Судове рішення #108679
Справа № 22ц-4328 2006г

Справа № 22ц-4328 2006г.                              Головуючий 1 інстанції

Остапчик С.В.

Категорія: право власності                            Доповідач: Ізмайлова Г.Н.

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

9 серпня 2006р. судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого         - Малінської С.М.

суддів                    - Бобровського В.В., Ізмайлової Г.Н.

при секретарі        - Білицької Ю.Є.

розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1  на рішення Червонозаводського районного суду м.Харкова від 13 червня 2006р. по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, виконавчого комітету Червонозаводської районної ради м. Харкова про визнання недійсним свідоцтва про право власності на квартиру та визнання права власності на нерухоме майно за заповітом, -

встановила:

В серпні 2005р. ОСОБА_1 звернулась до суду з зазначеним позовом.

Вказала, що її батькам,ОСОБА_2 та ОСОБА_3 належить двокімнатна ізольована квартира ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ЖБК «ІНФОРМАЦІЯ_1»).

Після смерті матері ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2  просила визнати за нею право власності на 1/2 частину квартири за її заповітом, посилаючись на те, що квартира була спільною сумісною власністю батьків - ОСОБА_2 та ОСОБА_3, оскільки всі пайові внески, починаючи з першого, були внесені ОСОБА_2  із спільних коштів під час зареєстрованого шлюбу.

Виходячи з наведеного, просила визнати недійсним в 1/2 частині свідоцтво про право власності на вказану квартиру, видане Червонозаводською районною радою м. Харкова 10 червня 2005р. на ім'я ОСОБА_2.

Відповідач ОСОБА_2 проти позову не заперечував, визнаючи за ОСОБА_1    право на 1/2 частину квартири за заповітом.

Відповідач, Червонозаводська районна рада м. Харкова проти позову заперечувала, представник відповідача пояснив, що свідоцтво про право власності на квартиру видано на підставі даних ЖБК «ІНФОРМАЦІЯ_1», членом якого був ОСОБА_2.

Рішенням Червонозаводського районного суду м. Харкова від 13 червня 2006р. ОСОБА_1   в задоволенні позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1  просить рішення скасувати та постановити нове, задовольнивши її позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного:

Спірною є двокімнатна ізольована квартира АДРЕСА_1  «ІНФОРМАЦІЯ_1», яка належить ОСОБА_4  на підставі свідоцтва про право власності, виданого Червонозаводського районною радою м. Харкова 10,червня 2005р.

За повідомленням ЖБК «ІНФОРМАЦІЯ_1» перший пайовий внесок було внесено на ім'я ОСОБА_2   в сумі 2010 руб. В червні 1960р., а останній - в березні, 1990р. (а.с. 18).

ОСОБА_2 та ОСОБА_3  перебували з зареєстрованому шлюбі з 6 жовтня 1962р., який було розірвано 8 травня 1990р. (а.с. 15, 16).

Таким чином всі пайові внески в ЖБК «ІНФОРМАЦІЯ_1» внесено ОСОБА_2  та ОСОБА_3 під час зареєстрованого шлюбу і ОСОБА_2  не заперечував, що спірна квартира є спільною сумісною власністю подружжя.

Вказана обставина підтверджується і довідкою ЖБК «ІНФОРМАЦІЯ_1» про те, що ОСОБА_3    з 30 червня 1990 року була членом ЖБК, але відповідні документи про це не були надані Червонозаводській районній раді для видачі свідоцтва про право власності на квартиру.

У відповідності до ст.22 КпШСУРСР в редакції 1969р., яка діяла на час виникнення правовідносин, майно, нажите подружжям під час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю і вони мають рівні права щодо вказаного майна.

ОСОБА_3    після розірвання шлюбу з ОСОБА_2 до своєї смерті             ІНФОРМАЦІЯ_2   проживала в спірній квартирі, в зв'язку з чим не втратила право на її розділ за пропуском строку позовної давності у відповідності до ст.257 ЦК України та ст.6 Прикінцевих та перехідних положень до ЦК України в редакції 2003р.

Таким чином ОСОБА_3 на день смерті належала 1/2 частина спірної квартири.

Вказане майно вона заповідала позивачці на підставі заповіту, посвідченого Першою Харківською державною нотаріальною конторою 8 грудня 1992р. за   НОМЕР_1. заповіт померлого не змінено та не скасовано.

У відповідності до ст. 1268 ЦК України ОСОБА_1 прийняла спадщину, проживаючи в спірній квартирі на день смерті матері до цього часу (а.с. 74) та подавши про це заяву до нотаріальної контори.

ОСОБА_2  у відповідності до ст. 1241 ЦК України права на обов'язкову частку у спадщині не має і на неї вимог не заявляє.

За таких обставин судова колегія доходить до висновку, що позивачка доказала в суді своє право на спадкування 1/2 частини квартири, а судом першої інстанції було неправильно визначено характер правовідносин та закон, що їх регулює, що потягло за собою ухвалення рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись п.п. З, 4 ч.1 309, ч.2 ст. 314, ст.316, 317, 319 ЦПК України, колегія, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1  - задовольнити.

Рішення Червонозаводського районного суду м.Харкова від 13 червня 2006р. скасувати і постановити нове.

Визнати за ОСОБА_1   право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1   і, зареєстрованої за ОСОБА_2.

Рішення набуває законної сили від дня його проголошення та може бути оскаржене безпосередньо до Верховного Суду України на протязі двох місяців від дня набрання ним законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація