КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2010 року Справа № 2а-1337/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Кіровоградській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області (надалі - РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 3 400 грн.
Позов мотивовано тим, що посадовими особами РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області 25.02.10 проведено перевірку у належному відповідачеві закладі громадського харчування - кафе, в результаті чого виявлено необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації про заборону куріння. У зв'язку з цим рішенням №110395 від 01.03.10 до відповідача застосовані фінансові санкції у виді штрафу в сумі 3400 грн. Оскільки у встановлений строк вказаний штраф відповідачем не сплачено, позивач просить суд стягнути його примусово в доход державного бюджету.
У судовому засіданні представник позивача Крисюк Р.С. позов підтримав повністю та надав пояснення, аналогічні позовній заяві.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду (а.с. 12, 17), у судове засідання повторно не з'явився, причини неявки до суду не повідомив, письмових заперечень на позов не надав. У зв'язку з цим справа вирішується за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1.) з 25.03.02 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради (а.с. 34). ФОП ОСОБА_1 23.09.09 отримав дозвіл №207 на розміщення об'єкту громадського харчування - кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого у АДРЕСА_1
Посадовими особами РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області 25.02.10 проведено позапланову виїзну перевірку кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", яке належить ФОП ОСОБА_1, з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами. Посадові особи РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області були допущені до перевірки барменом кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" ОСОБА_3, перевірка проводилась у її присутності. (а.с. 4)
За результатами перевірки складено акт №99/32-200/НОМЕР_1 від 25.02.10, яким зафіксовано, що у приміщенні торгівельного залу кафе площею 60 кв.м., в якому дозволено куріння, не відведено місця для обслуговування осіб, які не курять. Наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!", у приміщенні кафе відсутня. (а.с. 4-5).
Вказаний акт підписано барменом ОСОБА_3, якій вручено його копію, та запропоновано керівнику прибути до РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області 01.03.10 для ознайомлення з матеріалами перевірки та надання пояснень (а.с. 5).
На підставі висновків вказаного акту перевірки начальником РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області винесено рішення №110395 від 01.03.10 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у виді штрафу в сумі 3 400 грн. за порушення вимог абзацу 10 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (а.с. 6). Вказане рішення 02.03.10 направлено на адресу відповідача поштою та отримано ним 05.03.10, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 28).
У встановленому порядку зазначене рішення відповідачем не оскаржувалося, проте на даний час фінансові санкції до бюджету ним не перераховані.
Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідача вказаних фінансових санкцій, суд дійшов до таких висновків.
Статтею 15-2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Закон) встановлені, зокрема, обмеження щодо споживання тютюнових виробів.
Так, відповідно до частин 3-8 вказаної статті Закону (в редакції Закону України від 21.01.10) забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: 1) у закладах громадського харчування; 2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; 3) у приміщеннях закладів культури; 4) у приміщеннях закритих спортивних споруд; 5) у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.
У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
У закладах громадського харчування відводиться не менше 50 відсотків площі торгових залів таких закладів для обслуговування осіб, які не курять.
Власник або уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів.
У місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: "Місце для куріння" та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
У судовому засіданні підтверджено факт відсутності у закладі громадського харчування - кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" - відокремленого залу для відвідувачів, які не курять, а також наочної інформації щодо заборони куріння.
Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення норм чинного законодавства щодо виробництва і торгівлі алкогольними напоями передбачена, зокрема, частиною 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Так, відповідно до абз.10 ч.2 ст.17 цього Закону у разі необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 152 цього Закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 3400 гривень.
Частинами 3 та 4 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджено постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.03 (надалі - Порядок).
Відповідно до п.5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.
Рішення про застосування фінансових санкцій приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи).
У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (п.10 Порядку).
Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до державного бюджету (п.11 Порядку).
Наказом ДПА України від 10.02.07 №71 затверджено Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України. Відповідно до п. 6.4. цього Положення регіональні управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у межах своєї компетенції здійснюють функції контролю за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробам; звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами тощо.
Відповідно до п. 3.17 Положення про регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Кіровоградській області, затвердженого 16.03.07, до функцій управління віднесено, зокрема, звернення до суду з позовами, у тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. (а.с. 19-27).
Наведене свідчить, що вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Кіровоградській області задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України (код платежу 21081100, р/р 31112106700002, одержувач УДК у м. Кіровограді, банк ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 24145329) фінансові санкції у сумі 3 400 грн. (три тисячі чотириста гривень).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанова складена в повному обсязі 29.06.10.