Справа № 2-1157/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«28» травня 2010 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
Головуючого судді - Карімова І.В.,
при секретарі судового засідання - Роменскій Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради про стягнення недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом в яком прохає зобовязати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради провести перерахунок та виплатити належні кошти на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС 2 категорії у відповідності до положення ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме за період 2007- 2009р. у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат.
Відповідач позов не визнав в повному обсязі, посилався на те, що позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” була встановлена щорічна допомога на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на саме згідно вказаної постанови. Компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України, виконуючи Закон України про Державний Бюджет на відповідний рік, здійснює видатки на реалізацію положень Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в межах асигнувань, затверджених Верховною Радою України, що в даному випадку Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради і було зроблено та виплачено таку допомогу за 2007р. – 100грн., 2008р.-100 грн., 2009 р.-100 грн..
Позивач у судове засідання не з’явився, просив розглянути справу за його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився просив розглянути справу у його відсутність.
Виходячи із встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та є учасником ліквідації наслідків даної аварії, який віднесений до 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням(а.с.9), як ліквідатор наслідків на ЧАЕС, про що відповідачем не заперечується.
Відповідно до ч.4 ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІ, щорічна допомога на оздоровлення постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії щорічна допомога на оздоровлення виплачується в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Згідно із ч.7 ст. 48 цього ж Закону, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» дію ст. Закону №796- ХІ, який визначав розмір допомоги на оздоровлення було зупинено і розмір такої допомоги визначався відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи» відповідно до Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і щорічна допомога на оздоровлення була встановлена у розмірі 100 грн..
Позивач ОСОБА_1 отримав таку допомогу 30.05.2007 р., що підтверджується відповідною довідкою УПСЗН виконкому Чугуївської міської ради.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року зазначене положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» було визнано неконституційним.
Оскільки виплата позивачу допомоги на оздоровлення як ліквідатору наслідків Чорнобильскої катастрофи була здійснена до визнання неконституційними положень Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», а саме 30.05.2007р., суд визнає дії по нарахуванню УПСЗН такою допомоги –законними.
Відповідно до п.28 розділу 2 Закону України «про державний бюджет України на 2008 р.» стаття 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була викладена в редакції: «одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильскої катастрофи, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зазначене положення Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було визнано неконституційним.
Оскільки виплата ОСОБА_1 такої допомоги відбулася 31.03.2008 р., тобто до визнання неконституційними положень Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік», в зв’язку з чим суд вважає дії УПСЗН по нарахуванню такої допомоги та її виплати – законними.
На 2009 рік ніяких змін у вказаний закон не вносилось і він залишився в тій же редакції.
При цьому суд приходить до висновку, що встановлений у 2005 році Постановою КМУ №562 розмір щорічної допомоги на оздоровлення, відповідно до якої позивачу і проводились відповідні виплати, не відповідав розміру, встановленому законом.
Кабінет Міністрів України не уповноважений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зменшувати встановлені цим законом конкретні розміри доплат, пенсій і компенсацій, зокрема, допомоги на оздоровлення. Навпаки, частиною 1 ст. 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що конкретні розміри усіх доплат, пенсій і компенсацій передбачених цим Законом, підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч.5 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Зі змісту Закону України «Про Державний бюджет України на відповідні роки та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визначений мінімальний розмір заробітної плати, а тому не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
При цьому суд приймає до уваги, що зазначені виплати щорічної грошової допомоги на оздоровлення здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином право особи на їх отримання та обов’язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на час їх здійснення.
Перевіряючи правомірність дії органів соціального захисту населення щодо здійснення виплат щорічної грошової допомоги на оздоровлення, суд вважає за необхідне застосовувати законодавство, яке діяло на час їх вчинення, виходячи з наступного.
Особам, яким така допомога була сплачена після 22.05.2008 року, мають право на її отримання у розмірах, встановлених базовими законами, а саме статтею 48 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Така позиція ґрунтується на приписах ч.2 ст.152 Конституції України та Рішеннях Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року.
Після рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року положення ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залишилося в редакції базового закону, тобто учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії щорічна допомога на оздоровлення виплачується в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат. Таке ж положення закону діяло і на момент проведення відповідних виплат позивачеві.
Враховуючи зазначені рішення, якими визнано неконституційними положення Закону України «Про Держаний бюджет України на 2007 рік» та Закону України «Про Держаний бюджет України та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими внесено зміни або зупинено на відповідний рік дію статті 48 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту їх ухвалення, а саме з 22.05.2008 року, органи соціального захисту населення, застосовуючи положення законів, що визнані неконституціними діяли протиправно, всупереч приписам базових законів, які підлягали застосуванню при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення.
Як вбачається з матеріалів справи та заперечень відповідача щорічна грошова допомога на оздоровлення, ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС 2-ї категорії, була виплачена у 2009р., а саме 19.02.09р. в розмірі 100грн., тобто після 22.05.2008р., а отже органи соціального захисту населення, застосовуючи положення законів, що визнані неконституціними діяли протиправно, всупереч приписам базових законів, які підлягали застосуванню при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення, в зв’язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню .
При цьому суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо зобов’язання УПСЗН виконкому Чугуївської міської ради Харківської області подалі призначити ОСОБА_1 виплату щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки позивачем на надано до суду доказів можливості УПСЗН в подальшому порушувати його права щодо нарахуванні і виплати такої допомоги.
Відповідно до вимог ч.1 ст.88 ЦПК України з відповідача на користь позивача ОСОБА_1 підлягають стягненню судові витрати по оплаті інформаційно –технічного забезпечення розгляду справи у сумі 37 (тридцять сім) грн., а судові витрати по оплаті судового збору відповідно до ч.2 ст.88 ЦПК України компенсуються за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,88,209-215 ЦПК України, ст.152 Конституції України, ст.48, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради про стягнення недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення, -задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області щодо неповної невиплати щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 за 2009р..
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області здійснити перерахунок та провести відповідні виплати щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 за 2009р., у відповідності до положення ч.4 ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат, з урахуванням фактично виплачених сум у 2009 році.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті інформаційно –технічного забезпечення розгляду справи у сумі 37 (тридцять сім) грн..
В іншій частині позов залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі у 10 денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження та поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку передбаченому ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя:
Справа № 2-1157/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«28» травня 2010 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
Головуючого судді - Карімова І.В.,
при секретарі судового засідання - Роменскій Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради про стягнення недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення,-
ВСТАНОВИВ:
Враховуючи, що для написання повного тексту рішення потрібен час, суд керуючись ч.3 ст.209 ЦПК України вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини, а складання повного тексту рішення відкладає на п’ять днів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,88,209-215 ЦПК України, ст.152 Конституції України, ст.48, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради про стягнення недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення, -задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області щодо неповної невиплати щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 за 2009р..
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області здійснити перерахунок та провести відповідні виплати щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 за 2009р., у відповідності до положення ч.4 ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат, з урахуванням фактично виплачених сум у 2009 році.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті інформаційно –технічного забезпечення розгляду справи у сумі 37 (тридцять сім) грн..
В іншій частині позов залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі у 10 денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження та поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку передбаченому ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя:
- Номер: Б/н 1309
- Опис: про відшкодування моральної шкоди
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1157/10
- Суд: Дарницький районний суд міста Києва
- Суддя: Карімов Ігор Валерійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.10.2015
- Дата етапу: 30.10.2015
- Номер: 6/462/230/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1157/10
- Суд: Залізничний районний суд м. Львова
- Суддя: Карімов Ігор Валерійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.10.2016
- Дата етапу: 21.10.2016
- Номер: 6/500/128/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1157/10
- Суд: Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
- Суддя: Карімов Ігор Валерійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.10.2017
- Дата етапу: 17.11.2017
- Номер: 2-1157/10
- Опис: про надання додаткового терміну для подачі заяви про отримання спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1157/10
- Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
- Суддя: Карімов Ігор Валерійович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.08.2010
- Дата етапу: 10.11.2010