справа № 2 – 3167/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2010 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області в складі
головуючого судді Філіпенко Л. П.
при секретарі Щербак А. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит про визнання незаконним рішення цього Управління щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за та зобов’язання відповідача призначити пенсію на пільгових умовах
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит Луганської області (далі УПФУ) з позовом, у якому просить визнати рішення УПФУ №174 від 29 червня 2010 року по відмові в призначенні її пенсії за віком на пільгових умовах протиправним, зобов`язати УПФУ призначити її пенсію на пільгових умовах у відповідності з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призвести її виплату з 01 червня 2010 року.
В обґрунтуванні позовних вимог позивачем зазначено, що 11 червня 1990 року вона прийнята на роботу в якості учня свердлувальниці механічного цеху №4 ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт». З 04 липня 2000 року ОСОБА_1 переведена учнем коваля - штампувальника у ковальсько-пресовий цех ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт». Наказом по підприємству №161 від 29 листопада 2000 року її присвоєний 2 розряд коваля – штампувальника ковальсько – пресового цеху. З того дня, тобто з 29 листопада 2000 року і по теперішній час ОСОБА_1 працює у ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт» в якості коваля - штампувальника ковальської дільниці, тобто вона пропрацювала на ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт» в якості коваля-штампувальника більше 7 років при загальному стажі роботи більше 20 років. Вважає, що для вирішення питання чи є професія такою, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, слід керуватися нормативно-правовими актами, які регулювали це питання на час її роботи.
Відповідно до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах , затв. постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162 (Розділ 111 підрозділ 1 пункт «а»), Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36 (Розділ Х1, підрозділ 1 пункт 11.2а.) професія коваля-штампувальника, по якій я працювала, дає мені право на пільгове пенсійне забезпечення.
З урахуванням стажу роботи ОСОБА_1 – більше 20 років, з яких стаж роботи за Списком №1 складає 7 років 11 днів , відповідно до пункту «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка стверджує, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої робот працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць: жінки – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах, ОСОБА_1, на її думку, має право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього закону (жінки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років), на 1 рік за кожен повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам. Таким чином ОСОБА_1, на її думку, має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням загального пенсійного віку на 9 років 4 місяці.
Тому, маючи всі підстави і необхідні документи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах 16 червня 2010 року ОСОБА_1 звернулася із заявою на ім’я генерального директора ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт», де вона працює, з проханням оформити її всі необхідні документи та звернутися із поданням про призначення її пенсії до УПФУ. Як ОСОБА_1 відомо, підприємство звернулася із цим поданням до УПФУ.
Але рішенням УПФУ від 29 червня 2010 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно п.»а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв`язку з тим, що нею ні відпрацьовано необхідного пільгового стажу за Списком №1 – 7 років 6 місяців, та повідомлено, що згідно наданих документів підтверджується пільговий стаж на шкідливих роботах – 5 років 3 місяці 5 днів.
Це рішення УПФУ по відмові в призначенні пенсії у відповідності з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 вважає незаконним.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка; за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника. Відповідно до наказів по ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт» №196 від 29.12.2000 року та №147 від 15.11.2005 року підтверджено право ОСОБА_1 на пільгову пенсію за Списком №1 за професією коваля - штампувальника.
Згідно довідки «про умови праці», наданою ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт» ОСОБА_1 працює ковалем – штампувальником ковальсько-пресового цеху ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт» і з 29 грудня 1998 року по теперішній час у вищеназваному цеху підприємства умови та характер праці докорінно не змінювалися (виробництво, робота, робоче місце). За роки роботи на її робочому місці докорінних змін ні в обладнанні, ні в організації виконання робіт не сталося.
Тому ОСОБА_1 вважає, що у відповідності з пунктами 4.2,4.3,4.4 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 року №383, з урахуванням атестацій проведених на підприємстві за професією коваля-штампувальника і оформлених наказами №196 від 29.12.2000 року та №147 від 15.11.2005 року та з урахуванням довідки підприємства про те, що в період її роботи на підприємстві з 29 грудня 1998 року і по теперішній час не змінювалися докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, результати вищевказаних атестацій застосовуються при обчисленні стажу роботи, який дає її право на пенсію на пільгових умовах впродовж 5 років, що передує даті видання наказу про результати атестації робочого місця.
Переатестація робочого місця ОСОБА_1 повинна була зроблена підприємством 29 грудня 2003 року, але внаслідок відсутності фінансових коштів на оплату послуг обласної СЕС по інструментально-лабораторним замірам факторів навколишнього середовища на робочому місці переатестація була проведена несвоєчасно, тільки 15 листопада 2005 року.
Атестація робочих місць за умовами праці – це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров`я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності. Відповідно до пунктів 1,2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності і господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Частиною другою пункту 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Таким чином, обов`язок проведення атестації робочих місць покладено на керівника підприємства, а тому її не проведення не може позбавити мене конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Тому, на думку ОСОБА_1, її трудовий (страховий) стаж у період не проведення власником підприємства переатестації мого робочого місця коваля - штампувальника з 29 грудня 2003 року до 15 листопада 2005 року, тобто 1 рік 10 місяців 16 днів, повинен бути зарахованим до пільгового стажу за Списком №1 та враховано при призначенні її пенсії за віком.
Від відповідача надійшлі заперечення проти позову , в якому він посилається на те, що згідно ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-ІУ, який набрав чинності з 01.01.2004р., пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочим місць, на посадах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним вище, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
За нормами п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" правом на достроковий вихід на пенсію користуються працівники, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Атестація робочого місця обов'язково потрібна для зарахування до пільгового стажу періодів роботи після 01 серпня 1992 року.
Порядок проведення атестації робочих місць затверджений постановою КМу від 01.08.1992 № 442. Атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не раніше одного разу на 5 років. Це означає, що при призначенні пенсії на пільгових умовах для зарахування до пільгового стажу певного 5-річного періоду роботи у несприятливих умовах праці відповідне право впродовж цього періоду повинно бути підтверджене результатами атестації робочих місць за умовами праці. Якщо атестація вперше проведена після 31.07.1997 року у разі підтвердження зазначеного права до пільгового стажу зараховується період роботи до 01.08.1992 та 5-річний період роботи, що передує даті проведення атестації. При цьому, якщо працівник, зайнятий на роботі, передбаченій Списками, набуває право на призначення пенсії на пільгових умовах після 31.07.1997 ще до настання терміну чергової атестації, роботодавець повинен провести позачергову атестацію робочого місця цього працівника для підтвердження зазначеного права за відповідний період роботи.
В трудовій книжці позивача міститься запис про проведення атестації робочого місця згідно з наказом № 196 від 29.12.1998 та № 147 від 15.11.2005. Позивач працює ковалем - штампувальником з 20.11.2000. Таким чином, до пільгового стажу позивачу, на підставі наказу про підсумки атестації робочих місць за умовами праці № 196 від 29.12.1998, зараховується період роботи з 20.11.2000 по 29.12.2003.
Зарахування періоду роботи позивача з 30.12.2003 по 14.11.2005 до пільгового стажу роботи є неможливим, оскільки за професією позивача, ВАТ ДХК "Луганськвуглеремонт" після 29.12.2003 не було проведено атестацію робочого місця.
На підставі наказу про підсумки атестації робочих місць за умовами праці № 147 від 15.11.2005 до пільгового стажу роботи позивачу зараховано період роботи з 15.11.2005 по 01.04.2010 (за фактично відпрацьований час).
Відповідно до п.4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Тож з позовом про відшкодування шкоди, завданої такими діями підприємства, позивачу необхідно звертатись до ВАТ ДХК "Луганськвуглеремонт".
На підставі викладеного, дії управління з відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах є правомірними, тому просить відмовити позивачу в задоволенні позову (а.с.25).
Згідно ст. 6 “Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод”, ратифікованої Законом України 475/97-ВР від 17.07.97, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
У судове засіданні сторони не з’явилися, просять розглянути справу в їх відсутність, п озивач на своїх вимогах наполягає, відповідач просить відмовити у його задоволенні (а.с. 0
Суд, дослідивши письмові докази та оцінивши усі докази по справі в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що базується на засадах відносності та припустимості доказів, доходить висновку вважати позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлено, що 11 червня 1990 року ОСОБА_1 прийнята на роботу в якості учня свердлувальниці механічного цеху №4 ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт». З 04 липня 2000 року ОСОБА_1 переведена учнем коваля - штампувальника у ковальсько-пресовий цех ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт». Наказом по підприємству №161 від 29 листопада 2000 року її присвоєний 2 розряд коваля – штампувальника ковальсько – пресового цеху. З того дня, тобто з 29 листопада 2000 року і по теперішній час ОСОБА_1 працює у ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт» в якості коваля - штампувальника ковальської дільниці, тобто вона пропрацювала на ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт» в якості коваля-штампувальника більше 7 років при загальному стажі роботи більше 20 років. (а.с.15-16). Згідно довідки наданою ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт» ОСОБА_1 працює ковалем – штампувальником ковальсько-пресового цеху ВАТ ДХК «Луганськвуглеремонт» і з 29 грудня 1998 року по теперішній час у вищеназваному цеху підприємства умови та характер праці докорінно не змінювалися (виробництво, робота, робоче місце) (а.с.12). Переатестація робочого місця ОСОБА_1 повинна була зроблена підприємством 29 грудня 2003 року, але внаслідок відсутності фінансових коштів на оплату послуг обласної СЕС по інструментально-лабораторним замірам факторів навколишнього середовища на робочому місці переатестація не була проведена (а.с.14).
Посилання відповідача про те, що зарахування періоду роботи позивача з 30 грудня 2003 року по 14 листопада 2005 року до пільгового стажу роботи є неможливим, оскільки за професією позивача ВАТ ДХК "Луганськвуглеремонт" після 29 грудня 2003 і до 14 листопада 2005 року не було проведено атестацію робочого місця суд уважає не неспроможними.
Дійсно, відповідно до п.4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки вина позивачці у несвоєчасному проведенні ВАТ ДХК "Луганськвуглеремонт" атестації робочих місць у визначений законодавством строк відсутня.
Тому суд вважає неправомірними дії УПФУ щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України періоду роботи з 30 грудня 2003 року по 14 листопада 2005 року.
На підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.11,13,15, п.1,5,10 ч.2 ст.16 ЦК України, керуючись ст.ст.3,8.ч.1 ст.15,118,119 ЦПК України
Р Е Ш И В:
Позовнi вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м.Антрацит Луганської області №174 від 29 червня 2010 року по відмові в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах – протиправним.
Зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Антрацит Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах у відповідності з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня звернення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Антрацитівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
рішення надрукована в дорадчій кімнаті