Судове рішення #10832445

                                                                                                            Справа №2а-1160/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 

4 лютого 2010 року    

     

Хмельницький міськрайонний суд в складі

головуючої судді- Спірідонової Т.В.  

при секретарі -  Потаніній О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницького справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому  про визнання дій неправомірними, стягнення підвищення до пенсії

  в с т а н о в и в:

 

Позивач звернулася в суд з позовом та вказала, що їй, як дитині війни, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 2007 року  повинна виплачуватись соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Однак, підвищення до пенсії виплачується у розмірі 10% мінімальної пенсії за віком. Недоплачена сума коштів становить 3852грн.51коп. Позивач просить зобов’язати відповідача  нарахувати та виплатити підвищення до пенсії за період з січня 2007 року по грудень 2009 року включно у  сумі 3852грн.51коп.

Позивач повідомлена належним чином про час і місце слухання справи у судове засідання не з’явилася, подала заяву про слухання справи у її відсутності.  

 Відповідач- Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому повідомлений належним чином про час і місце слухання справи, представник подала заяву про слухання справи у її відсутності, проти задоволення позову заперечує та вказує на пропуск позивачем строку звернення до суду.

  Дослiдивши матерiали справи, суд приходить до висновку, що позов пiдлягає задоволенню частково з наступних пiдстав.

Судом встановлено, що позивач має статус дитини вiйни вiдповiдно до ст.1 Закону України «Про соцiальний захист дітей вiйни».

Вiдповiдно до статтi 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» в редакцiї вiд 18.11.2004 року, який набрав чинностi з 1 сiчня 2006 року, дiтям вiйни пeнcii або щомiсячне грошове утримання чи державна соцiальна допомога, що виплачується замiсть пенсiї, пiдвищуються на 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсiї за вiком.    

 Дiя вказаної статтi була зупинена на 2007 рiк п.12 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рiк» вiд 19.12.2006 року. Конституцiйний Суд України рiшенням №6-рп/2007 вiд 9.07.2007 року (справа про соцiальнi гарантiї громадян) визнав неконституцiйним положення Закону Украiни «Про Державний бюджет на 2007 рiк», яким зупинено на 2007 рiк дiю статтi 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни».

Положення закону, визнанi Конституцiйним Судом України неконституцiйними, втрачають чиннiсть вiд дня прийняття Судом вiдповiдного рiшення (ст.73 Закону України «Про Конституцiйний Суд України» вiд 16.10.1996 р.}.

Виходячи з наведеного, позивач мала право на отримання щомiсячного пiдвищення до пенсii в розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсiї за вiком з 9.07.2007 року.

Законом України «Про державний бюджет на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актів» вiд 18.12.2007р. внесенi змiни до ст.6 Закону України «Пpo соцiальний захист дiтей вiйни», вiдповiдно до яких дiтям вiйни до пенсiї або щомiсячного грошового утримання чи державної соцiальної допомоги, що виплачується замiсть пенсiї, виплачується пiдвищення у poзміpi надбавки, встановленої для учасникiв вiйни.    

Рiшенням Конституцiйного Суду України №10-рп/2008 вiд 22.05.2008 року п.41 розділу 2 зазначеного Закону визнаний таким, що є неконституцiйним (справа щодо предмета та змiсту Закону про Державний бюджет України) змiни внесенi Законом України вiд 28.12.2007 року «Про  Державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змін до деяких законодавчих актiв України». Зупинення законом про Державний бюджет України  дiї iнших законiв України щодо надання пiльг, компенсацiй i гарантiй, внесення змiн до інших законiв України, встановлення іншогo правового регулювання вiдносин, нiж передбачено законами України, не вiдповiдає Конституцiї України, а тому це не є пiдставою для вiдмови в реалiзацiї позивачем конституційної гарантiї та права на отримання пiдвищення розмiру пенсiї, виходячи з розмiру мiнiмальної пeнciї за вiком, як це встановлено ст.6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни».

Отже, з дня прийняття рiшення Конституцiйним Судом України (з 22.05.2008р.) позивачу повинне нараховуватись та виплачуватись пiдвищення розмiру пенсії, визначене ст.6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни».

Відповідно до положень ст.ст.99, 100 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

 Позивач не надала суду належних та допустимих доказів поважності пропуску даного строку, тому підстав вважати, що даний строк пропущено з поважних причин, суд не вбачає.

      Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав до поновлення строку  звернення до суду, а тому в частині вимог за період з січня 2007р. по   31 грудня 2008 року включно щодо стягнення підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком на підставі положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» слід відмовити.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинно здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».      

Вiдповiдно до ст.7 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» фiнансове забезпечення державних соцiальних гарантiй, передбачених цим законом, здiйснюється за рахунок кoштiв Державного бюджету України i доплату позивачу до пенсiї здiйснює Управлiння Пенсiйного Фонду України у м.Хмельницькому, яке є вiдповiдачем за цим позовом i  тому відповідача слід зобов’язати провести нарахування та виплату підвищення пенсії, починаючи з 1 січня 2009 року по 31  грудня 2009 року.

 

   Керуючись ст.ст.3,9,17,70,99,104,106,160 КАС України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Рішенням Конституційного Суду України  від 22.05.2008 року     суд

п о с т а н о в и в:

          Позов задовольнити частково.  

          Визнати неправомірною невиплату Управлінням Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому  ОСОБА_1  підвищення до пенсії, у розмірі передбаченому Законом України „Про  соціальний захист дітей війни”.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком на підставі положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1  січня 2009 року по 31 грудня 2009р. включно.

В решті позовних вимог відмовити.

      Постанова суду в повному обсязі виготовлена 8 лютого 2010 року.

Заява про апеляційне  оскарження постанови суду першої інстанції  подається до Хмельницького міськрайонного суду протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Хмельницький міськрайонний суд до Львівського апеляційного адміністративного суду.

 

 Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація