19, 22, 46, 64 Конституції України, ст.ст. 40-47 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. 16, 257, 267 ЦК України, ст.ст. 3, 8, 57 – 60, 79, 81, 84, 88, 209, 212, 213, 215, 223 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України Святошинського району м. Києва здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року повернення за призначенням пенсії ( за 20098рік) починаючи з 01 березня 2009 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивачки витрат зі сплати судового збору у розмірі 8грн.50коп. та 37грн.- витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м.Києва.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рушення.
С у д д я:
Тв-24
№2-2200/10 від 07.07.2010 року Управління пенсійного фонду України
в Святошинському районі м.Києва
03148, м. Київ, вул. Корольова, 5-а
Святошинський районний суд м.Києва направляє копію рішення від 02.07.2010 року до відома.
Додаток: копія рішення від 02.07.2010 року.
Суддя Святошинського
районного суду м.Києва В.А.Твердохліб
Помічник судді
Тв-24
№2-2200/10 від 07.07.2010 року Управління пенсійного фонду України
в Святошинському районі м.Києва
03148, м. Київ, вул. Корольова, 5-а
Святошинський районний суд м.Києва направляє копію рішення від 02.07.2010 року до відома.
Додаток: копія рішення від 02.07.2010 року.
Суддя Святошинського
районного суду м.Києва В.А.Твердохліб
Помічник судді
- Номер: 6/205/163/15
- Опис: про видачу дублікату в/л
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2474/10
- Суд: Ленінський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Борисюк Лариса Павлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.08.2015
- Дата етапу: 17.09.2015
- Номер: 6/937/323/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2474/10
- Суд: Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
- Суддя: Борисюк Лариса Павлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.12.2020
- Дата етапу: 10.12.2020