Судове рішення #10823657

Справа № 2-3468/10

 

З А О Ч Н Е   Р І Ш Е Н Н Я

 І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

03 вересня 2010 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого                   судді           Геєнко М.Г.

при секретарі                                                               Горичева С.В.

за участю                

представник позивача             адвокат     ОСОБА_1

                   

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Слов'янську цивільну справу за позовом  ОСОБА_2 до ОСОБА_3, про стягнення коштів за договором позики з урахуванням встановленого індексу інфляції за час прострочення, трьох процентів річних, процентів за користування коштами, -

У С Т А Н О В И  Л :

    13 травня 2010 року в Слов'янський міськрайонний суд звернувся з дійсним позовом ОСОБА_2, і просив стягнути з відповідача на свою користь кошти у сумі  383 475, 24 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач пояснив, що 20.05.2009 р. між ним і відповідачем був укладений договір позики, на підставі якого він позичив відповідачеві  кошти у розмірі 36180  доларів США і 28600,00 грн. Відповідач зобов'язався повернути кошти до 01.07.2009 р. Станом на 20.04.2010 р. сума боргу у гривневому   еквіваленті за офіційним курсом НБУ  складає 288897,30 грн., а всього сума боргу складає 317497,30 грн. Досі відповідач позичені кошти не повернув. Неодноразові звернення до відповідача щодо повернення позичених коштів позитивних результатів не дали. Таким чином,   відповідач ухиляється від виконання свого зобов'язання щодо повернення коштів. Просив стягнути з відповідача на свою корить заборгованість за договором позики та понесені судові витрати по справі.

В судове засідання позивач не з’явився. Представник позивача, ОСОБА_1, який діє на підставі договору про надання правової допомоги, підтримав заявлені позовні вимоги, навів доводи, аналогічні викладеним у позові, просив позов задовольнити повністю.

Відповідач,  будучи належним чином повідомлений про час, місце та дату розгляду справи без поважних причин у судове засідання не з'явився і не повідомив суд про причину своєї неявки, з заявою про розгляд справи у свою відсутність, відповідач до суду не звертався, у зв’язку з чим ухвалою суду від 03 вересня 2010 року суд вирішив розглянути дану справу у заочному порядку.

    Суд, вислухавши пояснення представника позивача,  дослідивши матеріали цивільної справи, дійшов до наступного.

    У судовому засіданні з достовірністю встановлено, що 20 травня 2010 року ОСОБА_2 позичив ОСОБА_3 гроші у сумі 36180  доларів США і 28600,00 грн., які ОСОБА_3 зобов’язався повернути до 01 липня 2009 року, про що свідчить видана ним розписка (а.с.7).

    Згідно ст.1046 ЦК України за  договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів  (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

    Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

    Згідно ч.2 ст.1047 ЦК України на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми.

    Позивач ОСОБА_2 надав суду для підтвердження договору позики розписку відповідача, написану ним власноручно.

    Статтею 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором, однак до теперішнього часу сума боргу позивачеві не повернута.

    Згідно ч. 2 ст. 533 ЦК України, якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

    Згідно офіційного курсу гривні до іноземної валюти станом на 20.04.2010 року курс долару США склав відповідно 798, 50 грн.  грн. за 100 доларів США. Таким чином, на теперішній час заборгованість відповідача за договором займу становить відповідно  344 785, 06 грн. ( 36 180  доларів США Х 798, 50 грн.).

    Відповідно до ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

В розписці позичальник не вказав, що кошти він отримав на безпроцентній основі, тому позивач маю право на отримання процентів від суми позики за користування коштами з 20.05.2009 р. по 14.06.2009 р. у розмірі 12%, з 15.06.2009 р. по 11.08.2009 р. у розмірі 11% річних, з 12.08.2009 р. по 20.04.2010 р. у розмірі 10,25% річних, оскільки саме така облікова ставка НБУ була встановлена у вищевказаний час. За строк з 20.05.2009 р. по 20.04.2010 р. розмір процентів за користування коштами складає 31 045,15 грн.

На підставі ч. 1 ст. 1050 Цивільного кодексу України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу, згідно з якою боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Сума боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за період з 02.07.2009 р. по 20.04.2010 р. складає 344784,06 грн.   Три проценти річних від простроченої суми за період прострочення з 02.07.2009 р. по 20.04.2010 р. складає 7646,03 грн. Загальна сума боргу складає 383475,24 грн.  

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.   Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встаповені договором, ст. 1049 ЦК України.

    У зв’язку з викладеним суд вважає, що позов є повністю обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Крім того, на підставі ст.88 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати, а саме: витрати на правову допомогу у сумі 1000 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32, 222, 1046, 1047, 1049 ЦК України, ст.ст. 5-8, 10-15, 61, 107, 208-209, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні  вимоги   ОСОБА_2 до ОСОБА_3, про стягнення коштів за договором позики з урахуванням встановленого індексу інфляції за час прострочення, трьох процентів річних, процентів за користування коштами задовольнити  повністю.

Стягнути  з   ОСОБА_3, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_2, який проживає у АДРЕСА_2:

?   суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції у розмірі 344 784 грн. 06 коп.;

?   річні відсотки  у сумі 7 646 грн. 03 коп.;

?   відсотки за користування коштами  у сумі 31 045 грн. 15 коп.;

?   витрати на правову допомогу у сумі 1000 грн. 00 коп.

?  

а усього    384 475 (триста вісімдесят чотири тисячі чотириста сімдесят п’ять) грн. 24 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржене в  апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення  рішення  апеляційної скарги з одночасним направленням її копії з доданими матеріалами до Апеляційного суду Донецької області.

Суддя Слов’янського міськрайонного  суду                         Геєнко М.Г.                      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація