Судове рішення #10882220


КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 03 червня 2010 року                                                                       Справа № 2а-1183/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -  

В С Т А Н О В И В:

Знам'янська об’єднана державна податкова інспекція (надалі - Знам'янська ОДПІ)  звернулася до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1.) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 478, 75 грн.   

Позов мотивовано тим, що працівниками Знам'янської ОДПІ 12.12.08 проведено перевірку в кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", належному відповідачці, у результаті якої було виявлено порушення правил здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу. У зв'язку з цим рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001092330 від 15.12.08 до відповідачки застосовані фінансові санкції у сумі 478, 75 грн. Оскільки у встановлений строк вказані фінансові санкції відповідачкою не сплачені, позивач просить суд стягнути заборгованість за рахунок її майна.  

У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, прохаючи суд стягнути заборгованість коштами.

Відповідачка повторно у судове засідання не з'явилася. Судом рекомендованим листом  із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення направлялися повістки про виклик до суду за адресою відповідачки, яка зазначена в позовній заяві, свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи, але конверти повернуті відділенням зв'язку УДППЗ "Укрпошта" за закінченням терміну зберігання (а.с  12, 19).

Враховуючи, що судові повістки доставлялися за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як місце проживання відповідачки, суд вважає виконаним свій обов'язок щодо повідомлення її про виклик у судові засідання і розглядає справу за відсутності відповідачки, на підставі наявних у справі доказів.  

          Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з 30.11.04 зареєстрована державним реєстратором Знам'янської міської ради як фізична особа - підприємець (а.с.3), з 04.12.07 перебуває на обліку як платник податків в Знам'янській ОДПІ (а.с.3 зв.), обравши спрощену систему оподаткування, обліку та звітності (а.с. 21).

Посадовими особами Знам'янської ОДПІ 12.12.08 проведено перевірку щодо контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить ФОП ОСОБА_1 Посадові особи податкового органу були допущені до перевірки барменом кафе ОСОБА_2, перевірка проводилася у її присутності.  

За результатами перевірки складено акт №1122-000736 від 12.12.08, яким зафіксовано, що при проведенні операції закупки товару - 2 пляшок пива та 2 пачок сухариків на суму 10 грн. розрахункова квитанція не видана. Крім того, при інвентаризації каси встановлена різниця між готівковими коштами та розрахунковими квитанціями на суму 27, 75 грн. (а.с. 4-5). Висновком акту перевірки констатовано порушення пунктів 1, 2, 5, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (п.3 акту).

Вказаний акт підписано без заперечень барменом ОСОБА_2, якій вручено його копію, та запропоновано керівнику прибути до Знам'янської ОДПІ 15.12.08 для ознайомлення з матеріалами перевірки та надання пояснень (а.с. 5).

На підставі акту №1122000736 від 12.12.08, за порушення п.1, 2, 5, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" заступником начальника Знам’янської ОДПІ  на підставі п.1, 3 ст.17, ст. 22 вказаного Закону винесено рішення №0001092330 від 15.12.08 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій на суму 478,75 грн. (а.с.7). Вказане рішення 16.12.08 направлено на адресу відповідачки поштою та отримано нею 19.12.08, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення  (а.с. 6).

У встановленому порядку зазначене рішення відповідачкою не оскаржувалося, проте на даний час фінансові санкції до бюджету нею не перераховані.

Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідачки вказаних фінансових санкцій, суд дійшов до таких висновків.  

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, порядок проведення розрахунків визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (надалі - Закон).

          Статтею 1 Закону передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.

          Відповідно до п. 1, 2, 5, 13 ст. 3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

          - проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

          - видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

- у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України;

- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.  

          Статтею 9 Закону визначено перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок.

          Так, згідно з п. 6 ст. 9 Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого проводити державну регуляторну політику.

Враховуючи той факт, що відповідачка, отримавши свідоцтво про сплату єдиного податку, займалася реалізацією підакцизного товару (пива в пляшках), тому вона повинна була здійснювати розрахункові операції з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок.

У судовому засіданні підтверджено факт невикористання на господарській одиниці відповідачки розрахункової книжки при здійсненні розрахункової операції з продажу підакцизного товару, а також невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в корінцях розрахункової книжки, виписаних з початку робочого дня, у розмірі 27, 75 грн.

Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена розділом V Закону.

Так, відповідно до п.3 ст.17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну - застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

          Відповідно до ст. 22 вказаного Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

          Порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби передбачений відповідною Інструкцією, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України №110 від 17.03.01, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.03.01 за №268/5459.

Згідно з п.п. 6.5 цієї Інструкції у разі порушення юридичними особами та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності норм, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законами з питань зовнішньоекономічної діяльності та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби, штрафні санкції застосовуються в розмірах, передбачених відповідними законодавчими актами. Штрафні санкції застосовуються органами державної податкової служби на підставі рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, складання та надсилання (вручення) яких здійснюється у порядку, передбаченому Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.01 №253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.21 за №567/5758.

Відповідно  до п.7.1, 7.2 цього Порядку податковий орган здійснює розрахунок суми штрафних (фінансових) санкцій та приймає відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, якими податковим органам надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке складається за формою згідно з додатком 8 (форма "С"). Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій складається на розраховану суму штрафних (фінансових) санкцій.

Встановлено, що позивачем правильно розраховано фінансові санкції на підставі п.3 ст. 17, ст.22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у розмірі 340 грн. (200 х 17 грн.) та  138, 75 грн. (5 х 27, 75 грн.), а  всього 478, 75 грн.

Статтею 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій. 

Відповідно до п.11 ст.11 Законом України "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надано право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.

Наведене свідчить, що вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими, а він підлягає задоволенню.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

          Позов Знам'янської об’єднаної державної податкової інспекції задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь  Знам'янської об’єднаної державної податкової інспекції штрафні (фінансові) санкції у сумі 478, 75 грн. (чотириста сімдесят вісім гривень 75 копійок).

          

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

          Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в  10-денний  строк з дня складення її  повному обсязі, а відповідачем - з дня отримання її копії, заяви про апеляційне  оскарження і  подання після цього протягом  20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.


Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду                                                                                                  О.А. Черниш

          

          Постанова складена в повному обсязі 08.06.10.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація