КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 липня 2010 року Справа № 2а-1838/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Дегтярьову Д.В, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області (надалі - РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області) звернулася до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1.) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 2 700 грн.
Позов мотивовано тим, що посадовими особами РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області 04.02.10 проведено перевірку в магазині відповідачки, в результаті чого виявлено факт реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка, а також факт торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими мінімальних встановлених. У зв'язку з цим рішенням №110405 від 22.03.10 до відповідачки застосовані фінансові санкції у виді штрафу в сумі 2 700 грн. Оскільки у встановлений строк вказаний штраф відповідачкою не сплачено, позивач просить суд стягнути його примусово в доход державного бюджету.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.
Відповідачка, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце судового розгляду (а.с 11, 16), у судове засідання повторно не з'явилася, причини неявки до суду не повідомила, письмових заперечень на позов не надала. У зв'язку з цим справа вирішується за відсутності відповідачки, на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 14.01.99 зареєстрована як фізична особа-підприємець (а.с. 20) та здійснює підприємницьку діяльність в сфері роздрібної торгівлі. Зокрема, на підставі ліцензії АГ №НОМЕР_2 від 25.12.09 ФОП ОСОБА_1 надано право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями у період з 26.12.09 по 26.12.10.
Посадовими особами РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області на підставі наказу №52-д від 04.02.10, направлення №78 від 04.02.10 (а.с. 18) 4 лютого 2010 року проведено позапланову перевірку торгівельного відділу, належного ФОП ОСОБА_1, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами. Посадові особи РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області були допущені до перевірки продавцем ОСОБА_2, перевірка проводилась у присутності її та відповідачки.
За результатами перевірки складено акт №28/32-200/1833319148 від 04.02.10, яким зафіксовано факт реалізації споживачеві пляшки горілки особливої "Хлібодар- Пшенична", маркованої маркою акцизного збору 10 АААБ 023841 01/09, 4. 30 грн., яка при застосуванні оптико-електронного індикатору не відповідає еталону справжності. Також споживачеві реалізовано пляшку горілки "Єлисаветградська фортеця", вміст спирту етилового 40%, місткість 0, 75 л, за ціною 24 грн., яка є нижчою від встановленої мінімальної роздрібної ціни (26, 94 грн).
Висновками акту перевірки констатовано порушення вимог абз.2 ч.2 ст. 7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.08 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" (а.с. 3-4).
Вказаний акт підписано без зауважень ФОП ОСОБА_1, якій вручено його копію та повідомлено, що розгляд матеріалів перевірки відбудеться після одержання висновків експертизи вилученої марки акцизного збору.
Відповідно до висновків акту експертизи №84-02-10 від 23.02.10, проведеної Департаментом по контролю за виробництвом цінних паперів, акцизних марок, документів суворої звітності та голографічних захисних елементів (Держзнак) Міністерства фінансів України на підставі листа РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області від 08.02.10 №293/32-212, надана на експертизу марка акцизного збору для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва з реквізитами: 10 АААБ 023841 дата виготовлення 01/09, код регіону 10, акцизний збір 4, 30 грн., державним підприємством "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовлення цінних паперів" не виготовлялася та є підробленою. (а.с. 22-24)
Відповідачці 09.03.10 направлено запрошення прибути до РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області на 22.03.10 для ознайомлення з матеріалами перевірки та надання пояснень, яке вручено їй 16.03.10 (а.с. 21).
На підставі матеріалів перевірки начальником РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області прийнято рішення №110405 від 22.03.10 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у виді штрафу в сумі 2 700 грн., з яких:
- 1000 грн. - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої (згідно з абзацом 13 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів")
- 1700 грн. - за реалізацію алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору (згідно з абзацом 15 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів") (а.с. 5).
Вказане рішення 23.03.10 направлено на адресу відповідачки поштою та отримано нею 25.03.10, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. (а.с. 20, 27).
У встановленому порядку зазначене рішення відповідачкою не оскаржувалося, проте на даний час фінансові санкції до бюджету нею не перераховані.
Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідачки вказаних фінансових санкцій, суд дійшов до таких висновків.
Статтею 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Закон) Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Абзацом 31 ст. 1 Закону визначено, що мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - це ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Постановою від 30.10.08 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" Кабінет Міністрів України встановив мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на горілку у розмірі 89, 8 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту. При цьому мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.
Таким чином, мінімальна роздрібна ціна пляшки горілки "Єлисаветградська фортеця", з вмістом спирту етилового 40%, місткістю 0, 75 л має становити 29, 64 грн. (89,8 х 40 х 0, 75: 100).
Натомість, у судовому засіданні доведено факт реалізації споживачеві такої пляшки горілки за ціною 24 грн., що підтверджується актом перевірки №28/32-200/1833319148 від 04.02.10 (а.с. 3-4), поясненнями продавця ОСОБА_2 (а.с. 19), копією фіскального чеку (а.с. 20).
Відповідно до ч.4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" марка акцизного збору - спеціальний знак, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби. Її наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного збору в порядку, передбаченому Положенням про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Частиною 1 ст. 7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" передбачено, що марки акцизного збору виготовляються, зберігаються та продаються відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Виробники алкогольних напоїв та тютюнових виробів проводять маркування кожної пляшки (упаковки) алкогольних напоїв та кожної пачки (упаковки) тютюнових виробів у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Маркування алкогольних напоїв здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 % об'ємних одиниць. Кожна марка акцизного збору на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного збору за одиницю маркованої продукції. Порядок запровадження марок акцизного збору нового зразка встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №567 від 23.04.03, марки встановленого зразка виготовляються на замовлення Державної податкової адміністрації державним спеціалізованим підприємством Мінфіну, яким є Державне підприємство "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів".
Згідно з пунктами 19, 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №567 від 23.04.03, маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками цієї продукції. Марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів. Алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог Положення або марками, що не відповідають виду продукції та місткості тари та/або не видавалися безпосередньо виробнику (імпортеру) зазначеної продукції, вважається немаркованими.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам; забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
Пункт 12 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №854 від 30.07.96, встановлює, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Між тим, невідповідність встановленому зразку марки акцизного збору для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва з реквізитами "10 АААБ 023841, дата виготовлення 01/09, код регіону 10, акцизний збір 4, 30 грн.", наявної на пляшці горілки особливої "Хлібодар-Пшенична", придбаної у відповідачки, підтверджується актом експертизи марок акцизного збору для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва №84-02-10 від 23.02.10, яким вона визнана підробленою. (а.с. 22-24).
Таким чином, у судовому засіданні підтверджено факт реалізації 04.02.10 у належному відповідачці торгівельному відділі алкогольних напоїв за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, а також факт реалізації алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору.
Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення норм чинного законодавства щодо виробництва і торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами передбачена, зокрема, частиною 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Так, відповідно до абз. 13 ч.2 ст.17 Закону у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
Відповідно до абз. 15 ч.2 ст.17 цього Закону у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Частинами 3 та 4 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.03 затверджено порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Порядок).
Відповідно до п.5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.
Згідно з п.6 Порядку рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи).
У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (п.10 Порядку).
Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до державного бюджету (п.11 Порядку).
Наказом ДПА України від 10.02.07 №71 затверджено Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України. Відповідно до п. 6.4. цього Положення регіональні управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у межах своєї компетенції здійснюють функції контролю за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробам; звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами тощо.
Відповідно до п. 3.17 Положення про регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Кіровоградській області, затвердженого 16.03.07, до функцій управління віднесено, зокрема, звернення до суду з позовами, у тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. (а.с. 28-36).
Наведене свідчить, що вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України (код платежу 21081100, р/р 31112106700002, одержувач УДК у м. Кіровограді, банк ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 24145329) фінансової санкції у розмірі 2 700 грн. (дві тисячі сімсот гривень).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її повному обсязі, а відповідачем - з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанова складена в повному обсязі 28.07.10.