КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2010 року Справа № 2а-2148/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Сіліоновій І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності, -
В С Т А Н О В И В:
Світловодська об’єднана державна податкова інспекція (надалі - Світловодська ОДПІ) звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1.) про припинення його підприємницької діяльності. Позов мотивований неподанням відповідачем з моменту реєстрації у 2008 році податкових декларацій до органу державної податкової служби.
Позивач у судове засідання не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі та підтримання позовних вимог (а.с. 8).
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не з'явився, причини неявки до суду не повідомив, письмових заперечень на позов не надав. У зв'язку з цим справа вирішується за його відсутності, на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 28.03.08 зареєстрований виконавчим комітетом Світловодської міської ради як фізична особа - підприємець (а.с.6).
З 28.03.08 відповідач взятий на облік як платник податків в Світловодській ОДПІ (а.с.4), перебуває на загальній системі оподаткування, обліку та звітності та є платником податку з доходів фізичних осіб.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов’язкових платежів).
Контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів покладається на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції (п. 3 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні").
Пунктом 1.11 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" визначено, що податковою декларацією є документ, який подає платник податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування і сплата податку чи збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до пп. "в" п.19.1 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" платники податку зобов'язані, зокрема, подавати декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього Закону таке подання є обов'язковим.
Пунктом 4 ст. 14 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" передбачено, що громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, надають податковому органу декларації за наслідками кожного звітного кварталу, а також звітного року у строки, визначені законом. В декларації зазначаються загальні суми одержаного доходу, витрат i сплаченого податку за звітний рік або інший період, за який здійснюється оподаткування (оподатковуваний період).
Строк подачі декларацій за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, згідно із п.п.4.1.4. п.4.1. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" становить сорок календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу
Згідно з п.14.5 Інструкції про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю, затвердженої наказом ГДПА України від 21.04.93 №12, фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю, надають податковому органу податкові декларації наростаючим підсумком з початку року (за квартал; півріччя, три квартали, рік), у строки, визначені законом (протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, тобто не пізніше: 10 травня - за I квартал, 9 серпня - за перше півріччя, 9 листопада - за 9 місяців, 9 лютого наступного року - за звітний рік). У декларації зазначаються загальні суми одержаного доходу, витрат і сплаченого податку за звітний податковий період, за який здійснюється оподаткування.
Між тим, вказані вимоги законодавства відповідачем дотримані не були, що підтверджується актом Світловодської ОДПІ №1720-61 від 31.05.10, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 податкову звітність не подавав з моменту взяття на облік платників податків (а. с. 5).
Як вбачається з довідки Світловодської ОДПІ №7055/10/2400 від 01.06.10, заборгованість зі сплати податків, зборів, обов'язкових платежів у відповідача станом на 01.06.10 відсутня (а. с. 7).
Статтею 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. У разі постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Зважаючи на встановлення факту неподання відповідачем протягом періоду, що перевищує один рік, до державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності, а також, враховуючи повноваження органів податкової служби, передбачені ст.ст. 10, 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Згідно з ч. 4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору виконавчого комітету Світловодської міської ради для виконання вимог, передбачених ст.49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанову складено в повному обсязі 14.07.10.