Справа № 22ц-1248/2006 Головуючий у першій інстанції -
Салай М.Г.
Категорія - цивільна Доповідач - Мельниченко Ю.В.
РІШЕННЯ Іменем України
14 серпня 2006 року м. Чернігів
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
у складі:
головуючого - судді Євстафіїва О.К.
суддів Мельниченка Ю.В., Редьки А.Г.
при секретарі Гавриленко Ю.В.
з участю сторін та їх представників, адвоката ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові цивільну справу за апеляційною скаргою представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 на рішення Чернігівського районного суду від 14 червня 2006 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Старобілоуської сільської ради Чернігівського району, ОСОБА_4, третьої особи -Чернігівської районної державної нотаріальної контори про продовження строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2006 року ОСОБА_2 пред"явив позов до Старобілоуської сільської ради, у якому просив визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини. Свої вимоги він обґрунтовував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати. Згідно заповіту від 10.04.91р. все своє майно вона заповіла ОСОБА_4. Відповідно до п.1 ст. 1241 ЦК України ОСОБА_2, як непрацездатний син спадкодавиці, має право на обов'язкову частку у спадщині. Позивач не подавав заяви про прийняття спадщини, оскільки справа стосовно майна померлої ОСОБА_5 розглядалася судом і він не знав, що має право на обов'язкову частку спадщини як пенсіонер. Позивач вважав, що поки справа розглядається в суді, він не повинен приймати спадщину, а тому не вчиняв ніяких дій для її прийняття.
Оскаржуваним рішенням суду в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено. Судом першої інстанції встановлено, що докази, надані позивачем, не підтверджують наявність у нього поважних причин, за яких він пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини. З моменту подачі до суду заяви про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, позивач змінював причини, в силу яких він пропустив цей строк, що, на думку суду, свідчить про відсутність у позивача будь-якої об"єктивної поважної причини пропуску встановленого законом строку для прийняття спадщини. Матеріали справи свідчать про те, що спадщина після смерті матері позивача відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1. Протягом тривалого часу, більше 5 місяців, позивач ще до перебування його на амбулаторному лікуванні, не звертався до нотаріальної контори.
В апеляційній скарзі представник позивача просить скасувати вищевказане рішення місцевого суду та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги позивача. При цьому посилається на те, що він не встиг до закінчення шестимісячного строку після смерті матері своєчасно звернутись до нотаріальної контори за тих обставин, що незадовго до закінчення такого строку він захворів, що підтверджується ксерокопією амбулаторної картки на ім"я позивача, з якої вбачається, що він знаходився на амбулаторному лікуванні з 04 по 11 серпня 2005р, тобто в той час, коли сплинув строк звернення до державної нотаріальної контори. При розгляді справи в суді позивач та його представники просили суд визначити ОСОБА_2 додатковий строк для прийняття спадщини навіть у 5 днів, тобто ту кількість днів, які він знаходився на амбулаторному лікуванні.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення сторін та їх представників, адвоката ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.З ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи, мати позивача - ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 протягом шести місяців з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався. Однак, 04.08.05р., 05.08.05р., 11.08.05р. він перебував на амбулаторному лікуванні, що підтверджується копією медичної картки амбулаторного хворого (а.с.31-34). Таким чином, апеляційний суд вважає за можливе визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини у п"ять днів, оскільки в той час, коли сплинув цей строк, позивач перебував на лікуванні.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309, 313, 316, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд,-
ВИРІШИВ:
Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 задовільнити в повному обсязі.
Рішення Чернігівського районного суду від 14 червня 2006 року скасувати.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для прийняття спадщини після померлої його матері - ОСОБА_5 строком на п"ять днів.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але воно може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
Головуючий: Судді:
з