Справа № 2-424/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2010 року Томашпільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого – судді Семко Г.В.
при секретарі Клімочко С.В.
розглянув у попередньому судовому засіданні в залі суду у смт. Томашполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пилипи-Борівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно, –
ВСТАНОВИВ:
В липні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом та попросив визнати за ним право власності в порядку успадкування на спадкове майно, а саме на домоволодіння АДРЕСА_1, земельну ділянку площею 2,2408 гектара та майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 1549 грн., що належало на праві власності ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пилипи-Борівські Томашпільського району Вінницької області. Позов обґрунтував наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пилипи-Борівські Томашпільського району Вінницької області померла ОСОБА_2, яка була матір»ю позивача ОСОБА_1 Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно, а саме на домоволодіння АДРЕСА_1, земельну ділянку площею 2,2408 гектара, що знаходиться на території Пилипи-Борівської сільської ради Томашпільського району та майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 1594 грн., в пайовому фонді ТОВ «Дружба» (с. Пилипи-Борівські Томашпільського району).
Після смерті ОСОБА_2 позивач ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину не отримав, так як не знав, що на його ім»я був складений матір»ю заповіт, однак фактично спадщину прийняв, так як проживав в спадковому домоволодінні. Також факт вступу ОСОБА_1 в управління спадковим майном в встановлений шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, підтверджується довідкою Пилипи-Борівської сільської ради Томашпільського району.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав за обставин зазначених у ньому, попросив позов задовольнити.
Представник Пилипи-Борівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області в судове засідання не з»явився, однак голова цієї ради Бабин С.О. надіслав до суду заяву в якій позов визнає, просить справу розглянути за відсутності представника.
Суд заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи прийшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.
До відносин спадкування необхідно застосовувати законодавство чинне на час відкриття спадщини. Спадщина відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в день смерті спадкодавця ОСОБА_2 В цей час діяв ЦК УРСР (1963 року). Відповідно зазначений нормативно-правовий акт потрібно застосувати для вирішення даних спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР (1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Момент відкриття спадщини мітиться в правилі ст. 525 цього Кодексу, а саме моментом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 549 ЦК УРСР (1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
За змістом розділу VІІ вказаного Кодексу, прийняття спадщини – це акт, який поширюється на всі об’єкти спадкування водночас і свідчить про бажання скористатися правом на спадщину. До спадкоємця в момент виникнення правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Пилипи-Борівські Томашпільського району Вінницької області померла ОСОБА_2 (а. с. 9). Після її смерті залишилось спадкове майно, а саме житловий будинок з господарчими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 (а. с. 11), земельну ділянку площею 2,2408 гектара, що розташована на території Пилипи-Борівської сільської ради Томашпільського району (а. с. 10) та майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 1594 грн., в пайовому фонді ТОВ «Дружба» (с. Пилипи-Борівські Томашпільського району) (а. с. 9). Спадкоємицями зазначеного спадкового майна є позивач ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Двоє останніх згідно нотаріально посвідчених заяв спадщину після смерті ОСОБА_2 не прийняли та на спадщину не претендують (а. с. 17, 18). Сторони визнали, що після смерті ОСОБА_2 на протязі шести місяців з дня відкриття спадщини, тобто дня смерті останньої, спадщину прийняв позивач ОСОБА_1 – спадкоємець за заповітом, а саме ОСОБА_1 вступив у фактичне володіння та управління спадковим майном.
Як убачається з свідоцтва про право власності на нерухоме майно, а саме на житловий будинок з господарчими будівлями та спорудами, що знаходиться під АДРЕСА_1, його власником є ОСОБА_2. Зазначене свідоцтво про право власності видане 9 березня 2010 року Пилипи-Борівською сільською радою Томашпільського району на підставі її рішення від 18 лютого 2010 року № 8. Також це свідоцтво 14 червня 2010 року зареєстровано у КП «Могилів-Подільське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» (а. с. 11).
З державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН № 069207 убачається, що на підставі розпорядження Томашпільської районної державної адміністрації Вінницької області від 6 лютого 2003 року № 50, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 2,2408 гектара, розташованої на території Пилипи-Борівської сільської ради Томашпільського району. Державний акт на право власності на земельну ділянку виданий 28 лютого 2003 року (а. с. 10).
Згідно викладеного можна зробити висновок, що ОСОБА_2 на день смерті не мала у приватній власності житлового будинку з господарчими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 2,2408 гектара, так як документи про право власності на це майно видані після її смерті, а саме 9 березня 2010 року видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що зареєстроване в бюро технічної інвентаризації 14 червня 2010 року та 28 лютого 2003 року державний акт на право власності на земельну ділянку. Відповідно спадкоємці після смерті ОСОБА_2 у встановлений ст. 549 ЦК УРСР (1963 року) строк приймаючи спадщину не могли отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку та житловий будинок з господарчими будівлями та спорудами, так як на день смерті ОСОБА_2 не набула у приватну власність зазначене майно.
Так як позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за заповітом, який після смерті спадкодавця ОСОБА_2 прийняв спадщину, а саме вступив в управління та володіння спадковим майном на протязі шести місяців з дня відкриття спадщини, відповідно спадщина після смерті ОСОБА_2 визнається належною йому з моменту відкриття спадщини. Враховуючи, що до спадкоємця в момент правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі, прийняття спадщини поширюється на всі об’єкти успадкування водночас та свідчить про бажання скористатись правом на спадщину, відповідно відсутність на час відкриття спадщини у її складі земельної ділянки та житлового будинку з господарчими будівлями та спорудами не позбавляє спадкоємця, який прийняв спадщину набути ті права, що спадкодавець набув після смерті.
Таким чином за ОСОБА_1 повинно бути визнано право власності в порядку успадкування на спадкове майно після смерті ОСОБА_2, а саме на житловий будинок з господарчими будівлями та спорудами № 16 по вулиці Котовського у с. Пилипи-Борівські Томашпільського району та земельну ділянку площею 2,2408 гектара, що знаходиться на території Пилипи-Борівської сільської ради Томашпільського району. Крім цього за позивачем повинно бути визнано право власності й на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 1594 грн., в пайовому фонді ТОВ «Дружба» с. Пилипи-Борівські Томашпільського району, що належав ОСОБА_2, так як позивач ОСОБА_1 також це майно у спадщину прийняв та відповідно воно належить йому з часу відкриття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 524, 528, 548, 549 ЦК УРСР (1963 року), ст. ст. 15, 57-62, 130, 174, 208, 209, 213-215, 218, 294 ЦПК України суд, –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку успадкування на спадкове майно, а саме на домоволодіння АДРЕСА_1, земельну ділянку площею 2,2408 гектара (державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН № 069207, виданий 28 лютого 2003 року на підставі розпорядження Томашпільською районної державної адміністрації Вінницької області № 50 від 6 лютого 2003 року) та майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 1549 грн. (свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серії ВІ ХХ № 000645, видане 24 серпня 2001 року Пилипи-Борівською сільською радою Томашпільського району Вінницької області), що належало на праві власності ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пилипи-Борівські Томашпільського району Вінницької області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення до апеляційного суду Вінницької області через Томашпільський районний суд Вінницької області.
Суддя: /підпис/
З оригіналом вірно
Оригінал рішення знаходиться в Томашпільському районному суді
Рішення набрало законної сили 21 серпня 2010 року.
Голова суду О.А. Маліновський
Пилипи-Борівській сільській раді
24215, с. Пилипи-Борівські Томашпільського р-ну
Томашпільський районний суд Вінницької області направляє копію рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Пилипи-Борівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно.
Додаток: копія рішення на двох аркушах.
Голова суду О.А. Маліновський
Старший секретар З.Г. Заведія