Судове рішення #10871601

 



ц

                                               Справа № 2а-2300/09/0470

П О С Т А Н О В А

Іменем України

16 серпня 2010 року         м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -                     Чабаненко С.В.
при секретарі -
            Росітюк Є.В.

за участю                   представника позивача -             Дубініна Д.В.

                                    представника відповідача -             Запорожець Д.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Закритого акціонерного товариства Підприємство з експлуатації електричних мереж Центральна енергетична компаніяпро стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Закритого акціонерного товариства Підприємство з експлуатації електричних мереж Центральна енергетична компаніяз вимогами: стягнути з Закритого акціонерного товариства Підприємство з експлуатації електричних мереж Центральна енергетична компаніяна користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 26619 1,38 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 29920,88 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач не забезпечив працевлаштування інвалідів у відповідній кількості та не сплатив вчасно адміністративно-господарські санкції за не здійснення працевлаштування інвалідів,  в результаті чого завдано значної шкоди державним інтересам.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача до суду надав письмові пояснення в яких проти позову заперечував та зазначив, що ЗАТ ЦЕКпостійно зверталося до державної служби зайнятості з проханням направляти на підприємство інвалідів для працевлаштування, давали оголошення в місцевій пресі, в інтернеті та на дошках оголошень в районних центрах зайнятості м. Дніпропетровська.

З огляду на те, що ЗАТ ЦЕКє електропередавальною компанією, її діяльність охоплює різні райони міста, тому ЗАТ ЦЕКв січні 2007 року письмово зверталось до центрів зайнятості Бабушкінського, Кіровського та Ленінського районів м. Дніпропетровська та інформувало центри зайнятості про наявність робочих місць для інвалідів на підприємстві та просило направляти інвалідів для працевлаштування.

Копії листів з відмітками центрів зайнятості про отримання цих листів додаються: вих. №45/1 від 15.01.2007 року до центру зайнятості Бабушкінського району, вих..№44/1 від 15.01.2007 року до центру зайнятості Кіровського району та вих..№42/1 від 15.01.2007 року до центру зайнятості Ленінського району м. Дніпропетровська.

Проте, центрами зайнятості на ЗАТ ЦЕКне було направлено необхідну кількість інвалідів.

Таким чином, відповідач вважає, що ЗАТ ЦЕКна виконання ст.19, 20 Закону вжив всіх передбачених чинним законодавством заходів, зробив усе від нього залежне і можливе для забезпечення працевлаштування інвалідів і на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами інвалідів для працевлаштування, а також за відсутність інвалідів які бажають працевлаштуватись на ЗАТ ЦЕК.

Крім того, ЗАТ ПЕЕМ ЦЕКздійснювало всі дії направлені на створення робочих місць для інвалідів і такі робочі місця були створені ще з кінця 2005 року, а саме було проведено атестацію робочих місць для інвалідів з залученням ліцензованого експерта Дніпропетровської медичної академії, про що були складені протоколи проведення досліджень важкості та напруженості праці, протоколи досліджень шумового навантаження та інфразвуку, протоколи дослідження метеорологічних факторів, протоколи дослідження повітря робочої зони.

Атестаційною комісією були складені Карти умов праці №№1-5 на п'ять різних професій для інвалідів та Заключення про створення робочого місця для інваліда на п'ять різних професій.

На підставі атестації і цих протоколів було видано наказ №108/1 від 10.11.2005 року Про результати атестації робочих місць по умовам праці створених для інвалідів, яким було в тому числі затверджено перелік робочих місць, професій та посад працівників-інвалідів, а саме по професіям електромонтер, контролер, водій автомобіля до 3 тон, охоронець та різноробочий.

Після атестації і створення робочих місць для інвалідів наказом по ЗАТ ПЕЕМ ЦЕКвід 12.11.2005 року №111/1 Про внесення змін до штатного розкладу на січень 2006 р.до штатного розкладу ЗАТ ПЕЕМ ЦЕКбули введені наступні вакансії для інвалідів:

-     електромонтер в кількості 1 штатної одиниці;

-     контролер енергонагляду в кількості 16 штатних одиниць;

-     підсобний робітник в кількості 4 штатних одиниць;

-     водій автотранспортних засобів в кількості 2 штатні одиниці;

-     охоронець в кількості 2 штатних одиниць.

Таким чином, загалом на ЗАТ ПЕЕМ ЦЕКбуло створено 25 робочих місць для інвалідів.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та доводи сторін суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування затвердженим Постановою  Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. на Закрите акціонерне товариство Підприємство з експлуатації електричних мереж Центральна енергетична компаніяпокладається обов’язок щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів.

Проте, закрите акціонерне товариство Підприємство з експлуатації електричних мереж Центральна енергетична компаніявідповідно до вимог ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україніне подали до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік (форма 10-ПІ).

При цьому середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, не була визначена.

Також не було відображено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

14 березня 2008 року, після спливу терміну, надання завіту за 2007 рік відділення Фонду провело виїзну перевірку ЗАТ ПЕЕМ ЦЕК.

За результатами документальної перевірки стану виконання ст.19 та ст.20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в УкраїніЗАТ ПЕЕМ ЦЕК(акт №21 від 14.03.2008р.) встановлено, що станом на 14.03.2008р. реєстрація підприємства у відділенні Фонду не здійснювалась, а також звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік (форма 10-ПІ) не було надано.

    Згідно даних, які були надані ЗАТ ПЕЕМ ЦЕКпозивачем був здійснений розрахунок суми заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів за 2007р. у розмірі 266191,38 грн., відповідно до 4% нормативу з урахуванням нормативу середньої кількості штатних працівників, (476), кількості інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях (19), середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність (6), середньої річної заробітної плати штатного працівника –20476,26 грн.

    Таким чином, відповідач повинен був сплатити до Фонду за 13 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами адміністративно-господарські санкції у розмірі 266191,38 грн.

Дана сума заборгованості по адміністративно господарських санкціях підтверджується розрахунком суми позову, заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.

Розмір пені у сумі 29920,88 грн. підтверджується Розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій станом на 21.01.2009р.

Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі 296112,26 грн.

Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів листом від 08.05.2007 повідомило керівника ЗАТ ПЕЕМ ЦЕКпро необхідність реєстрації підприємства у відділенні Фонду та надання до 1 березня звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Але протягом 2007 року підприємство у відділенні Фонду не зареєструвалось і звіт 2007р. не надало.

Також в судовому засіданні належними доказами підтверджено, що протягом 2007р. відповідачем звіти за формою 3НП до центрів зайнятості Бабушкінського, Кіровського та Ленінського районів м. Дніпропетровська не подавалися, в будь-який інший спосіб центри зайнятості не повідомлялися про наявність відповідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україніпідприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.

Згідно до ст. 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації.

Відповідно до п. 10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314 - працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.

Пунктом 11, 12 Положення місцеві органи соціального захисту населення: виявляють інвалідів, які бажають працювати і спроможні реалізувати свої здібності та можливості на підставі індивідуальних програм реабілітації; щомісячно надсилають державній службі зайнятості списки інвалідів, які виявили бажання працювати, із зазначенням професій, спеціальностей; подають державній службі зайнятості заявки на професійне навчання інвалідів; ведуть інформаційний банк даних про інвалідів, які працюють і бажають працювати.

Державна служба зайнятості: веде облік інвалідів, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні; веде облік робочих місць підприємств, на які можуть бути працевлаштовані інваліди; сприяє працевлаштуванню інвалідів, які звернулися з таким проханням, з урахуванням рекомендацій МСЕК; щоквартально подає місцевим органам соціального захисту населення інформацію про працевлаштування інвалідів.

Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин, стаття 218 Господарського кодексу України, є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відтак, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.

Так, згідно до статті 18 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Українізабезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гаранти, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.3 ст. 18 цього Закону, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Аналіз норм чинного законодавства України щодо соціальної захищеності інвалідів свідчить про те, що на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів та повідомлення центру зайнятості про наявність вакантних робочих місць для інвалідів.

Вказаний обов’язок підприємством відповідача не виконано, отже відповідач зобов’язаний сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню у визначеному позивачем розмірі.

На підставі викладеного, керуючись статями 2, 9, 11, 18, 70-71, 86, 128, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Закритого акціонерного товариства Підприємство з експлуатації електричних мереж Центральна енергетична компаніяпро стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства Підприємство з експлуатації електричних мереж Центральна енергетична компанія(ЄДРПОУ 31793056, 49089, м. Дніпропетровськ, вул. Дмитра Кедріна, 28, р/р 26008352550100, МФО 305653, банк ДОД РФБ АВАЛЬ) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 266191,38 грн. (двісті шістдесят шість тисяч сто дев’яносто одну гривню 38 коп.) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 29920,88 грн. (двадцять дев’ять тисяч дев’ятсот двадцять гривень 88 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови викладений 20.08.2010 року.

Суддя                                                   С.В.Чабаненко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація