ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
28.08.06р. | Справа № А8/146 |
За позовом: Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м.Дніпропетровськ)
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" (м. Кривий Ріг)
про: стягнення 22 449,60 грн.
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
від позивача: Бичкова С.І. заст. нач. відділу (дов. № 03-06/23 від 11.01.06 р.)
від відповідача: Новікова Л.О. - представник (дов. б/№ від 19.04.06 р.)
Суть спору:
Позивач звернувся з позовом до відповідача і просить стягнути з останнього 22 449,60 грн. штрафних санкцій за не створення у 2003 році робочих місць для працевлаштування інвалідів, нарахованих на підставі ст.ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищенності інвалідів в Україні»№ 875-ХІІ від 21.03.1991р. (зі змінами і доповненнями).
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, працевлаштування iнвалiдiв здiйснюється органами центрального органу виконавчої влади з питань працi та соцiальної полiтики, органами мiсцевого самоврядування, громадськими органiзацiями iнвалiдiв, а не підприємством. Крім того, на підприємстві відповідача було створено необхідну кількість робочих місць для інвалідів. Про вакансії для інвалідів відповідач повідомив центр зайнятості, а також працевлаштував протягом 2003 року 10-ть інвалідів.
Ухвалою господарського суду від 25.05.06 р. провадження у справі було зупинене по 15.06.06 року.
Ухвалою господарського суду від 15.06.06 р. провадження у справі було поновлене.
Ухвалою господарського суду від 30.06.06 р. провадження у справі було зупинене по 08.08.06 року.
Ухвалою господарського суду від 08.08.06 р. провадження у справі було поновлене, розгляд справи призначено на 28.08.06 р., провадження у справі було зупинене по 28.08.06 р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до положення про Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів основними завданнями відділення є: участь в реалізації на території області державної політики у сфері соціального захисту інвалідів, а також здійснення на території області контролю за додержанням підприємствами, (об”єднаннями), установами та організаціями нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
У відповідності до вищеназваного Положення, відділення є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах державного казначейства, печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням.
Згідно ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.91 р. № 875-ХII (далі-Закон), Постановам КМУ від 03.05.95 р. “Про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів” та від 28.12.01 р. № 1767 “Про затвердження порядку сплати підприємствами (об'єднаннями, установами та організаціями) штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку і витрачання цих коштів” (далі-Порядок), Державне підприємство "Трансмаш", правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансмаш" (далі-відповідач) повинну було створити в 2003 році робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % від загальної чисельності працюючих.
Відповідно до звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2003 рік, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства становила 258 осіб. Таким чином, кількість робочих місць для забезпечення відповідачем працевлаштування інвалідів, згідно ст. 19 вказаного Закону, становить 10 робочих місць.
Чисельність працюючих інвалідів на підприємстві відповідача згідно розділу 1 вказаного звіту становила у 2003 році 6-ть осіб.
Разом з тим, у розділі 2 згаданого звіту відповідача надано список працюючих інвалідів у 2003 році, згідно якому фактично на підприємстві відповідача працювало у 2003 році 10-ть інвалідів, що також підтверджується іншими матеріалами справи.
Згідно п. 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМ України від 03.05.95 р. № 314 (далі-Положення), робоче мiсце iнвалiда вважається створеним, якщо воно вiдповiдає встановленим вимогам робочого мiсця для iнвалiдiв вiдповiдної нозологiї, атестоване спецiальною комiсiєю пiдприємства за участю представникiв МСЕК, органiв Держнаглядохоронпрацi, громадських органiзацiй iнвалiдiв, i введено в дiю шляхом працевлаштування на ньому iнвалiда.
Оскільки відповідачем було фактично введено в дію 10-ть робочих місць для інвалідів, шляхом їх працевлаштування на вказані робочі місця, відповідач фактично виконав передбачений Законом норматив.
Викладене підтверджується тим, що з розділу 2 звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2003 рік вбачається, що 8-м працевлаштованих інвалідів працювали на різних посадах, двое інвалідів - на однакових посадах, відмінних від попередніх восьми, але в однаковий проміжок часу, що вказує на зайнятість 10-ти інвалідів на 10-ти робочих місцях.
Листом № 81 від 25.02.03 р. відповідач повідомив Жовтневий районний центр зайнятості про наявність 4-х вакансій для інвалідів.
Крім того, відповідач надав копії щомісячних звітів форми № 3-ПН, якими протягом 2003 р. повідомлялось про наявність вакансій для інвалідів.
Довідкою відповідача від 04.08.06 р. № 220 підтверджується працевлаштування протягом 2003 р. 10-ти інвалідів.
Відповідно до ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (в редакції, що діяла у 2003 році), пiдприємства (об'єднання), установи i органiзацiї незалежно вiд форми власностi i господарювання, де кiлькiсть працюючих iнвалiдiв менша, нiж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статтi 19 цього Закону, щороку сплачують вiдповiдним вiддiленням Фонду України соцiального захисту iнвалiдiв штрафнi санкцiї, сума яких визначається у розмiрi середньої рiчної заробiтної плати на вiдповiдному пiдприємствi (в об'єднаннi), в установi, органiзацiї за кожне робоче мiсце, не зайняте iнвалiдом.
Таким чином, обов'язок відповідача сплатити позивачу вказані санкції виникає у разі не створення відповідної кількості робочих місць для інвалідів.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач виконав встановлений Законом норматив, створивши необхідні 10-ть робочих місць для інвалідів.
Разом з тим, за ст. 18 вищевказаних Закону та Положення, працевлаштування iнвалiдiв здiйснюється органами центрального органу виконавчої влади з питань працi та соцiальної полiтики, органами мiсцевого самоврядування, громадськими органiзацiями iнвалiдiв.
Таким чином, обов’язок з працевлаштування інвалідів покладено на державну службу зайнятості, органи Міністерства соціального захисту, громадські організації інвалідів, а не на підприємства.
При викладених обставинах господарський суд не знаходить достатніх підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись Конституцією України, Законами України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, “Про зайнятість населення”, ст.ст. 17, 87, 89, 94, 98, 158, 160-163, 186, 264 КАС України, господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Поновити провадження у справі.
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в порядку та в строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя І.Ю. Дубінін