Судове рішення #10877423


КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 

07 липня 2010 року                                                          Справа № 2а-1343/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Муляренко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Карат" до державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області про скасування постанови, -  

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство "Карат" (надалі - КП "Карат") звернулося до суду з позовом до державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області про скасування постанови №1/30-0044 від 23.03.10 про накладення штрафу в розмірі 8500 грн.

Позов мотивовано тим, що оскаржувана постанова прийнята у зв’язку з невиконанням позивачем вимог припису відповідача №1/33-0144 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, внесеного 12.08.09. Стверджуючи, що вказаною постановою до нього застосовані адміністративно –господарські санкції у виді штрафу з порушенням строку, передбаченого ст. 250 Господарського кодексу України, крім того, ця постанова винесена без виклику представника підприємства, просить її скасувати.   

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи. Додатково пояснили, що причиною невчасного виконання припису стала відсутність коштів, необхідних для виконання передбачених ним заходів.

          Відповідач у письмовому запереченні позов не визнав, посилаючись на те, що державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області не є юридичною особою, а тому не може бути відповідачем у даній справі. У судовому засіданні представник відповідача пояснила, що оскаржувана постанова винесена з додержанням  норм чинного законодавства, а тому просила у позові відмовити.

          Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши у судовому засіданні надані докази, суд встановив такі обставини.

Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області (надалі -  інспекція Держенергонагляду в Кіровоградській області) в період з 10.08.09 по 12.08.09 проведено захід з державного енергетичного нагляду на  енергетичному об'єкті -  комунальному підприємству "Карат" з питань виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства соціально важливих споживачів електричної енергії (навчальні, дошкільні, лікувальні заклади та підприємства з експлуатації житлового фонду тощо) в осінньо-зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій.

За результатами перевірки старшим державним інспектором складено акт №1/33-0263 від 12.08.09, яким зафіксовані порушення позивачем вимог Закону України "Про електроенергетику", Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго України №258 від 25.07.06, Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ №28 від 31.07.96. (а.с. 6-9).

На підставі цього, директору КП «Карат»ОСОБА_1 видано припис №1/33-0144 від 12.08.09 про усунення порушень чинного законодавства, в якому містилося 74 заходи, про виконання вимог якого необхідно повідомити до 12.11.09 (а.с. 10-13).

Акт обстеження і припис були вручені директору підприємства ОСОБА_1 про що свідчить його підпис, скріплений печаткою ПП "Карат".

          Державним інспектором з енергетичного нагляду 01.03.10 проведено обстеження ПП "Карат" з питання перевірки виконання вимог раніше виданого припису №1/33-0144 від 12.08.09, за результатами чого було складено акт перевірки №01/33-0066 від: 01.03.10, яким встановлено невиконання пунктів 6, 17, 16 , 17, 18, 20, 23, 28, 34, 37, 39, 49, 59, 62, 66, 74, та часткове невиконання пунктів  21, 22 цього припису (а.с. 5).   

Актом перевірки (протоколом) №01/33-0066 від 01.03.10 встановлено факт порушення   позивачем вимог ч.ч. 2, 3, 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику",  п.5.1.8 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго України №258 від 25.07.06, вимог пп. 4, 5, 13 п. 10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96, ухилення від виконання припису №1/33-0144 від 12.08.09. (а.с. 108).

На підставі цього акту директору КП "Карат" ОСОБА_1 видано повторний припис №01/33-0120 від 05.03.10 про усунення порушень чинного законодавства, про виконання вимог якого необхідно повідомити до 30.04.10 (а.с. 17-18).

Обидва акти та припис вручені директору підприємства ОСОБА_1, про що свідчать його підписи, скріплені печаткою ПП "Карат".

Встановлено, що листом №45/321 від 16.03.10 директор КП "Карат" ОСОБА_1 викликався на 23.03.10 до інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області для участі у розгляді матеріалів перевірки (а.с. 109). Вказаний лист направлений на адресу позивача завчасно 16.03.10, проте отриманий ним лише 16.04.10, про що свідчать зворотні повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 110).

На підставі акту перевірки (протоколу) №01/33-0066 від 01.03.10, у зв'язку з виявленими порушеннями законодавства про електроенергетику начальником інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії –23.03.10 винесено постанову №1/30-0044 про накладення на КП "Карат" штрафу у розмірі п’ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян розмірі - 8 500 грн. (а.с. 11).

Перевіряючи у відповідності з ч. 3 ст. 2 КАС України правомірність вказаної постанови, суд дійшов до таких висновків.

Згідно зі ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.96, нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кіровоградській області, затвердженого начальником інспекції Держенергонагляду у Дніпровському регіоні 20.10.06, інспекція Держенергонагляду у Кіровоградській області здійснює свою діяльність у складі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії. (а.с. 76-85).

Аналіз вказаного Положення свідчить, що інспекція Держенергонагляду у Кіровоградській області, незважаючи на відсутність статусу юридичної особи, як орган державної влади є суб’єктом владних повноважень, володіє адміністративною процесуальною  правосуб’єктністю, а отже має бути відповідачем у даній справі, предметом спору у якій є оскарження постанови, прийнятої її посадовою особою.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч.2  ст. 9 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

Частиною 5 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії визначає Інструкція з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.04 №817, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.05 за №71/10351.

Ця Інструкція встановлює: порядок організації, проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо) енергоустановок суб'єктів господарювання та оформлення їх результатів; види заходів та планові строки їх виконання; форми документів, які складаються при плануванні та організації проведення заходів з державного енергетичного нагляду, а також порядок їх оформлення; перелік та форми документів, що складаються за результатами проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо), контролю за їх результатами, а також порядок їх заповнення; порядок обліку та зберігання документів на робочих місцях державних інспекторів з енергетичного нагляду (далі - інспектори) та в підрозділах Держенергонагляду.

Як передбачено п.5.1 Інструкції, за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає акт - документ, складений посадовими особами Держенергонагляду, в якому зазначається стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Згідно з пунктами 5.5, 5.6 Інструкції акт оформляється у двох примірниках розбірливим почерком або в друкованому вигляді, один залишається у суб'єкта господарювання, другий - в інспектора. Акт підписується в останній день перевірки інспектором, який здійснював захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Підпис керівника суб'єкта господарювання скріплюється печаткою. При цьому узгоджуються строки виконання заходів з усунення виявлених порушень.

У випадку незгоди керівника суб'єкта господарювання зі змістом акта він підписує акт із зауваженнями. За наявності таких зауважень перед підписанням акта керівником суб'єкта господарювання робиться відмітка "із зауваженнями", а текст його зауважень щодо змісту акта за його підписом, скріпленим печаткою суб'єкта господарювання, додається до кожного примірника акта та є його невід'ємною частиною.

Відповідно до п. 7.1 Інструкції у разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання припис.

Пунктом 10.1 Інструкції передбачено, що контроль за виконанням приписів є одним з основних обов'язків інспектора Держенергонагляду. Перевірка виконання приписів є позаплановим заходом і здійснюється інспектором (інспекторами), якому (яким) це доручено.

Згідно з п. 10.3 Інструкції перевірка виконання вимог приписів безпосередньо в суб'єкта господарювання повинна проводитись, як правило, не пізніше двох календарних місяців після закінчення встановленого терміну виконання найбільш тривалого заходу. При цьому перевірка виконання здійснюється інспектором шляхом особистого огляду енергоустановок та інспектування технічної або організаційно-розпорядчої документації.

Як визначено п.10.5 Інструкції, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання припису. У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені приписом, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав припис.

Згідно з п.10.6 Інструкції за результатами проведеного позапланового заходу (перевірка виконання вимог припису) складаються акт перевірки або протокол, який  передається інспектором до структурного підрозділу Держенергонагляду.

Відповідно до пунктів 10.7, 10.8 Інструкції керівник структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав направлення на здійснення заходу, протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів приймає рішення щодо накладення штрафних санкцій в установленому порядку.  Рішення про накладення штрафу оформляється постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, форма якої встановлена Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 №1312, яка виноситься інспекцією Держенергонагляду у регіоні або інспекцією Держенергонагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Згідно зі ст.12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом. У разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.

Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику передбачена статтею 27 Закону України "Про електроенергетику". Зокрема, частиною 3 зазначеної статті визначено, що суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у виді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

          Процедура притягнення до відповідальності в сфері електроенергетики встановлена постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.99 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" (надалі - Положення). Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

          Пунктом 5 Положення передбачено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за наведені правопорушення у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пунктів 7, 8 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Держенергонагляду.

У судовому засіданні встановлено, що приводом для застосування до позивача штрафу стало допущене ним порушення законодавства про електроенергетику, а саме - невиконання припису №1/33-0144 від 12.08.09, що зафіксовано в акті перевірки (протоколі) №01/33-066 від 01.03.10.

При вирішенні спору суд виходить з того, що накладений на позивача штраф за своєю правовою природою є одним із видів господарської відповідальності, а саме - адміністративно-господарськими санкціями, які застосовуються до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності (ст. ст. 216- 218 ГК України).

          Відповідно до ст.238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

          Строки застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені ст. 250 ГК України, за приписами якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

          Як вбачається із матеріалів справи, невиконання вимог припису №1/33-0144 від 12.08.09, з кінцевим терміном виконання 12.11.09, виявлено відповідачем під час проведення перевірки 01.03.10, а оспорювана постанова №1/30-0044 про накладення штрафу винесена 23.03.10, тобто до закінчення одного року з дня вчинення позивачем порушення законодавства про електроенергетику та до закінчення 6 місяців з дня виявлення цього порушення.

          Таким чином, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції за порушення Закону України "Про електроенергетику" відповідає ст. 250 ГК України.  

          У судовому засіданні представники позивача не заперечували того факту, що порушення, зазначені у приписі №1/33-0144 від 12.08.09, мали місце і не були усунуті у визначені строки. Їхні доводи про неможливість усунення  усіх порушень у встановлені строки суд не приймає до уваги, оскільки доказів того, що позивач звертався до відповідача з проханням надати дозвіл на продовження термінів виконання припису суду не надано, і як пояснила представник відповідача, такого звернення до інспекції не надходило.

Неявка представника КП "Карат", належним чином повідомленого про дату, місце та час розгляду матеріалів перевірки та необхідність надання пояснень щодо невиконання заходів, зазначених у приписі №01/33-0144 від 12.08.09, не є підставою для скасування оскаржуваної ним постанови.

Відповідно до частин 1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Наведене свідчить, що при проведенні перевірок та притягненні позивача до відповідальності посадові особи державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кіровоградській  області діяли відповідно до вимог діючого законодавства та нормативних актів в галузі електроенергетики, в межах наданих повноважень. Відповідачем доведено правомірність винесеної постанови №1/30-0044 від 23.03.10 про накладення на  позивача штрафу, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно з ч.2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Таких витрат відповідач у справі не поніс.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову комунального підприємства "Карат" до державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області про скасування постанови відмовити.

   

          Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду                                                                                 О.А. Черниш

Постанову складено в повному обсязі 12.07.10.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація