Судове рішення #10819780

                                            Справа № 2-367/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

    30 липня 2010 року  Томашпільський районний суд Вінницької області

   

    в складі:     головуючого –             судді     Семко Г.В.

            при секретарі                     Клімочко С.В.

розглянув у попередньому судовому засіданні в залі суду у смт. Томашполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великорусавської сільської ради Томашпільського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно, –

ВСТАНОВИВ:

В липні 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом та попросила визнати за нею право власності в порядку успадкування на спадкове майно, а саме на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 1384 грн. (свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ ХХ № 006281, видане 17 жовтня 2001 року Великорусавською сільською радою Томашпільського району Вінницької області) та на земельну ділянку площею 3,1745 гектара (державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН № 093481, виданий 12 березня 2003 року Томашпільським районним відділом земельних ресурсів Вінницької області та Томашпільською районною державною адміністрацією Вінницької області, кадастровий номер земельної ділянки 0523980900010000316), що належало на праві власності ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Одесі. Позов обґрунтувала наступним.

    ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Одесі померла ОСОБА_2, яка була матір»ю позивачки ОСОБА_1 Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно, а саме на земельну ділянку площею 3,1745 гектара та майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 1384 гектара. Зазначене спадкове майно знаходиться на території Великорусавської сільської ради Томашпільського району Вінницької області. ОСОБА_1 є спадкоємицею цього майна за заповітом та в установлені строки звернулась до державного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Однак нотаріусом позивачці у вчинені таких дій відмовлено, так як відсутній оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку. Позивачка ОСОБА_1 зазначає, що юридично та фактично спадщину прийняла. Факт прийняття спадщини підтверджується довідкою Великорусавської сільської ради Томашпільського району.      

    В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з»явилась, однак надіслала до суду заяву в якій просить справу розглянути за її відсутності, позов підтримує.

    Представник Великорусавської сільської ради Томашпільського району Вінницької області в судове засідання не з»явився, однак голова цієї ради Гнип О.Ю. надіслав до суду заяву в якій позов визнає, не заперечує щодо його задоволення, просить справу розглянути за відсутності представника.

    Суд, дослідивши матеріали справи прийшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.

    Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Одесі померла ОСОБА_2 (а. с. 7). Після її смерті залишилось спадкове майно, а саме земельна ділянка площею 3,1745 гектара, що знаходиться на території Великорусавської сільської ради Томашпільського району Вінницької області (а. с. 13) та майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 1384 грн., в пайовому фонді КСП «ім. Кірова» (ТОВ «Русава») с. Велика-Русава Томашпільського району (а. с. 11).

    Позивачка ОСОБА_1 є спадкоємицею майна ОСОБА_2 за заповітом (а. с. 8).

За змістом книги шостої Цивільного кодексу України, прийняття спадщини – це акт, який поширюється на всі об’єкти спадкування водночас і свідчить про бажання скористатися правом на спадщину. До спадкоємця в момент виникнення правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі.    

    Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

    Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

    Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

    Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

    Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

    Згідно ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

    Відповідно до ч. 1-3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

    Як убачається з матеріалів справи позивачка ОСОБА_1 та спадкодавець ОСОБА_2 проживали постійно разом у м. Одесі на час відкриття спадщини, тобто на день смерті ОСОБА_2 Остання також померла в м. Одесі. Відповідно ОСОБА_1 вважається такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2

    Однак ОСОБА_1 не може отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2, так як втрачені оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно (а. с. 12).

    Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

    Таким чином, так як ОСОБА_1 спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла, відповідно спадщина належить їй, а неможливість отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно ОСОБА_2 не може бути перешкодою у набутті права власності на спадкове майно.    

    На підставі викладеного, керуючись статтями 1216, 1218, ч. 1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1222, ч. 1 ст. 1223, ч. 1-3, 5 ст. 1268 ЦК України, статтями 15, 57-62, 130, 174, 208, 209, 213-215, 218, 294 ЦПК України суд, –

ВИРІШИВ:

   

Позов задовольнити.

    Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку успадкування на спадкове майно, а саме на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 1384 грн. (свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ ХХ № 006281, видане 17 жовтня 2001 року Великорусавською сільською радою Томашпільського району Вінницької області) та на земельну ділянку площею 3,1745 гектара (державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН № 093481, виданий 12 березня 2003 року Томашпільським районним відділом земельних ресурсів Вінницької області та Томашпільською районною державною адміністрацією Вінницької області, кадастровий номер земельної ділянки 0523980900010000316), що належало на праві власності ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Одесі.

    Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду Вінницької області через Томашпільський районний суд Вінницької області.

    Повне рішення складено 30 липня 2010 року.

            Суддя:

  • Номер: 6/758/42/16
  • Опис: заява
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-367
  • Суд: Подільський районний суд міста Києва
  • Суддя: Семко Галина Вікторівна
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.01.2016
  • Дата етапу: 22.01.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація