КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2010 року Справа № 2а-167/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом прокурора м. Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Кіровоградського територіального управління, до відкритого акціонерного товариства "Олександрійське автотранспортне підприємство 13506" про стягнення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор м. Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Кіровоградського територіального управління (надалі - Кіровоградське ТУ ДКЦПФР), звернувся до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства "Олександрійське автотранспортне підприємство 13506" про стягнення штрафу у розмірі 1700 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідачем вчинено правопорушення на ринку цінних паперів - всупереч вимогам ст.ст. 39, 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", гл.3 розділу ІУ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.06, не подано регулярну квартальну інформацію, як акціонерного товариства зі значною державною часткою в статутному капіталі, за 4 квартал 2008 року. У зв’язку з цим постановою начальника Кіровоградського ТУ ДКЦПФР №23-КІ від 18.03.09 до відповідача на підставі п.7 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" застосовано санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 1700 грн. Оскільки відповідач не сплатив їх у встановленому порядку, прокурор просить суд стягнути їх в доход Державного бюджету України.
Представники прокуратури та позивача у судовому засіданні позов підтримали та надали пояснення, аналогічні позовній заяві.
Відповідач повторно у судове засідання не з'явився. Судом рекомендованим листом із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення направлялися повістки про виклик до суду за адресою відповідача, яка зазначена в позовній заяві, витягу з ЄДР, але конверти повернуті відділенням зв'язку УДППЗ "Укрпошта" з відміткою - адресат відсутній (а.с 26, 36, 44, 52 ).
Згідно з ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Враховуючи, що судові повістки відповідачеві доставлялися за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як його місцезнаходження, суд вважає виконаним свій обов'язок щодо повідомлення відповідача про виклик у судові засідання та вирішує справу за відсутності відповідача, на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури та позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Відкрите акціонерне товариство "Олександрійське автотранспортне підприємство 13506" (надалі - ВАТ "Олександрійське АТП 13506") зареєстроване як юридична особа 27.12.95 Олександрійською міською радою (а.с. 60). Станом на 01.01.09 державна частка у його статутному капіталі становила 26, 10%, про що свідчить інформація регіонального відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області (а.с. 53). ВАТ "Олександрійське АТП 13506" є емітентом простих іменних акцій.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про: фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством; будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни ціни на його цінні папери; власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій.
Згідно зі ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року. Квартальна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість); квартальна фінансова звітність; участь емітента у створенні інших підприємств, установ та організацій. Емітент має право додатково подавати іншу інформацію. Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до глави 1 розділу ІУ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.06, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.07 за №97/13364 (надалі - Положення), емітенти зобов'язані розкривати регулярну квартальну інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення. Квартальна інформація складається за підсумками кожного кварталу.
Згідно з п.п 3.1 п.3 гл.1 розділу ІУ Положення обов'язок здійснювати розкриття квартальної інформації в порядку, передбаченому цим Положенням, поширюється, зокрема, на акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу.
Відповідно до глави 3 розділу ІУ Положення розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії. Особи, зазначені у підпункті 3.1 пункту 3 глави 1 цього розділу, зобов'язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, квартальну інформацію за четвертий квартал - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком. При наданні квартальної інформації до Комісії, особи, зазначені у підпункті 3.1 пункту 3 глави 1 цього розділу, надають (надсилають) квартальну інформацію до територіального органу Комісії за їх місцезнаходженням.
Між тим, всупереч вказаним вимогам відповідачем, як акціонерним товариством зі значною державною часткою в статутному капіталі, у встановлений строк не подано до Кіровоградського ТУ ДКЦПФР регулярну квартальну інформацію за 4-ий квартал 2008 року, про що свідчить службова записка спеціаліста Кіровоградського ТУ ДКЦПФР №6 від 27.02.09 (а.с. 54).
У зв'язку з виявленим правопорушенням начальником Кіровоградського ТУ ДКЦПФР 27.02.09 винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ВАТ "Олександрійське АТП 13506" (а.с. 11). Зазначена постанова 27.02.09 направлена на адресу відповідача рекомендованим листом з пропозицією прибути 11.03.09 до Кіровоградського ТУ ДКЦПФР для підписання акту (а.с. 10).
Актом про правопорушення на ринку цінних паперів №25-КІ від 11.03.09 засвідчено вчинення ВАТ "Олександрійське АТП 13506" порушення вимог ст. ст. 38, 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та глави 3 розділу ІУ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.06. (а.с. 9). Постановою начальника Кіровоградського ТУ ДКЦПФР від 11.03.09 розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ВАТ "Олександрійське АТП 13506" призначено на 18.03.09 (а.с. 7) Зазначений акт та постанова 11.03.09 направлені на адресу відповідача рекомендованим листом (а.с. 8).
За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів начальником Кіровоградського ТУ ДКЦПФР на підставі п.7 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" винесено постанову №23-КІ від 18.03.08 про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до нього застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1700 грн. (а.с.5). Зазначена постанова 18.03.09 направлена відповідачі поштою рекомендованим листом (а.с.6).
Відповідно до вказаної постанови суму штрафу відповідач зобов’язаний був перерахувати в доход Державного бюджету України протягом 15 днів з моменту отримання постанови, а копію розрахункового документу, що підтверджує виконання постанови, направити протягом п’яти робочих днів до Кіровоградського ТУ ДКЦПФР.
Між тим, як встановлено у судовому засіданні, відповідач вказану постанову у встановленому порядку не оскаржив, штраф добровільно не сплатив.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Повноваження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначені ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", відповідно до пунктів 8 та 14 якої комісія має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів тощо.
Відповідальність юридичних осіб на ринку цінних паперів передбачена статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні". Пунктом 7 частини 1 зазначеної статті визначено, що за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку остання застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку (ч.3 ст.11 Закону).
Порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів регламентований ст. 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", відповідно до якої штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення. Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Процедура притягнення до відповідальності за порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів встановлена Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням ДКЦРФР від 11.12.07 №2272, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.02.08 за №120/14811 (надалі - Правила). Відповідно до розділу ХУІІІ Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Відповідно до Положення про Кіровоградське ТУ ДКЦПФР, затвердженого рішенням ДКЦРФР №585 від 14.10.08, управління є підпорядкованим і підзвітним Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку, має право здійснювати контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, та відповідністю її чинному законодавству; накладати на юридичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, штрафи та інші санкції в межах повноважень, наданих управлінню; відповідно до наданих повноважень звертатися до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушеннями законодавства про цінні папери тощо (а.с. 27-31).
У ході судового розгляду встановлено, що ВАТ "Олександрійське АТП 13506" перебуває у стані припинення підприємницької діяльності, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" станом на 23.04.10 (а.с. 60), у зв'язку з визнанням його банкрутом ухвалою господарського суду Кіровоградського області від 21.04.09 у справі №14/40 та відкриттям щодо нього ліквідаційної процедури (а.с. 56-57).
Встановлено, що провадження у справі №14/40 про банкрутство ВАТ "Олександрійське АТП 13506" порушено ухвалою господарського суду Кіровоградською області від 17.03.04, якою також введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (а.с. 78)
Суд погоджується з доводами представників прокуратури та позивача про те, що відповідно до абз.24 ст.1, ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дія мораторію не поширюється на дані вимоги позивача, які виникли після його введення.
За таких обставин суд дійшов висновку, що при накладенні штрафу, стягнення якого є предметом даного судового спору, Кіровоградське ТУ ДКЦПФР діяло в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
Оскільки відповідач не сплатив у добровільному порядку до Державного бюджету України накладений на нього штраф, тому він відповідно до ч.3 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" підлягає примусовому стягненню у судовому порядку.
Зважаючи на повноваження прокурора по представництву інтересів держави, передбачені ст.121 Конституції України, ст. 60, 61 КАС України, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог даного адміністративного позову та про його задоволення.
Згідно з ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора м. Олександрії задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Олександрійське автотранспортне підприємництво 13506" (28000, м. Олександрія, вул. Свердлова, 43, ідентифікаційний код 03117375, р/р № 26009301305040 в Олександрійській філії Промінвестбанку МФО 323515) в доход Державного бюджету України (балансовий рахунок №31118106700006, код бюджетної класифікації 21081100, одержувач - Олександрійське УДК, код одержувача 24146085, банк одержувача ГУДК у Кіровоградській області МФО 823016) штраф у розмірі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення її в повному обсязі, а відповідачем - з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанову складено в повному обсязі 09.06.10.