Справа № 10-237 /2010 Головуючий у 1 інстанції – Музичук Н.Ю. Категорія : постанова про Доповідач - Збитковська Т.І.
порушення кримінальної справи
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
9 вересня 2010 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати в кримінальних справах Апеляційного суду Рівненськоі області в складі :
Головуючого - судді Збитковської Т.І.
Суддів – Коробова О.К, Гладкого С.В.
За участю прокурора – Міськевича С.А.
Скаржниці – ОСОБА_2
Захисника – ОСОБА_3
розглянула у відкритому судовому засіданні апеляцію прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на постанову Рівненського міського суду від 25 серпня 2010 року.
Цією постановою задоволено скаргу ОСОБА_2 і скасовано постанову прокурора Рівненської області Пришка А.Г. від 2 липня 2008 року про порушення відносно ОСОБА_2 кримінальної справи за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст.364,ч.2 ст.366 КК України - фактом зловживання службовим становищем та службового підроблення, що спричинило тяжкі наслідки.
В поданій апеляції прокурор доводить, що кримінальна справа відносно ОСОБА_2 була порушена на законних підставах, а тому просить постанову суду скасувати, як незаконну, з направленням справи Млинівському міжрайонному прокурору для організації провадження досудового слідства.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи прокурора на підтримання поданої апеляції та доводи скаржниці ОСОБА_2 і її захисника - ОСОБА_3 щодо законності постанови суду, перевіривши матеріали справи та обговоривши викладене в апеляції, колегія суддів вважає, що апеляція прокурора не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ст.113 КПК України, правовий сенс порушення кримінальної справи полягає в тому, що лише з моменту її порушення провадиться досудове слідство.
Як визначено в ст.98 цього ж Кодексу, якщо на момент порушення кримінальної справи встановлено особу, яка вчинила злочин, то кримінальна справа порушується щодо цієї особи. В іншому разі кримінальна справа порушується лише за фактом вчинення злочину.
Повторне порушення кримінальної справи за ознаками одного й того ж кримінального злочину діючим кримінально - процесуальним законодавством не передбачено.
За роз”ясненнями, що містяться в п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 27.12.1985 року/ із змінами від 4.06.1993 року/” Про додержання судами України процесуального законодавства, яке регламентує судовий розгляд кримінальних справ”, при порушенні справи за фактом вчинення злочину і пізнішого з”ясування особи, яка його вчинила, додаткове порушення справи щодо цієї особи законом не вимагається.
Як вбачається з матеріалів справи, кримінальна справа за фактом зловживання службовими особами Боремельської С /Ради Демидівського району Рівненської області своїм службовим становищем та фактом службового підроблення, за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України, була порушена 24 квітня 2008 року, а під час розслідування справи, 2 липня 2008 року прокурор області повторно її порушив щодо особи, не зваживши на вищевказані норми кримінально-процесуального законодавства та роз”яснення Пленуму.
Таким чином, повторне порушення справи створює правову невизначеність щодо моменту, з якого мало проводитись досудове слідство в справі, а слідчі дії визнаватися законними.
Матеріали справи свідчать, що 10 липня 2008 року Демидівський районний суд постановою в межах своєї компетенції, у відповідності до діючого на той час законодавства, відмовив в порушенні кримінальної справи по факту зловживання службовими особами Боремельської сільської Ради службовим становищем та за фактом службового підроблення, заборонивши таким чином проведення слідчих дій за ознаками даного злочину.
Вказана постанова суду є чинною, і органами прокуратури у встановлений законом строк на апеляційне оскарження оскаржена не була.
Отже, у випадку залишення чинною постанови прокурора про порушення кримінальної справи від 2 липня 2008 року та її розслідування, буде мати місце правова колізія, коли існує чинне рішення суду , яке, відповідно до Конституції України, підлягає безумовному виконанню про недопустимість проведення слідчих дій, і рішення щодо проведення таких дій, а тому, на думку колегії суддів, порушення кримінальної справи за ознаками одних і тих же злочинів, без скасування постанови Демидівського районного суду від 10.07.2008 року, є недопустимим.
Керуючись ст.ст.365,366 КПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Постанову Рівненського міського суду від 25 серпня 2010 року про задоволення скарги ОСОБА_2 і скасування постанови прокурора Рівненської області від 2 липня 2008 року про порушення кримінальної справи щодо ОСОБА_2 за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України, залишити без зміни, а апеляцію прокурора, - без задоволення.
ГОЛОВУЮЧИЙ
СУДДІ