Судове рішення #10878592


КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

21 липня 2010 року                                                          Справа № 2а-1844/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Дегтярьову Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом прокурора м. Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, від імені якої діє територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Кіровоградській області, до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор м. Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, від імені якої діє територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Кіровоградській області (надалі - ТУ Головавтотрансінспекції в Кіровоградській області) звернувся до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 510 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що посадовими особами ТУ Головавтотрансінспекції в Кіровоградській області 16.09.09 проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, в результаті чого виявлено факти експлуатації відповідачем належного йому легкового автомобіля, облаштованого під таксі, без наявності ліцензійної картки. У зв'язку з цим постановою №016356 від 16.11.09 до відповідача застосовані фінансові санкції в сумі 510 грн. Оскільки у встановлені строки вказані фінансові санкції відповідачем не сплачено, прокурор просить суд стягнути їх примусово в доход Державного бюджету України.

У судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та підтримання позовних вимог (а.с. 27).    

Відповідач повторно у судові засідання не з'явився. Судом рекомендованим листом  із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення направлялися повістки про виклик до суду за адресою відповідача, яка зазначена в позовній заяві, витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, але конверти повернуті відділенням зв'язку УДППЗ "Укрпошта" з відміткою - за закінченням терміну зберігання (а.с  24, 26). Враховуючи, що судові повістки  відповідачеві  доставлялися за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як його місце проживання, суд вважає виконаним свій обов'язок щодо повідомлення відповідача про виклик у судові засідання та вирішує справу без його участі на підставі наявних у справі доказів.  

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з 10.05.06 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Олександрійської міської ради (а.с. 11).

Державними інспекторами відділу державного контролю ТУ Головавтотрансінспекції у Кіровоградській області 16 вересня 2009 року відповідно до завдання на перевірку №035999 від 15.09.09 проведено рейдову перевірку транспортних засобів перевізників пасажирів, вантажів та на таксі в м. Олександрії щодо дотримання вимог чинного автотранспортного законодавства (а.с. 5), у ході якої було перевірено належний відповідачеві транспортний засіб марки ВАЗ 21099, державний номерний знак НОМЕР_1.

За наслідками перевірки складено акт №062876 від 16.09.09, яким зафіксовані порушення норм законодавства про автомобільний транспорт, а саме експлуатація легкового автомобіля, облаштованого під таксі, без наявності ліцензійної картки. (а.с. 6). Даний акт підписаний відповідачем, який причини порушення пояснив тим, що лише готує документи для оформлення ліцензії.

Відповідача під розписку повідомлено про розгляд справи про порушення автотранспортного законодавства  (а.с. 7).

Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт,  начальник ТУ Головавтотрансінспекції у Кіровоградській області виніс постанову №016356 від 16.11.09 про застосування до відповідача фінансових санкцій в сумі 510 грн. за порушення ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" - експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки  (а.с. 8).

Вказана постанова 17.11.09 направлена на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням (а.с. 9). У встановленому порядку постанова відповідачем не оскаржувалася, проте фінансові санкції до бюджету ним не перераховані.

Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідача зазначених фінансових санкцій, суд дійшов до таких висновків.  

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулює Закон України "Про автомобільний транспорт" (надалі - Закон).

Згідно зі ст. 29 Закону автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.

Відповідно до  ч.1 ст. 35 Закону послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.

Абзацом 59 ст. 1 Закону визначено, що таксі - це легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.

Статтею 39 Закону передбачений  обов'язковий  перелік документів, в залежності від виду пасажирських перевезень, які повинні мати автомобільні перевізники, водії, пасажири, та пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.  

Так, згідно з ч. 6 ст. 39 Закону такими документами для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі, є: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; - для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.  

Абзацом 36 ст.1 Закону визначено, що ліцензійна картка транспортного засобу - документ, який містить реєстраційні дані ліцензії та транспортного засобу.

Відповідно до п.2.1 Положення про ліцензійну картку, яка додається до ліцензії з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі) та до ліцензії з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.11.05 №8031 (надалі - Положення), чинного на момент виникнення спірних правовідносин, ліцензійна картка - це документ, який додається до ліцензії з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі) або до ліцензії з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі й видається на кожний автомобільний транспортний засіб. Ліцензійна картка є бланком суворої звітності, до якої заносяться реєстраційні дані ліцензії та автомобільного транспортного засобу.

Ліцензійні картки оформлюються на власні та орендовані транспортні засоби, які допущені до надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів у межах України та відповідних міжнародних перевезень. (п.2.2 Положення).

Ліцензійна картка міститься у транспортному засобі під час його використання для надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі) та надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі. (п.2.6 Положення).

У судовому засіданні встановлено, що відповідач експлуатував автомобіль, облаштований як таксі, використовуючи його для надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу, однак ліцензійної картки не мав, інспекторам ТУ Головавтотрансінспекції у Кіровоградській області при перевірці її не пред'явив. Доказів наявності у нього як водія таксі, ліцензійної картки під час проведення перевірки 16.09.09 відповідач не надав.  

Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Зокрема,  згідно з абз. 4 ч.1 ст. 60 Закону за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки, до автомобільних перевізників застосовуються санкції у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частин  4, 5 ст. 60 Закону від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (надалі - Порядок) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.06 №1567. Ним передбачена також процедура застосування фінансових санкцій.

Відповідно до п. 25 Порядку справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням (п.26 Порядку). У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5 (п.27 Порядку). Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням (п. 29 Порядку).

Згідно з п. 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб’єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт", постанови Кабінету Міністрів України №1190 від 08.09.04 "Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті", Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.06 №1567, Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України №888 від 14.12.05, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та м. Севастополі є органами державного контролю на автомобільному транспорті.

Зважаючи на повноваження прокурора по представництву інтересів держави, передбачені ст.121 Конституції України, ст. 60, 61 КАС України, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог даного адміністративного позову та про його задоволення.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов прокурора м. Олександрії задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в доход Державного бюджету України (р/р 31118106700006 УДК у м. Олександрії ГУДКУ в Кіровоградській області, код одержувача –24146085, код бюджетної класифікації 21081100 МФО 823016) фінансові санкції у розмірі 510 грн. ( п'ятсот десять  гривень).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

             Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний  строк з дня складення її у повному обсязі, а позивачем та відповідачем - з дня отримання її копії, заяви про апеляційне  оскарження і  подання після цього протягом  20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду                                                                                 О.А. Черниш


          Постанову складено в повному обсязі 26.07.10.                                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація