Справа № 2-3256
2010 рік
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
08 вересня 2010 року м. Білгород-Дністровський
Білгород- Дністровський міськрайонний суд Одеської області
у складі: головуючої - одноособово судді Прийомової О.Ю.,
при секретарі – Петренко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Білгород – Дністровському цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства комерційний банк «Надра» відділення № 15 Одеське регіональне управління про стягнення коштів за банківським вкладом ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення коштів за банківським вкладом, в якому просить стягнути з відповідача на його користь суму вкладу, згідно з договором строкового банківського вкладу (депозиту) «Мій вибір» оформленого в рамках пакету послуг ПП «Базовий+» № 906182, в розмірі 15000 грн., штрафні санкції, а саме три проценти річних за неналежне виконання зобов’язань, в розмірі 2325 грн., штрафні санкції, а саме суму інфляції за час порушення зобов’язання, в розмірі 1845 грн. та витрати пов’язані із веденням судової справи включаючи державне мито в розмірі 51 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, в розмірі 30 грн., обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 31 березня 2008 року між ним ОСОБА_1 та відповідачем було укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) «Мій вибір», строком на 12 місяців, відповідно до якого ОСОБА_1 передає, а Банк прийняв грошову суму Вкладу у розмірі 15 000 грн. 00 коп., що надійшла і зобов’язується виплатити вкладнику суму Вкладу та проценти на умовах та в порядку, визначеному Договором.
Позивач зазначає, що згідно вимог Договору строкового банківського вкладу від 31 березня 2008 року відповідач взяв на себе зобов’язання по забезпеченню повного збереження та повернення Вкладу з нарахованими процентами та повернути Вкладнику Вклад за його вимогою в кінці терміну дії Вкладу чи у випадках дострокового розірвання договору шляхом перерахування коштів на рахунок.
Але на прохання позивача повернути його вклад у зв’язку із закінченням строку договору відповідач відповів відмовою.
На підставі викладеного вище позивач просить позовні вимоги задовольнити.
Позивач у судове засідання не з’явився, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, згідно наданої до суду письмової заяви просить судове засідання провести у його відсутності, позовну заяву підтримує та просить задовольнити та ухвалити заочне рішення.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про день слухання справи відповідач був повідомлений належним чином, про причину неявки суду не сповістив. Зі згоди позивача, про що свідчить заява позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані позивачем докази суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Статтею 1060 ЦК України передбачено, що договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад). За договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором.
У судовому засіданні встановлено, 31 березня 2008р. у місті Білгород-Дністровський між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк «Надра» (Банк), в особі Начальника відділення № 15 Філії ВАТ КБ «Надра» Одеське РУ Філіппової Ольги Василівни, що діяла на підставі Довіреності № 1-11-9623 від 05.09.2007 року та ОСОБА_1 (вкладником) було укладено договір № 355234 строкового банківського вкладу (депозиту) «Мій вибір» оформлений в рамках Пакету послуг ПП «Базовий+» № 906182 (далі договір) предметом якого є передача вкладником банку грошової суми, Вкладу, що надійшла та зобов’язання виплатити Вкладникові суму Вкладу та проценти на умовах та в порядку, визначеному цим Договором.
У відповідності до п. 2.1 договору строкового банківського вкладу від 31 березня 2008 року сума вкладу, яка була внесена позивачем (вкладником) на вкладний рахунок становить 15000, 00 грн.
П. 2.2 зазначеного договору визначений строк дії Вкладу 12 місяців від дати надходження Вкладу на Вкладний рахунок.
Згідно п. 3.3. договору процентна ставка по Вкладу встановлюється в розмірі 15,5 % річних.
Згідно п. п. 3.4.3. та 3.4.5. договору Банк (відповідач) зобов’язується забезпечити повне збереження та повернення Вкладу з нарахованими процентами. Повернути Вкладнику Вклад за його вимогою в кінці терміну дії Вкладу чи у випадках дострокового розірвання Договору шляхом перерахування коштів на Рахунок.
27 квітня 2009 року позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу його Вкладу 15 000 гривень у зв’язку із закінченням строку договору строкового банківського вкладу (депозиту) «Мій вибір» № 355234 від 31 березня 2008 року.
Листом Філії Відкритого Акціонерного Товариства комерційний банк «Надра» Одеського регіонального управління в ВАТ КБ «Надра» від 22 травня 2009 року ОСОБА_1 повідомлено, що у зв’язку з реалізацією плану фінансового оздоровлення, НАДРА БАНК на даний час не може виконати зобов’язання з виплати депозитів, термін яких вийшов, у повному обсязі.
За своєю суттю, договір банківського вкладу є одностороннім зобов’язанням, з моменту укладення якого банк має обов’язок повернути суму вкладу та нараховані проценти, а вкладник набуває права вимагати виконання зазначених дій.
Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Отже, відмова відповідача від повернення позивачу його вкладу за його вимогою в кінці терміну дії Вкладу з посиланням на реалізацію плану фінансового оздоровлення, є порушенням зобов’язань, які виникли у відповідача на підставі договору строкового банківського вкладу (депозиту) «Мій вибір» № 355234 від 31 березня 2008 року.
Правові наслідки порушення зобов’язання визначені ст. 610 ЦК України.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
У відповідності до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд погоджується з розрахунками позивача згідно яких відповідач повинен сплатити три проценти річних від простроченої суми у розмірі 2325 гривень та суму інфляційних виплат у розмірі 1845 гривень
Враховуючи вищенаведене те, що відмова відповідача від повернення депозитних коштів позивачу, порушує взяті на себе відповідачем, Акціонерним товариством комерційним банком «Надра», зобов’язання передбачені договором, діючим законодавством та майнові права позивача , суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.3, 11, 15, 16, 526, 610, 611, 625, 1058, 1060 ЦК України; ст.ст. .10, 11, 60, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 218, 224, 225, 226,227,228 ЦПК України , суд
В И Р І Ш И В
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Акціонерного товариства комерційний банк «Надра» відділення № 15 Одеське регіональне управління про стягнення коштів за банківським вкладом - задовольнити.
Стягнути з Акціонерного товариства комерційний банк «Надра» (м. Київ вул. Артема 15) на користь ОСОБА_1, що мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, 67700 суму вкладу, згідно з договором строкового банківського вкладу (депозиту) «Мій вибір» оформленого в рамках пакету послуг ПП «Базовий+» №906182, в розмірі 15000 гривень.
Стягнути з Акціонерного товариства комерційний банк «Надра» (м. Київ вул. Артема 15) на користь ОСОБА_1, що мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, 67700 штрафні санкції, а саме три проценти річних за неналежне виконання зобов’язань, в розмірі 2325 гривень.
Стягнути з Акціонерного товариства комерційний банк «Надра» (м. Київ вул. Артема 15) на користь ОСОБА_1, що мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, 67700 штрафні санкції, а саме суму інфляції за час порушення зобов’язання, в розмірі 1845 гривень.
Стягнути з Акціонерного товариства комерційний банк «Надра» (м. Київ вул. Артема 15) на користь ОСОБА_1, що мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, 67700 судові витрати, а саме державне мито в розмірі 51 гривня та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, в розмірі 30 гривень.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Білгород-Дністровський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-дений строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
С У Д Д Я :