Судове рішення #10912778

Справа 2-а-437-2009

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2009 року. Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого: судді Божка В.П.,

при секретарі: Лосинській І.М.,

за участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача Полковникової І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Артемівська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має статус громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та є інвалідом 3 групи. Розмір його основної пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не може бути нижчим 6 мінімальний пенсій за віком, та додаткова пенсія у розмірі 50%.

02.02.2009 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії, але отримав відмову від 19.02.2009 р. у цьому.

Позивач, посилаючись на ст. 19 Конституції України, просить визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати його здійснити перерахунок пенсії за період з 01.02.2009 р., відповідно до ст. ст. 50, ч. 4 ст. 54,67 ЗУ України „Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

У судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги, дав пояснення, аналогічні викладеному в адміністративному позові, просив вимоги задовольнити.

Представник відповідача із адміністративним позовом не погодився, зазначивши, що управління є органом виконавчої влади та зобов’язане виконувати розпорядження (в тому числі й постанови) найвищого органу виконавчої влади, яким в свою чергу є КМУ. Порядок нарахування пенсії інвалідам-чорнобильцам передбачений Постановою КМУ №1 від 03.01.2002 р., яка в свою чергу була прийнята на виконання ч. 5 ст. 54 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Обчислення розміру державної пенсії по пенсійній справі ОСОБА_1 із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчудження в 1987 р., у розмірі відшкодування фактичних збитків як інваліду 3 групи, учаснику ЛНА на ЧАЄС 1 категорії, згідно порядку, затвердженому ПКМУ від 30.05.1997 р. № 523 відповідає вимогам діючого пенсійного законодавства. Відповідно до п. 6 ПКМУ від 28.5.2008 р. № 530 встановлено, що у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлений зв, язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим для учасника ЛНА на ЧАЄС в 1986 р., інвалідів 3 групи - з 22.05. 2008 р. 870 грн.. З 01.07.2008 р. відповідно до ПКМУ № 654 від 16.07.2008 р. встановлено, що якщо розмір пенсії зазначеним особам по інвалідності без врахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій не досягає 980 грн., то встановлюється доплата до вказаного розміру. Розмір назначеної позивачу державної пенсії по інвалідності в ромірі фактичного відшкодування заподіяної шкоди перевищує 980 грн. і тому розмір його пенсії обчислюється без врахування мінімального розміру пенсії. Додаткова пенсія позивачу за шкоду встановлена в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб відповідно до п. 4 ПКМУ від 28.05.2008 р. № 530. Тому, в задоволенні позовних вимог просила відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача і представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягють задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач віднесен до 1 категорії (посвідчення серії А НОМЕР_1 як особа, що постраждала внаслідок. Чорнобильської катасрофи, та є інвалідом 3 групи, що також підстверджується довідкою МСЕК від 07.06.1999 р., серія ДОН № 055296 (а.с. 8-9).

02.02. 2009 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення йому перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 12).

19.02.2009 р. відповідач листом № 1984-/03 відмовив позивачу у перерахунку зазначеної пенсії (а.с. 7).

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-4, преамбула якого визначає принцип, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 статті 4 Закону України №1058-4 передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключено законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання песнійних виплат та соціальних послуг визначене ст. 8 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення" (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісчне довічне утримання) іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Закон України „Про пенсійне забезпечення"- за умови, ящо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.

Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсій: за віком, по інвалідності, у зв’яку з втратою годувальника, призначається один з цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на яку має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України № 231-У від 05.10.2006 року, який нобрав чинності з 31.10.2006 року „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки згідно ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Стаття 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, що діяла на момент звернення позивача із заявою до пенсійного фонду про перерахунок пенсії) передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах. Зокрема, для інвалідів 3 групи розмір додаткової пенсії визначений як 50% мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Нормами статті 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника, зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до першої категорії.

Частина перша та друга даної статті передбачає призначення пенсії за бажанням громадянина із заробітку, одержавного за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством, але у всіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у наведених роках не може перевищувати 3,0 тис. грн.

Частиною 3 статті 54 вказаного Закону (із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-4 від 17.11.2005 року) передбачено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (у спірних відносинах має місце захворювання) внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", у якому призначення пенсій по інвалідності визначено розділом 4 (статті 30-35 Закону).

Частина 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які потсраждали внаслідок Чорнобильської катасрофи" (у редакції, що діяла на момент звернення позивача із заявою про здійснення перерахунку пенсії) передбачає, що в усіх випадках розміри песній для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі інвалідності- 6 мінімальних пенсій за віком, припис зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і песній у зв’язку з настанням інвалідності або втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою КМУ від 30 жовтня 1997 року №523 (із змінами та доповненнями).

Даною нормою визначений для даної категорії нижчий розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами статті 49 спеціального закону передбачений максимальний розмір, то частиною 4 ст. 54 даного Закону встановлений нижчий розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до першої категорії, та у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Посилання відповідача на частину 5 статті 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. 03.01.2002 р. була прийнята постанова №1 КМУ (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 13.07.2004 р. №894). Відповідно до п. 2 постанови КМУ №1 розрахунок пенсії та додатковиї песній, передбачених ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводиться виходячи з розміру 19,91 грн. (з 01.09.2004 р. - 22,30грн).

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державною конституційної гарантії горомадян на достатній життєвий рівень дає Закон України „Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року №966-14.

Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 і діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особі, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Статтею 62 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня-470 грн., з 1 квітня-481 грн., з 1 жовтня- 498 грн.

Також, п. 28 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни, у тому числі, до ст. ст. 50,54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та встановлено розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, для інвалідів 3 групи-15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії для інвалідів 3 групи - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС- 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу 1, пунктів 61,62,63,66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу 1, пунктів 1-4,6-22,24-100 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, положення п. 28 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

У вищевказаному Рішенні Конституційного Суду України зазначено, що при прийнятті оспорюваного Закону всупереч правовим позиціям, викладеним у Рішенні від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) законодавець вийшов за межі правового регулювання бюджетних відносин: зупинив дію окремих положень законів (стаття 67 розділу 1) і вніс до ряду законодавчих актів зміни і доповнення та визнав деякі з них не чинними (розділ II).

Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26.12.2008 р. № 835 затверджений на 2009 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, 498 грн.

Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів прожиткового мінімуму.

Враховуючи вищевикладене, суд визнає відмову від 19.02.2009 р. позивачу у здійсненні перерахунку пенсії (державної та додаткової) у розмірах, менших від 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком неправомірною, оскільки не відповідачє вимогам частини 4 статті 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому необхідно визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ст. ст. 50,54ч.4,67 п. 3,71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст. ст. 50,54 ч. 4,67 п. 3,71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 02.02.2009 року із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що визначається виходячи з розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Суд прийшов до висновку, що зазначений перерахунок має бути здійснений саме з 01.02.2009 року, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій, встановлений ст. 45 Закона України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", у відповідності до частини 4 якої перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону, у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки у судовому засіданні встановлено, що позивач подав заяву про перерахунок пенсії до відповідача 02.02.2009 року, а саме до 15 числа, то такий перерахунок у відповідності до вищезазначених вимог Закону має бути проведений з 01.02.2009 року.

Відповідно до ст. 104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

У відповідності до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як позовну заяву, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вмиог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито" за №7-93 від 21.01.1993 р., громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.

На підставі Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст. ст. 50,54, п. 4,67п.3,71 Закону України від 28.02.1991 р. №796-ХІІ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, керуючисьст. ст. 1,2, 4,5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69, 70, 71, 79, 86, 87, 94, 104, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м. Артемівську районі Донецької області щодо відмови позивачу у здійсненні з 01.02.2009 року перерахунок пенсії по інвалідності (державної та додаткової пенсій) відповідно до ст. ст. 50, ч.4 ст. 54,67п.3,71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності (державної та додаткової пенсій) з 01.02.2009 року відповідно до ст. ст. 50,54,67п.3,71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація