Судове рішення #10818411

Справа №22ц - 13792 / 2010 р.                            Головуючий у 1 інстанції: Мірута О.А.

Категорія:      57                                                           Доповідач:  Краснощокова Н.С.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня   2010 р.                                    Апеляційний суд Донецької області у складі:

головуючого: Краснощокової Н.С.

суддів:  Ігнатової Л.Є., Никифоряка Л.П.

при секретарі:  Опря Ю.Л.

розглянувши  у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька  на   постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 18 листопада 2009р.   у справі за позовом  ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України  у Ворошиловському районі м. Донецька  про визнання дій неправомірними та  спонукання  до проведення перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

    Постановою  Ворошиловського районного суду м. Донецька від 18 листопада 2009р.  позов  ОСОБА_1  задоволено.

    Визнано неправомірною бездіяльність   Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька  в частині перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1  у відповідності  з ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто  виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України на 2008рік.

Зобов’язано  відповідача  зробити з 1 березня 2009р.  перерахунок щомісячного розміру пенсії ОСОБА_1, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України на 2008рік, затвердженої Державним комітетом  статистики у сумі 1573, 99 грн.

 Не погодившись з таким рішенням, відповідач  подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначене судове рішення та прийняти нове, яким у задоволені позовних вимог відмовити повністю.      

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Вирішуючи спір і задовольняючи позов, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення, перерахунку  і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до  ст.42  Закону  №1058.

Зазначений висновок відповідає вимогам закону та наданим доказам по справі.

З обставин справи вбачається, що  ОСОБА_1    перебуває на обліку  в Управлінні Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, отримує пенсії за віком та продовжує  працювати. 12 березня 2009р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за відпрацьований період з 1 січня 2004р. по 1 лютого 2009р., відпрацювавши 2 роки 4 місяці 10 днів та отримав відповідь  про неможливість застосування для перерахунку пенсії  показника середньої заробітної плати за 2008р.,  з посиланням на  підпункт 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України  від 28.05.2008р. №530, яким передбачено  застосовувати  показник середньої заробітної плати в середньому на одну особу по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік – 1197,91 грн.

 Відповідно до ст. 42 ч. 4 Закону № 1058-ІV (у редакції, яка діяла з часу набрання ним чинності – 1 січня 2004 року і до 1 січня 2008 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.  

 В силу ст. 40 ч. 1 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.  

      Абзац 4 частини 2 вказаної статті передбачав, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії (Зс).    

 Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.ст. 40, 42 Закону № 1058-ІV.    

            У статті 40: абзац 4 частини 2 викладено у такій редакції: «Зс – середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».  

          У статті 42: частину 4 викладено у такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

           У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.  

 Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.  

          Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.».  

          Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року                   № 10-рп/2008 вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України.  

           У відповідності до ст. 152 ч. 2 Конституції України положення підпунктів 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

          З того часу відновили дію положення статей 40 і 42 Закону № 1058-ІV у попередній редакції.  

         Отже, особам, які у 2009 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст. 42 ч. 4 Закону № 1058-ІV, такий перерахунок має бути  здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік.    

         Оцінивши в сукупності надані докази, суд першої інстанції правильно виходив з того, що перерахунок пенсії позивача проведено з порушенням вимог чинного законодавства.  

          Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року    № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, не можуть бути взяті до уваги, оскільки дана постанова суперечить вимогам Закону № 1058-ІV, а, виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягає застосуванню саме цей Закон.  

          Роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11 березня 2009 року                   № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, про застосування при перерахунку пенсій показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік також не узгоджуються з положеннями Закону           № 1058-ІV і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.  

           Не спростовують висновків суду першої інстанції й інші доводи апеляційної скарги.  

           Постанова суду ґрунтується на повно і всебічно досліджених обставинах справи та прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для її скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.  

   Керуючись ст. ст. 307 ч.1 п.1,308,314,315 ЦПК України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості спорів, пов’язаних із соціальними виплатами» апеляційний  суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька  відхилити.

Постанову  Ворошиловського районного суду м. Донецька  від 18 листопада 2009  року залишити без змін.

 Ухвала суду апеляційної інстанції  набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.

 Судді:                                                              

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація