Судове рішення #10872318


КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

03 червня 2010 року                                                          Справа № 2а-1242/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Кіровоградській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградюгторг" про стягнення фінансових санкцій,  -  

В С Т А Н О В И В:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області (надалі  - РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області)  звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградюгторг"  про стягнення фінансових санкцій у розмірі 40 065, 82 грн.   

Позов мотивовано тим, що посадовими особами РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області 29.01.10 проведено перевірку в магазині відповідача, в результаті чого виявлено факт зберігання алкогольних напоїв у кількості 1756 пляшок у місці, не внесеному Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв. У зв'язку з цим рішенням №110377 від 08.02.10 до відповідача застосовані фінансові санкції у виді штрафу в сумі 40065, 82 грн. Оскільки у встановлений строк вказаний штраф відповідачем не сплачено, позивач просить суд стягнути його примусово в доход державного бюджету.  

У судовому засіданні представник позивача Крисюк Р.С. позов підтримав повністю та надав пояснення, аналогічні позовній заяві.

Відповідач двічі у судове засідання не з'явився. Судом рекомендованим листом із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення направлялися повістки про виклик до суду за адресою відповідача, яка зазначена в позовній заяві, витягу з ЄДРПОУ, але конверти повернуті відділенням зв'язку КФ УДППЗ "Укрпошта" з відмітками - "за закінченням терміну зберігання", "адресат вибув" (а.с  15,16).

Згідно з ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Згідно з абз.6 ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", ст. 93 ЦК України місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.  

Суд враховує, що до повноважень суду не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи. Позивачем доказів щодо зміни місцезнаходження відповідача суду не надано.

Зважаючи на те, що судові повістки  відповідачеві доставлялися за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України як його місцезнаходження, суд за вказаних обставин вважає виконаним свій обов'язок щодо повідомлення відповідача про виклик у судові засідання і вирішує справу за його відсутності, ні підставі наявних у справі доказів.            

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кіровоградюгторг" (надалі - ТОВ "Кіровоградюгторг") з 26.02.97 зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради, займається підприємницькою діяльністю, здійснюючи оптову торгівлю напоями, про що свідчить витяг з ЄДРПОУ від 02.06.10  (а.с. 18).  Зокрема, на підставі ліцензій АВ №213003 від 15.01.10 ТОВ "Кіровоградюгторг" здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями у період з 15.01.10 по 15.01.11.   

Посадовими особами РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області на підставі направлення №73 від 29.01.10 (а.с. 52) 29.01.10 проведено позапланову виїзну перевірку магазину, належного  ТОВ "Кіровоградюгторг",  з питань додержання вимог, встановлених  законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Посадові особи РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області були допущені до перевірки директором ТОВ "Кіровоградюгторг" Глубоким О.М., перевірка проводилась у його присутності. (а.с. 55)

За результатами перевірки складено акт №73/32-200/23899724 від 29.01.10, яким зафіксовано факт зберігання алкогольних напоїв у кількості 1756 пляшок з метою їх подальшої реалізації, у місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв (а.с. 3-4).

Директор ТОВ "Кіровоградюгторг" Глубокий О.М. відмовився від отримання матеріалів перевірки та від підписання акту перевірки (а.с. 51, 53). Акт перевірки  30.01.10 направлено на адресу відповідача поштою та отримано ним 03.02.10, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 48).

На підставі висновків вказаного акту перевірки начальником РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області винесено рішення №110377 від 08.02.10 про застосування до  ТОВ "Кіровоградюгторг" фінансових санкцій у виді штрафу в сумі 40065, 82 грн. за порушення вимог абз. 9 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (а.с. 5). Вказане рішення 10.02.10 направлено на адресу відповідача поштою та отримано ним 15.02.10, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 48).

У судовому засіданні встановлено, що відповідач оскаржував вказане рішення до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, рішенням якого №1739/32-0615 від 30.03.10 його скарга відхилена. (а.с. 49).  

На даний час відповідач суму фінансових санкцій до бюджету не перерахував.

Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідача вказаних фінансових санкцій, суд дійшов до таких висновків.  

Статтею 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Закон) встановлюється, зокрема, порядок здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Відповідно до частин 30-33 зазначеної статті зберігання алкогольних напоїв здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання. До заяви додаються нотаріально засвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, виданої заявнику, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням. Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб'єкту господарювання протягом семи календарних днів від дня подання заяви. Ведення Єдиного реєстру та видача довідок про внесення місць зберігання до Єдиного реєстру здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи влади забезпечують вільний доступ до відомостей, які містяться в Єдиному реєстрі.

Згідно з абз. 6 п.2.1 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженого наказом ДПА України від 28.05.02 №251, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.08.02 за №670/6958,  для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України за місцезнаходженням місця зберігання.

Відповідно до п. 2.3 Порядку довідка видається Департаментом або його регіональним управлінням, до якого була подана заява про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру, уповноваженому представнику заявника (керівнику чи іншій особі за довіреністю) або надсилається рекомендованим листом на адресу заявника. Довідка про внесення місця зберігання спирту до Єдиного реєстру видається протягом п'яти календарних днів від дати подання заяви, а довідка про внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру - протягом семи календарних днів від дати подання заяви. Про видачу довідки Департамент або його регіональне управління повідомляє орган державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності та за місцезнаходженням місця зберігання.

Довідка повинна перебувати у місці зберігання та пред'являтися працівникам контролюючих органів, які мають відповідні повноваження на здійснення перевірки. (п.2.5 Порядку).

У судовому засіданні підтверджено факт відсутності у відповідача довідки про внесення належного йому магазину, як місця  зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв, до Єдиного державного реєстру місць зберігання.  

Ту обставину, що він не звертався до РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області з заявою про внесення даного місця зберігання алкогольних напоїв до Єдиного державного реєстру місць зберігання та за отриманням відповідної довідки, підтвердив у своїх поясненнях, наданих у ході перевірки, директор ТОВ "Кіровоградюгторг" Глубокий О.М. (а.с. 54).   

Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення норм чинного законодавства щодо виробництва і торгівлі алкогольними напоями передбачена, зокрема, частиною 2 статті  17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Так, відповідно до абз.9 ч.2 ст.17 цього Закону у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру,  до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів  у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.

Вартість алкогольних напоїв, які знаходилися у магазині, що не був внесений до  Єдиного державного реєстру місць зберігання, визначено на підставі даних оборотно-сальдової відомості ТОВ "Кіровоградюгторг" від 29.01.10, у розмірі 40065, 82 грн. (а.с. 29-47).

Частинами 3 та 4 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. 

Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджено постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.03 (надалі - Порядок).  

Відповідно до п.5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.  

Рішення про застосування фінансових санкцій приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи).

У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (п.10 Порядку).

Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до державного бюджету (п.11 Порядку).

Наказом ДПА України від 10.02.07 №71 затверджено Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України. Відповідно до п. 6.4. цього Положення регіональні управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у межах своєї компетенції здійснюють функції контролю за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробам;  звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами тощо.

Відповідно до п. 3.17 Положення про регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Кіровоградській області, затвердженого 16.03.07, до функцій управління віднесено, зокрема,  звернення до суду з позовами, у тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.   (а.с. 20-28).

Наведене свідчить, що вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.

Згідно з ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

          Позов регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Кіровоградській області задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградюгторг" в дохід Державного бюджету України (код платежу 21081100, р/р 31112106700002, одержувач УДК у м. Кіровограді, банк ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 24145329) фінансові санкції у сумі 40 065, 82 грн. (сорок тисяч шістдесят п’ять гривень 82 копійки).

          

 Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

          Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в  10-денний  строк з дня складення її  повному обсязі, а відповідачем - з дня отримання її копії, заяви про апеляційне  оскарження і  подання після цього протягом  20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.



Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду                                                                      О.А. Черниш

          Постанова складена в повному обсязі 08.06.10.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація