Судове рішення #10896094

Справа № 2-491/09р.

     

      Р І Ш Е Н Н Я

                                                    І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

04 червня 2009р.                                                         Іванівський районний суд Одеської області

в складі :     судді         Тимчука Р.М.

при секретарі                       Гончарук Н.О.

розглянувши у   відкритому    судовому  засіданні в смт Іванівка Одеської області  цивільну справу   за   позовом  ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу, -  

           

В С Т А Н О В И В:

В березні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом ОСОБА_2 про стягнення боргу, посилаючись на те, що на протязі 2008 року між сторонами укладали сь ряд договорів позики строком на три місяці, відповідно до умов, яких  позивач передала відповідачеві  грошову суму у розмірі 40 000 доларів під три та п»ять відсотків, що на момент подочі позову  в гривневому еквіваленті становить 330000 гривень.

У встановлені договорами строки  відповідач забов»язання не виконав, позику та встановлені договором відсотки не повернув,  та зазначає, що заборгованість за зазначенними договорами на момен пред»явлення позову до суду становить  47500 доларів США, а в гривневому еквіваленті – 390929 грн.

Відповідач ухиляється від виконання зобов’язання, у зв’язку з чим позивач просить  вжити заходів забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно боржника.

 

Позивач в судовому зсіданні позов підтримала.

            Відповідач позов визнав

 

  Судом встановлені таки факти та відповідні їм правовідносини.

  Судом встановлено, що 05.09.2008 року ОСОБА_2 отримав позику від ОСОБА_1 в розмірі п»ять тисяч доларів та мав повернути відсотки від суми позики в розмірі трьох відсотків щомісяця.  

02.09.2008 року позивач надала відповідачеві позику в сумі  десяти тисяч доларів США позику позивач надала під три відсотки;

Також ОСОБА_1 26.02.3009 року згідна наданої розписки надала позику в сумі  двух тисяч гривень;

29.04.2008 року ОСОБА_2  під п»ять відсотків щомісячних отримав від ОСОБА_1 позику в сумі  десяти тисяч доларів США;

Також судом оглянута розписка за якою відповідач повинен повернути позику в сумі  п»ятнадцяти тисяч доларів США та три відсотки від суми щомісяця.

 

На підтвердження укладеного договору позики та його умов відповідач надав позивачеві розписки.    

Судом оглянутий оригінал розписки, який є письмовою формою  правочину.  

Отже, відповідно до ч.1 ст. 14 ЦК України цивільні обов’язки виконуються у межах, встановлених договором або актами цивільного законодавства.

Відповідач свої обов’язки боржника з повернення грошей у власність кредитора  не виконав, оскільки займані гроші не повернув.

Згідно ст.. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином  відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст.. 525 ЦК України одночасна відмова від зобов’язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом ( ч. 1 ст. 611 ЦК України).

Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що відповідач не виконав належним чином свого обов’язку боржника и кредитор має право на вимогу коштів в будь який момент, оскільки відповідно до ч.3 ст.530 ЦК України  якщо строк (термін) виконання боржником обов’язку не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги, кредитор має право вимагати його  виконання в будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов’язок у семиденний строк від дня пред’явлення вимоги, якщо обов’язок  негайного виконання не випливає із договору  або актів цивільного законодавства

Частиною 1 ст. 1049  ЦК України передбачено, що  позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визнані родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та порядок , що встановлений  договором.  

Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України (ч.1 ст.1048 ЦК України).  

З наведеного суд визнає право на вимогу позичальника на повернення суми коштів та процентів за договором.          

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невиконання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить  загальним засадам цивільного законодавства, що встановлено ст.. 15 ЦК України.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право  звернутися до суду  за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути6 визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке  існувало до порушення; примусове виконання обов’язку в натурі та інші способи, що встановлені договором або законом.

На думку суду в даному випадку  належить захистити  порушені права позивача шляхом задоволення позовних вимог.

На день пред’явлення позову до суду офіційний курс гривні до валюти становив: 100 доларів США до 823 грн.00коп.

Тому, в рахунок боргу за неналежне виконання зобов’язання на користь позивача  підлягає стягненню з відповідача  390925  грн. ( 47500 доларів США х 8.23 грн.  = 390925 грн.).

На підставі ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Позивач підтвердив понесені судові витрати   квитанціями  відділення № 127 Ощадного банку України УДК в Іванівському районі на МФО 828011 р/р 31219259700200 ГУДКУ в Одеській області   від 31 березня 2009 року  про державного мита  в сумі 51 грн. і від 31 березня 2009 року  за № 128  про сплату  інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в розмірі 30 грн.

Отже задоволенню підлягають позовні вимоги в частині стягнення з відповідача  судових витрат на користь позивача в сумі 81 грн., оскільки відповідно до п.6 ч.1 ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.  

Сума судових витрат підлягає стягнення з відповідача на користь позивача в розмірі 81 грн.  

З наведеного, суд дійшов до висновку, що  позовна заява  про   стягнення боргу  підлягає задоволенню в повному обсязі.

    Керуючись ст.ст. 14, 15, 16, 525, 526, 530, 611, 625, 1048, 1049 ЦК України,  ст.ст.  7, 8, 15, 209, 212, 214-215 ЦПК  України,    

В И Р І Ш И В:  

   

     Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2    про стягнення боргу задовольнити.

    Стягнути з   ОСОБА_1  на користь ОСОБА_2    390925  грн. ( 47500 доларів США х 8.23 грн.  = 390925 грн.).

 

    Стягнути з   ОСОБА_1  на користь ОСОБА_2      81 (вісімдесят одну) гривень.        

 

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

         

        Суддя -  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація