Судове рішення #10823963

                                            Справа № 2-345/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

    1 липня 2010 року  Томашпільський районний суд Вінницької області

   

    в складі:     головуючого –             судді     Семко Г.В.

            при секретарі                     Клімочко С.В.

розглянув у попередньому судовому засіданні в залі суду у смт. Томашполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кислицької сільської ради Томашпільського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно, –

ВСТАНОВИВ:

В червні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом та попросив визнати за ним право власності в порядку успадкування на спадкове майно, а саме на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 2247 грн. (свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ ХХ № 014401, видане 12 червня 2001 року Кислицькою сільською радою Томашпільського району Вінницької області), що належав на праві власності ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Кислицькому Томашпільського району Вінницької області. Позов обґрунтував наступним.

    ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Кислицькому Томашпільського району Вінницької області помер ОСОБА_2, який був батьком позивача ОСОБА_1 Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, а саме майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в пайовому фонді СТОВ «ім. Шевченка», що у с. Кислицькому Томашпільського району в розмірі 2247 грн. Позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_2 за законом, що протягом шести місяців з дня відкриття спадщини вступив у фактичне управління та володіння спадковим майном, тобто прийняв спадщину, однак свідоцтво про право на спадщину не отримав. Тепер йому державним нотаріусом за місцем відкриття спадщини відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.  

    В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав за обставин зазначених у ньому, попросив позов задовольнити.

    Представник Кислицької сільської ради Томашпільського району Вінницької області в судове засідання не з»явився, однак голова цієї ради Слюсарчук О.В. надіслав до суду заяву в якій позов визнав, просить справу розглянути за відсутності представника.

    Суд, за обставин викладених в позові, що визнані сторонами та не підлягають доказуванню, визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує прав та інтересів інших осіб, прийшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.

    До відносин спадкування необхідно застосовувати законодавство чинне на час відкриття спадщини. Спадщина відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в день смерті спадкодавця ОСОБА_2 В цей час діяв ЦК УРСР (1963 року). Відповідно зазначений нормативно-правовий акт потрібно застосувати для вирішення даних спірних правовідносин.

    Відповідно до ч. 2 ст. 548 ЦК УРСР (1963 року) прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Момент відкриття спадщини мітиться в диспозиції ст. 525 цього Кодексу, а саме моментом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця.

    За змістом розділу VІІ вказаного Кодексу, прийняття спадщини – це акт, який поширюється на всі об’єкти спадкування водночас і свідчить про бажання скористатися правом на спадщину. До спадкоємця в момент виникнення правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі.    

    Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Кислицькому Томашпільського району Вінницької області помер ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1, видане 26 липня 1993 року Кислицькою сільською радою Томашпільського району Вінницької області). Після його смерті залишилось спадкове майно, а саме майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 2247 грн. у пайовому фонді СТОВ «ім. Шевченка», що у с. Кислицькому Томашпільського району (свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ ХХ № 014401, видане 12 червня 2001 року Кислицькою сільською радою Томашпільського району Вінницької області). Єдиним спадкоємцем цього майнового паю члена колективного сільськогосподарського підприємства є позивач ОСОБА_1, який також фактично вступив в управління та володіння іншим спадковим майном на протязі шести місяців з дня відкриття спадщини, тобто дня смерті ОСОБА_2 (довідка Кислицької сільської ради Томашпільського району Вінницької області № 114 від 20 травня 2010 року), тобто спадщину прийняв.  

Згідно списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників пайового фонду СТОВ «ім. Шевченка», що у с. Кислицькому Томашпільського району Вінницької області від 5 жовтня 2000 року ОСОБА_2 мав право на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства СТОВ «ім. Шевченка» в розмірі 2247 грн.

    12 червня 2001 року Кислицькою сільською радою Томашпільського району Вінницької області видано свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) на ім»я ОСОБА_2. Останній помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Кислицькому Томашпільського району Вінницької області. Тобто на день смерті ОСОБА_2 не мав у приватній власності майнового паю члена колективного сільськогосподарського підприємства з пайового фонду СТОВ «ім. Шевченка» та не мав права на зазначений майновий пай. Відповідно спадкоємці після смерті ОСОБА_4 у встановлений ст. 549 ЦК УРСР (1963 року) строк приймаючи спадщину не могли отримати свідоцтво про право на спадщину на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, так як на день смерті ОСОБА_4 не набув у приватну власність зазначене майно та не мав на нього права.

Так як позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом, який після смерті спадкодавця ОСОБА_2 прийняв спадщину, а саме вступив в управління та володіння спадковим майном на протязі шести місяців з дня відкриття спадщини, відповідно спадщина після смерті спадкодавця ОСОБА_2 визнається належною позивачу ОСОБА_1 з моменту відкриття спадщини. Враховуючи, що до спадкоємця в момент правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі, прийняття спадщини поширюється на всі об’єкти успадкування водночас та свідчить про бажання скористатись правом на спадщину, відповідно відсутність на час відкриття спадщини у її складі майнового паю члена колективного сільськогосподарського підприємства та відсутність у спадкодавця права на такий пай не позбавляє спадкоємця, який прийняв спадщину набути ті права, що спадкодавець набув після смерті. Беручи до уваги те, що позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2, відповідно право на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, яке набув спадкодавець після смерті, а саме 5 жовтня 2000 року після затвердження зборами співвласників списку осіб, які мають право на майновий пай, а з 12 червня 2001 (день видачі Кислицькою сільською радою Томашпільського району на ім»я ОСОБА_2 майнового сертифікату про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серії) і право власності на цей пай належне йому та визнається за ним.

    На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 524, 528, 548, 549 ЦК УРСР (1963 року), ст. ст. 15, 57-62, 208, 209, 213-215, 218, 294 ЦПК України суд, –

 

ВИРІШИВ:

    Позов задовольнити.

    Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку успадкування на спадкове майно, а саме на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 2247 грн. (свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ ХХ № 014401, видане 12 червня 2001 року Кислицькою сільською радою Томашпільського району Вінницької області), що належав на праві власності ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Кислицькому Томашпільського району Вінницької області.

    Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду Вінницької області через Томашпільський районний суд Вінницької області.

            Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація