Справа № 2-407/10
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2010 року Томашпільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого – судді Семко Г.В.
при секретарі Клімочко С.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду у смт. Томашполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів, –
ВСТАНОВИВ:
В липні 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом до ОСОБА_2 та попросила стягнути з відповідача аліменти на утримання їх дітей, а саме ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 в твердій грошовій сумі в розмірі 300 грн., але не менше тридцяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дітьми повноліття, починаючи стягнення з дня подачі заяви. Позов обґрунтувала наступним.
5 травня 2000 року ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_2 Від цього шлюбу у останніх народилась троє дітей. Життя у сторін не склалось та ОСОБА_2 проживає окремо від сім»ї. В жовтні 2008 року на користь позивачки ОСОБА_1 рішенням Томашпільського районного суду було стягнуто аліменти на утримання дітей сторін в розмірі 20 грн. на кожну дитину. Тепер позивачка ОСОБА_1 зазначає, що відповідач не працює, однак живе в достатку та може сплачувати аліменти в більшому обсязі, але цього робити не бажає. В свою чергу позивачка не працює, а тому утримувати їй трьох дітей матеріально важко.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позов підтримала за обставин зазначених у ньому, попросила позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причину неявки суд не повідомив, письмових заперечень суду не надав.
Так як відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився, був належним чином повідомлений та не надіслав заяви про розгляд справи за його відсутності, суд ухвалив винести заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки позивачка ОСОБА_1 не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд заслухавши пояснення позивачки ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову з таких підстав.
Згідно ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Розмір аліментів може бути зменшено, якщо дитина перебуває на утриманні держави, територіальної громади або юридичної особи, за заявою батьків, уповноваженого територіальної громади, юридичної особи, на утриманні якої перебуває дитина, та за згодою органу опіки і піклування.
Судом встановлено, що згідно рішення Томашпільського районного суду Вінницької області від 8 січня 2009 року стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_6 в твердій грошовій суму в розмірі 20 грн. на кожну дитину, щомісячно до досягнення найстаршою дитиною повноліття, починаючи стягнення з 27 жовтня 2008 року.
За змістом ст. 192 СК України існує можливість змінити розмір аліментів на дитину. У зв'язку з тим, що матеріальне становище, сімейний стан, а також стан здоров'я платника аліментів або їх одержувача можуть протягом часу наявності аліментного зобов'язання змінюватися, законом передбачено, що за позовом якоїсь із цих осіб суд вправі змінити раніше встановлений розмір аліментів як в сторону їх зменшення, так і в сторону їх збільшення. Крім того, зменшення розміру аліментів за наявності передбачених законом причин не виключає можливості взагалі звільнення від їх сплати.
Якщо розмір аліментів було визначено за рішенням суду, заінтересована особа вправі звернутися з позовом до суду про його збільшення або зменшення.
Під зміною матеріального положення сторін розуміється як покращення, так і погіршення майнового положення платника або одержувача аліментів.
Покращення матеріального положення одержувача аліментів (зокрема, дитини на утримання якої сплачуються аліменти), у результаті якого він перестає бути нужденним у матеріальній допомозі є підставою для припинення аліментного обов'язку.
Свідченням матеріального становища платника аліментів, є величина витрат на утримання особою себе та членів своєї сім'ї.
Під зміною сімейного стану розуміється з'явлення у сім'ї платника або одержувача аліментів осіб, яким вони за законом зобов'язані надавати утримування і які фактично знаходяться на їх утриманні.
Відносно платника аліментів враховується також зміна складу осіб, які зобов'язані за законом надавати утримування.
Появлення у складі сім'ї одержувача аліментів осіб, які являються по відношенню до нього аліментнозобов'язаними особами (батьки, подружжя, повнолітні діти) може бути враховано за вимогою платника аліментів як обставина, що спричинила зниження сплачуваних ним аліментів.
Погіршення або поліпшення стану здоров'я платника або одержувача аліментів враховується судом як підстав для зміни розміру аліментів. Так, якщо суд встановить, що платник аліментів став інвалідом I, II чи III групи, він повинен цю обставину врахувати як підставу для зменшення їх розміру.
Таким чином, особа, яка одержує аліменти - одержувач аліментів, може звернутися до суду з позовом про збільшення розміру аліментів на дитину, якщо погіршилося його матеріальне становище, сімейний стан чи стан його здоров'я або ж покращилося матеріальне становище, сімейний стан чи стан здоров'я платника аліментів.
Позивачкою ОСОБА_1 не надано до суду жодного доказу, що підтвердив би факт зміни матеріального становища ОСОБА_2, а саме покращення його матеріального становища, сімейного стану чи стану здоров»я, а також ОСОБА_1 не надано жодного доказу про погіршення її матеріального становища, сімейного стану чи стану здоров»я, що в повному обсязі дає суду підстави відмовити ОСОБА_1 в задоволенні її позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. 192 СК України, ст. ст. 10, 15, 60, 62, 212-215, 224-228 ЦПК України суд, –
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів відмовити як заявленому необґрунтовано.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою, заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повне рішення суду складеного 19 серпня 2010 року.
Суддя: