КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
17 червня 2010 року Справа №2а-2212/10/1170
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду О.А. Черниш, розглянувши матеріали позовної заяви Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до Кіровоградської обласної організації політичної партії "Наша Україна" про припинення підприємницької діяльності юридичної особи, -
В С Т А Н О В И Л А:
Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до Кіровоградської обласної організації політичної партії "Наша Україна" про припинення підприємницької діяльності юридичної особи у зв'язку з наявністю у Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Зазначений позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства з таких підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта повноважень виключно у випадках, встановлених законом.
Стаття 104 вказаного Кодексу також надає право суб’єкту владних повноважень звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Наведені положення Кодексу адміністративного судочинства України кореспондуються із приписами п. 5 ч. 4 ст. 50 цього Кодексу, з яких, зокрема випливає, що юридичні особи, які не є суб’єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", на яку послався позивач як на матеріально-правову підставу для звернення до суду з даним адміністративним позовом, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Частиною 2 статті 3 ГК України передбачено, що господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, відповідач - Кіровоградська обласна організація політичної партії "Наша Україна" - за організаційно-правовою формою є політичною партією.
Відповідно до наявного у матеріалах справи Статуту політичної партії "Народний Союз Наша Україна", зареєстрованого Міністерством юстиції України від 22.03.05, Партія є неприбутковим добровільним об'єднанням громадян, що діє відповідно до Конституції України, законодавства України, цього Статуту та Програми Партії. Обласні організації політичної партії "Наша Україна" є її регіональними організаціями (п.5.5 Статуту).
Згідно з ст. 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. Відповідно до ч. 2 ст. 14 цього Закону та п.п. 7.11.1 п. 7.11. ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" політичні партії є неприбутковими організаціями.
Таким чином, оскільки діяльність відповідача не має метою одержання прибутку, тому він не є суб’єктом підприємницької діяльності.
Підставою для пред'явлення вказаного позову стало отримання від державного реєстратора виконавчого комітету Кіровоградської міської ради відомостей про внесення ним до Єдиного державного реєстру запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, що, на думку позивача, є підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи згідно з ч.2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Частиною 2 ст.3 Закону визначено, що Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Відповідно до змісту ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Нормою ст. 23 вказаного Закону регламентовано припинення діяльності політичної партії, а саме шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Крім того, ч. 1 ст. 18. Закону України "Про політичні партії в Україні" передбачено, що державний контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії здійснює Міністерство юстиції України.
Наведене свідчить, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про скасування державної реєстрації (припинення підприємницької діяльності) юридичної особи політичної партії, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи на підставі положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Таким чином, компетенція адміністративних судів, що встановлена ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, на цей спір не поширюється.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.109, ст.ст.160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И ЛА:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до Кіровоградської обласної організації політичної партії "Наша Україна" про припинення підприємницької діяльності юридичної особи.
Копію ухвали надіслати позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги на ухвалу суду, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О. А. Черниш