КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2010 року Справа № 2а-1161/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою управління Пенсійного фонду України в м. Знам’янці до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Знам’янці про зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Знам’янці (надалі - УПФУ в м. Знам’янці) звернулося до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Знам’янці (надалі - ВВД ФССНВ України в м. Знам’янці) про зобов’язання вчинити певні дії, а саме - включити до акту звірки державну адресну допомогу, суми підвищення до пенсії, а також поштовий збір на доставку пенсій на загальну суму 151 810, 57 грн. за період квітень - лютий 2010 року.
У ході судового розгляду позивач змінив позовні вимоги, прохаючи суд зобов'язати відповідача включити до акту звірки державну адресну допомогу, суми підвищення до пенсії, а також поштовий збір на доставку на загальну суму 150 722, 57 грн. за квітень 2009 - лютий 2010 року, а також суму допомоги на поховання за квітень 2009 року у розмірі 1088 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до п. 5 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за період з квітня 2009 року по лютий 2010 року УПФУ в м. Знам’янці та ВВД ФССНВ України в м. Знам’янці проведено щомісячні звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Проте, відповідач безпідставно не включив до зазначених актів звірок витрати на державну адресну допомогу непрацездатним особам, виплата якої передбачена постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" №265 від 26.03.08, суми підвищення до пенсії, встановлені постановою Кабінету Міністрів України №198 від 11.03.09 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", та поштові витрати на їх доставку на загальну суму 150 722, 57 грн. Посилаючись на лист Міністерства фінансів України від 13.05.08 №31-19030-12-5/17228, відповідно до якого ці витрати відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, просив зобов’язати відповідача включити їх до актів щомісячної звірки за квітень 2009 року - лютий 2010 року. Крім того, до акту звірки за квітень 2009 року відповідачем не внесено суму витрат на поховання ОСОБА_1 у розмірі 1088 грн. Стверджуючи, що оскільки ОСОБА_2 була призначена та виплачувалася пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, тому витрати на його поховання має відшкодовувати Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, у зв'язку з чим просить суд зобов'язати відповідача включити спірну суму до щомісячного акту звірки.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали повністю та надали аналогічні пояснення.
Представник відповідача у письмових запереченнях та судовому засіданні заперечила проти позовних вимог, посилаючись на дотримання Фондом процедури звірки витрат по особових справах потерпілих, безпідставність вимог позивача щодо віднесення державної адресної допомоги та підвищень до пенсій до переліку соціальних послуг та пільг, які здійснюються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, та про відсутність причинного зв’язку між смертю інваліда та одержаним ним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, як підстави для покладення на Фонд соціального страхування обов'язку відшкодувати витрати Пенсійного фонду України на виплату допомоги на поховання такої особи.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Згідно зі статтями 8 і 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсійне забезпечення громадян здійснюється органами Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд, поряд з іншими надходженнями формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами на заходи соціального страхування.
Відповідно до ст. 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно з підпунктами "г" та "д" пункту 1 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", який набрав чинності з 01.04.01, на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України покладено обов'язок з виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до ч.2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів. У разі, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування ним витрат.
Частиною 2 статті 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду соціального страхування від нещасних випадків документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків в рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування витрат (далі - Порядок), який затверджено спільною постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.03 №5-4/4.
В основу цього механізму покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа місяця, наступного за звітним (пункт 5 Порядку). Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду та Фонду страхування від нещасних випадків (пункт 6 Порядку). Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7 Порядку).
Таким чином, у зазначеному Порядку передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і Пенсійним фондом України.
Судом встановлено, що між УПФУ в м. Знам’янці та ВВД ФССНВ України в м. Знам’янці упродовж квітня 2009 року –лютого 2010 року проведено щомісячні звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
При цьому УПФУ в м. Знам’янці підготовлено списки осіб, яким виплачено зазначені пенсії, та визначено загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню (а.с. 29-50). ВВД ФССНВ України в м. Знам’янці, перевіривши вказані списки, прийняло для заліку суму витрат, що підлягають відшкодуванню, частково, про що складено відповідні акти звірки та таблиці розбіжностей (а.с. 7-28).
Зокрема, відповідач не включив до вище зазначених актів суми виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсій, підвищень до пенсій, а також витрати на їх доставку за квітень 2009 року у розмірі 14594, 02 грн. (з урахуванням 1088 грн. допомоги на поховання), травень 2009 року - 12811, 99 грн., червень 2009 року - 12417,99 грн., липень 2009 року - 14194, 07 грн., серпень 2009 року - 14258, 57 грн., вересень 2009 року - 13510, 67грн., жовтень 2009 року - 13860, 23 грн., листопад 2009 року - 13803, 99 грн., грудень 2009 року - 13982, 24 грн., січень 2010 року –14383, 32 грн., лютий 2010 року - 13993, 48 грн., всього у сумі 151 810, 57 грн.
Вбачається, що спір виник на стадії проведення щомісячних звірок витрат по особових справах потерпілих та підписання відповідних актів з підстав неприйняття відповідачем до заліку витрат на виплату громадянам щомісячної державної адресної допомоги до пенсій, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.08 "Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян", підвищень до пенсій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 11.03.09 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", а також витрат на виплату допомоги на поховання сім'ї потерпілого від нещасного випадку на виробництві, що і спонукало позивача звернутися до суду з позовом про зобов’язання відповідача включити до актів звірок суми спірних витрат.
Водночас обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав УПФУ в м. Знам’янці щодо узгодження понесених ним витрат. Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків застосовується за відсутності спору щодо віднесення виплачених сум до відшкодування.
У разі незгоди відповідача на включення до актів звірки суми державної адресної допомоги та витрат на її доставку, у суді має вирішуватися вимога про стягнення цих витрат, а не вимога про зобов'язання включення в акти відповідних витрат.
Зважаючи на викладене та враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про безпідставність вимог адміністративного позову та відмову у його задоволенні.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 160-163, 186, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову управління Пенсійного фонду України в м. Знам’янці до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Знам’янці про зобов’язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О. А. Черниш
Постанова виготовлена в повному обсязі 01.06.10.