Судове рішення #10870438

                                        Справа № 2-174/10 р.

             

     Р І Ш Е Н Н Я

                             І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

   

16 липня 2010 року                                                                    Летичівський районний суд

                                                                                                          Хмельницької області

в складі : головуючого –    судді  Козак О.В.

                при секретарі –              Козка Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Летичів справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину , та визнання права власності на спадкове майно,                      

                      В С Т А Н О В И В :

      В позовній заяві позивачі зазначають, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер їх батько ОСОБА_6, який постійно проживав в АДРЕСА_1 і після його смерті відкрилась спадщина на: земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; житловий будинок в АДРЕСА_1, на право власності на майновий пай СТОВ ім. Щорса, та на грошові вклади з відсотками та компенсаціями, що знаходяться на зберіганні в Ощадбанку України.

      За життя їхній батько склав заповіт, посвідчений секретарем Руднянської сільської ради Летичівського району 30.07.2003 року, відповідно до якого він заповів все своє майно своїм дітям: ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_4, ОСОБА_3 в рівних долях.

      В січні місяці 2010 року вони звернулися до відповідача ОСОБА_4 про необхідність оформлення спадщини, однак їм стало відомо, що він оформив всю спадщину на себе, без їх відому та отримав свідоцтво про право на спадщину на все спадкове майно, а тому посилаючись на те, що їм було відомо, що за одержанням свідоцтва про право на спадщину в нотаріальну контору необхідно звертатись після 6 місяців і вони не знали про введення в дію нового Цивільного кодексу, вони просять визначити їм додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, визнати недійсними свідоцтва про право на спадщину, видані на ім’я ОСОБА_4 після смерті ОСОБА_6, в частині майна, що належить іншим спадкоємцям, визнати за ними право власності на ? частину спадкового майна за кожним з них, та стягнути з відповідача на їх користь компенсацію вартості їх часток у спадковому майні, що не збереглось на момент розгляду справи.

      У судовому  засіданні позивачі позов підтримали просять його задоволити, пояснивши, що відповідач ОСОБА_4 незаконно без їх відому оформив всю спадщину на своє ім’я, що суперечить заповіту їхнього батька. При цьому зазначили, що спадщину ніхто з них не оформляв, оскільки між ними була домовленість, що спадщину ніхто не буде оформляти доки жива їх матір. Коли вони дізнались, що їх менший брат оформив всю спадщину на себе, то одразу звернулись до суду з позовом.

      Відповідач ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що він оформив спадщину на себе, оскільки після смерті батька ніхто з позивачів згідно заповіту її не оформляв. Він на даний час доглядає матір, яка проживає разом з ним, ніхто з позивачів не цікавиться станом її здоров’я та не надає ніякої допомоги в її утриманні, тому матір наполягла на оформленні спадщини саме ним.

    Відповідачка ОСОБА_5 в судове засідання не з’явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, в своєму письмовому запереченні позовні вимоги позивачів не визнала, зазначивши, що оскільки  відповідач ОСОБА_4 здійснює догляд за нею, то він з її дозволу оформив спадщину. Позивачам вона особисто неодноразово говорила про це і жодних заперечень від них не було. Причиною пропуску ними стоку прийняття спадщини вважає не їх необізнаність в законах, а власні амбіції стосовно коштів, отриманих відповідачем за продаж майнового паю.

    Вислухавши  пояснення сторін, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що  позов задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

       В судовому засіданні встановлено, що:  згідно свідоцтв про народження серія НОМЕР_2 від 20.01.1956 р., серія НОМЕР_3 від 08.10.1949 року, серія НОМЕР_4 від 29.12.1954 року батьком - ОСОБА_7, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 року, ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 року, ОСОБА_4, який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 року, записаний ОСОБА_6; згідно свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_5 від 14.07.1976 року, ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_8 і змінила прізвище на ОСОБА_8; згідно заповіту від 30.07.2003 року, посвідченого секретарем Руднянської сільської ради Летичівського району, ОСОБА_6 заповів все своє майно своїм дітям ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_4, та ОСОБА_3 в рівних долях; згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_6 від 20.09.2007 року, ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року; згідно рішення Хмельницького міськрайонного суду № 2-5608 від 22.09.2006 року, ОСОБА_4 визначено додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 до 22.11.2006 року; згідно довідки Руднянської сільської ради Летичівського району № 32 від 20.01.2010 року, ОСОБА_5 дійсно 07.08.2008 року вибула на проживання в м. Хмельницький; згідно виписки із медичної карти амбулаторного хворого від 20.05.2010 року Хмельницької міської поліклініки, ОСОБА_5 потребує стороннього догляду і не може бути присутня під час розгляду справи № 2-174/10 р.; згідно епікризу ОСОБА_5 перебувала на стаціонарному лікування в неврологічному відділенні ОГІВ з 20.08.2009 року по 18.09.2009 року; згідно свідоцтва про право на спадщину за законом серія ВЕС № 272158 від 05.10.2006 року, спадкоємцем майна ОСОБА_6 є його син ОСОБА_4, спадкове майно складається з: грошового вкладу з відсотками в Летичівському відділенні Ощадного банку України № 3210 на рахунку НОМЕР_1;  згідно свідоцтва про право на спадщину за законом серія НОМЕР_7 від 24.10.2006 року, спадкоємцем майна ОСОБА_6 є його син ОСОБА_4, спадкове майно складається з: житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами за № 8 в АДРЕСА_1; згідно свідоцтва про право на спадщину за законом серія НОМЕР_8 від 25.05.2007 року, спадкоємцем майна ОСОБА_6 є його син ОСОБА_4, спадкове майно складається з: права власності на майновий пай члена колективного СП СТОВ «ім. Щорса» смт. Летичів, Хмельницької області в сумі 17244 грн., та на право власності на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «ім. Щорса» с. Залетичівка, Летичівського району розміром 3,25 га.

Пояснення позивачів в судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_8 та  ОСОБА_9, які пояснили, що після смерті ОСОБА_6 його діти вирішили, що спадщину не будуть оформляти доки жива матір.

Свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні пояснила, що після смерті батька було запропоновано ОСОБА_3 доглядати матір та оформити всю спадщину на себе, оскільки вона на той час  там проживала, проте вона відмовилась і невдовзі виїхала від матері. Також ніхто з інших спадкоємців не хотів доглядати за матір’ю. Мови про те, що спадщину вони не будуть оформляти доки жива матір вона не чула. Аналагічні покази дав ОСОБА_4 допитаний, як свідок.

Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснив, що 3-4 року тому він проводив обміри присадибної ділянки та городу належних ОСОБА_6 для виготовлення технічної документації для переоформленя права власності, під час обмірів був присутній ОСОБА_1, який підписував протокол погодження меж земельної ділянки, що підтверджується його підписом в протоколі.

З пояснень свідка ОСОБА_12 вбачається, що за довідками для оформлення спадщини в сільську раду звертався відповідач ОСОБА_4, інші спадкоємці не звертались.

Згідно ч.1  ст.  1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців,  який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.

Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці  за  законом  одержують  право  на  спадкування почергово.

      Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені
після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

      Згідно ч.3  ст.  1272 ЦК України за позовом спадкоємця,  який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини,  суд може визначити йому додатковий строк,  достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.  

Відповідно до ч.6 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. №7 “Про судову практику у справах про спадкування ” поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Крім того, ч.4 п.24 вказаної постанови передбачає, що при визначенні спадкоємцеві додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.  

Аналізуючи встановлені в судовому засіданні обставини справи, докази, їх юридичну оцінку,  суд приходить до висновку, що обставини стосовно поважності пропуску строку для прийняття спадщини, викладені у позовній заяві, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи по суті, а повідомлена позивачами у судовому засіданні дійсна причина пропуску ними строку для звернення до нотаріальної контори, а саме, наявність домовленості між спадкоємцями щодо не оформлення спадщини доки жива матір, не може бути визнана судом поважною, оскільки вона не пов'язана з об'єктивними, непереборними або істотними труднощами у них для вчинення відповідних дій, тому суд вважає, що строк для прийняття спадщини пропущений позивачами без поважних причин і судом при вирішенні питання про визначення додатково строку не може бити вирішено питання про визнання за позивачами права власності на спадкове майно, у зв'язку з чим, у задоволенні позову ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3 слід відмовити.

       На підставі  наведеного, ст. ст. 1223, 1258, 1261, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 209,212-215 ЦПК України, суд

                        В И Р І Ш И В:

      В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, визнання недійсними свідоцтв про право на спадщину, виданих на ім’я ОСОБА_4 після смерті ОСОБА_6, в частині майна, що належить іншим спадкоємцям, та визнання права власності на спадкове майно, відмовити за недоведеністю позовних вимог.

На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення, а апеляційна скарга протягом 20 днів з дня подання заяви на апеляційне оскарження.

                                            Суддя:               підпис

      Суддя Летичівського

      районного суду                         О.В. Козак

  • Номер: 22-ц/790/2684/18
  • Опис: апеляційна скарга у справі за заявою представника ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» про видачу дублікату виконавчого листа та поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-174/10
  • Суд: Апеляційний суд Харківської області
  • Суддя: Козак Оксана Володимирівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.04.2018
  • Дата етапу: 03.04.2018
  • Номер: 22-ц/811/4191/21
  • Опис: Стасів С.С. до Гринчишина В.Д., ОКП ЛОР "БТІ та ЕО" про розірвання договору позички.
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-174/10
  • Суд: Львівський апеляційний суд
  • Суддя: Козак Оксана Володимирівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.11.2021
  • Дата етапу: 29.11.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація