Судове рішення #10867940

Лугинський районний суд  Житомирської області   

                                                       

                                                                                                                     Справа № 2-308/10  

                                                                     Р І Ш Е Н Н Я   

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И   

  

07 вересня    2010 року                                                                               смт. Лугини

 

Лугинський районний суд Житомирської області  

в складі : головуючого – судді         Бичківської К.Г. 

    при секретарі                 Гельвейчук І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні  в смт. Лугини  цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення  Лугинської районної державної адміністрації про стягнення невиплачених коштів, передбачених ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-  

В С Т А Н О В И В :  

     13.05.2010 року ОСОБА_1 звернулася  до суду із зазначеним позовом, в якому просила   стягнути з  управління праці та соціального захисту населення  Лугинської районної державної адміністрації  на її користь 6032.40 грн. недоплаченої щомісячної грошової допомоги у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст. 37 Закону  України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.04.2007 року по 31.03.2010 року.  

     Зазначені вимоги позивачки обгрунтовуються посиланням на те, що вказані виплати їй виплачувались не в розмірах, визначених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та в кратному розмірі до мінімальної заробітної плати, а в твердих сумах встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення її прав, оскільки Закон України має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.  

  Позивачка в судове  засідання не з'явилася. Надіслала заяву  про розгляд справи без її участі; позовні вимоги підтримує.  

Представник    управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації  в судове засідання не з’явився. Надіслав заперечення    у яких  просить справу розглянути  в попередньому судовому засіданні  без  участі їхнього представника та відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю та необґрунтованістю.  

Дослідивши  докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.  

    Судом встановлено, що позивачка  являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що стверджується копією посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорія 4) серія НОМЕР_1, виданого 12.01.2009 року Житомирською облдержадміністрацією, постійно проживає в с. Калинівка, Лугинського району Житомирської області, яке за переліком населених пунктів Житомирської та Київської областей, віднесених  до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року, розпорядженням Кабінету Міністрів України №17 від 12.01.1993 року, відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.      

Згідно ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться виплата щомісячної грошової допомоги у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, яка становить у зоні посиленого радіологічного контролю – 30 відсотків мінімальної заробітної плати.    

         Так як  позивачка  постійно проживає в с. Калинівка, Лугинського району Житомирської області, територія якого віднесена до зони посиленого радіологічного контролю, тому вона повинна отримувати вказану допомогу в зазначеному розмірі щомісяця, однак вона виплачувались їй частково, у фіксованому розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати.          

  При стягнені коштів суд виходить з розміру мінімальних заробітних плат, які діяли у вказаних періодах , а саме:   з 01.07.2007 р.-440 грн., з 01.10.2007 р.-460 грн., з 01.04.2008р.-525 грн., з 01.10.2008р.-545 грн., з 01.12.2008р.-605 грн., з 01.04.2009р.-625 грн., з 01.07.2009р.-630 грн., з 01.10.2009р.-650 грн., з 01.11.2009р.-744 грн., з 01.01.2010р.-869 грн., з 01.04.2010 р.-884 грн.

Суд вважає, що підлягають стягненню тільки ті суми і тільки за той період за який позивачу виплачувалась дані виплати з урахуванням того, що відповідно до Законів України “Про державний бюджет України на 2007,2008 роки” дію ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було призупинено, а рішеннями Конституційного суду України від 09.07.2007 року та 22.05.2008 року дія даної статті була поновлена. Тому стягнення зазначених сум повинно проводитись з моменту поновлення призупинених прав.

    

     Тому виходячи з розрахунку, суд вважає, що із управління праці та соціального захисту населення на користь позивачки підлягає стягненню 5014.38 грн. щомісячної грошової допомоги у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства,  передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 09.07.2007 року по 31.03.2010 року.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.  

 Звуження змісту та обсягу існуючих прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.  

           Зі змісту законів України про встановлення  розмірів мінімальних заробітних плат на 2007-2010 роки не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норм Закону України “Про статус  і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.  

         Слід зазначити, що встановлені ще в 1996 році постановою Кабінету Міністрів України №836 розмір доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення протягом тривалих років не змінювався і не відповідає розмірам, встановленими  іншими законами України.  

         Оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень з цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягають саме статті Закону України “Про статус  і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанова Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 26.07.1996 року №836.  

        Тому виплатою зазначених  виплат в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, порушені права позивача.  

      Так як,  розпорядником коштів в спірний період часу і тепер є відповідач, то суд стягує  заборгованість з розпорядника коштів -   управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації.    

       

      Керуючись ст.ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст. ст.3,4,10,11,15,60,88,209,212 - 215,294 ЦПК України, ст.ст.   37, 70,71 Закону  України “Про статус  і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,   суд, -

ВИРІШИВ :

 

Позов задовольнити частково.       

Стягнути з   управління праці та соціального захисту населення  Лугинської районної державної адміністрації  на користь ОСОБА_1 5014.38 грн.  щомісячної грошової допомоги у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст.  37 Закону  України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з   09.07.2007 року по 31.03.2010 року.

       

          Стягнути з держави на користь ОСОБА_1 120 грн. сплачених за інформаційно – технічний розгляд справи судом.

Апеляційна скарга до апеляційного суду Житомирської області на рішення суду подається через Лугинський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація