КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2010 року Справа № 2а-1247/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Кіровоградській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області (надалі - РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області) звернулася до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1.) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 4 400 грн.
Позов мотивовано тим, що посадовими особами РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області 06.06.06 проведено перевірку в магазині відповідача, в результаті чого виявлено факт здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій, також факт торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від встановлених виробником. У зв'язку з цим рішенням №110290 від 22.06.06 до відповідачки застосовані фінансові санкції у виді штрафу в сумі 4 400 грн. Оскільки у встановлений строк вказаний штраф відповідачкою не сплачено, позивач просить суд стягнути його примусово в доход державного бюджету.
У судовому засіданні представник позивача Крисюк Р.С. позов підтримав повністю та надав пояснення, аналогічні позовній заяві.
Відповідачка, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце судового розгляду (а.с 13, 28), у судове засідання повторно не з'явилася, причини неявки до суду не повідомила. У наданому до суду клопотанні позовні вимоги не визнала, посилаючись на матеріали справи №6/243 за 2009 рік за її позовом до РУ ДСАТ ДПА України у Кіровоградській області про скасування акту. Про застосування строку звернення до адміністративного суду, передбаченого ст.ст. 99, 100 КАС України, відповідачка не заявляла.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 05.02.02 зареєстрована як фізична особа-підприємець Голованівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (а.с. 20), перебувала на обліку в ДПІ в Голованівському районі та здійснює підприємницьку діяльність в сфері роздрібної торгівлі.
Посадовими особами регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України у Кіровоградській області (надалі - РУ ДААК ДПА України у Кіровоградській області) 06.06.06 проведено перевірку магазину "Продукти", належного ФОП ОСОБА_1, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, на предмет дотримання вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
За результатами перевірки складено акт №1123/111840-74/21-346/2 від 06.06.06, яким зафіксовано факт реалізації споживачеві слабоалкогольного напою "Ром-Кола" та тютюнових виробів - сигарет "Бонд" - без наявності ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. При цьому пачка тютюнових виробів "Бонд" реалізована за ціною 2, 20 грн., яка є вищою від встановленої максимальної ціни на такі тютюнові вироби (2 грн.) (а.с. 3-4).
Вказаний акт підписано без зауважень продавцем ОСОБА_3, якій вручено його копію, та запропоновано керівнику прибути до РУ ДААК ДПА України у Кіровоградській області 09.06.06 для ознайомлення з матеріалами перевірки та надання пояснень (а.с. 4).
На підставі висновків вказаного акту перевірки начальником РУ ДААК ДПА України у Кіровоградській області прийнято рішення №1102902300-21 від 22.06.06 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у виді штрафу в сумі 4 400 грн., яких:
- 1700 грн. - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії (порушення вимог абзацу 5 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"),
- 1700 грн. - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії (порушення вимог абзацу 5 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"),
- 1000 грн. - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими за встановлені максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби (порушення вимог абзацу 12 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів") (а.с. 5).
Вказане рішення 05.07.06 направлено на адресу відповідачки поштою та отримано нею 06.07.10, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 35).
Згідно з поясненнями представника позивача, відповідачка у серпні 2006 року оскаржила вказане рішення про до господарського суду Кіровоградської області, подавши позов до РУ ДААК ДПА України у Кіровоградській області про його скасування. Однак ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 03.12.09 у справі №6/243 позов ФОП ОСОБА_1 залишений без розгляду. Вказана ухвала в апеляційному порядку ФОП ОСОБА_1 не оскаржувалася (а.с. 6).
На даний час відповідачка суму фінансових санкцій до бюджету не перерахувала.
Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідачки вказаних фінансових санкцій, суд дійшов до таких висновків.
Статтею 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Закон) встановлюється, зокрема, порядок здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами .
Відповідно до частин 6, 9, 11, 14 ст.15 Закону (в редакції, діючій на час виникнення спірних відносин) роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються органами виконавчої влади, уповноваженими Кабінетом Міністрів України в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби України, а в сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності.
Ліцензія видається за заявою суб'єкта підприємницької діяльності, до якої додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, засвідчена нотаріально або органом, який видав оригінал документа. Для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додається довідка податкової служби про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі.
Ліцензія або рішення про відмову у її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів.
Згідно зі ст. 1 Закону ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб’єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Відповідно до п. 27 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.96 №493, ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами має знаходитися на видному місці торгівлі і бути доступною для огляду.
Як вбачається з пояснень продавця ОСОБА_3, наданих у ході перевірки 06.06.06, ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами вона не надала, тому що вони перебувають на продовженні терміну їхньої дії. (а.с. 30).
У судовому засіданні встановлено, що відповідачка отримала ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами лише 09.06.06 (а.с. 31-34).
Доказів наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами станом на 06.06.06 відповідачка не надала.
Відповідно до ч. 15 ст. 6 Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір" встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари здійснюється виробниками або імпортерами цих товарів шляхом декларування таких цін.
Згідно з п. 13 Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затверджених наказом Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України №218 від 24.07.02 ( в редакції, діючій на час виникнення спірних відносин), встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби повинна бути зазначена на пачці, коробці або сувенірній коробці тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Таким чином, у судовому засіданні підтверджено факт реалізації 06.06.06 у належному відповідачці магазині алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності відповідних ліцензій, а також факт реалізації тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником.
Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення норм чинного законодавства щодо виробництва і торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами передбачена, зокрема, частиною 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Так, відповідно до абз. 5 ч.2 ст.17 цього Закону у разі роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до абз. 12 ч.2 ст.17 Закону у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта підприємницької діяльності тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.
Частинами 3 та 4 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджено постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.03 (надалі - Порядок).
Відповідно до п.5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.
Рішення про застосування фінансових санкцій приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи).
У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (п.10 Порядку).
Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до державного бюджету (п.11 Порядку).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України №58 від 24.01.07 Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів реорганізовано у Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Наказом ДПА України від 10.02.07 №71 затверджено Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України. Відповідно до п. 6.4. цього Положення регіональні управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у межах своєї компетенції здійснюють функції контролю за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробам; звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами тощо.
Відповідно до п. 2.2.43 Положення про регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Кіровоградській області, затвердженого 03.08.09, до функцій управління віднесено, зокрема, звернення до суду з позовами, у тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. (а.с. 22-27).
Наведене свідчить, що вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Кіровоградській області задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України (код платежу 21081100, р/р 31111106700111, одержувач УДК у Голованівському районі, банк ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 23228680) фінансові санкції у сумі 4 400 грн. (чотири тисячі чотириста гривень).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її повному обсязі, а відповідачем - з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанова складена в повному обсязі 08.06.10