Судове рішення #1081161

     

№ 2а-1375/07

 

 

 

 

П  О  С  Т  А  Н  О  В  А

Іменем України

 

 

   м. Харків                                        12-15 год.                                          21 вересня  2007 року                                                                                      

 

            Харківський окружний адміністративний суд  у складі:

головуючого судді  -               Тацій Л. В.

при секретарі                           Андрієць М.О.

 

за участю:

представника  позивача - Цибульник Ю.Г., діє за дорученням № 10391-07/29 від 06.08.07

представника відповідача - Алафіна Л.С., діє за дорученням № 308 від 06.08.07

 

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом  управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова  до Державного підприємства «Харківський науково-дослідний інститут машинобудування»  про відшкодування виплаченої наукової пенсії в сумі 1476,96  грн., -

 

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило суд стягнути з Державного підприємства «Харківський науково-дослідний інститут машинобудування» на користь держави  управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова заборгованість з фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою на загальних підставах та виплаченої ОСОБА_1., в розмірі 1476,69 грн.

            В судовому засіданні представник позивача уточнила позовні вимоги та просила суд стягнути з відповідача 1013,67 грн.,  в обґрунтування якого зазначив наступне. ОСОБА_1, яка працювала в Державному підприємстві «Харківський науково-дослідний інститут машинобудування», була призначена пенсія відповідно до  Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» з 17.05.2002 р. Різниця між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», в сумою пенсії, виплаченої ОСОБА_1 за 2006 рік, січень-червень 2007 року, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, склала 1476,96 грн. В цій сумі частка фінансування відповідача складає 45,46 %, а сума яка підлягає відшкодуванню складає 1476,96 грн. і до цього часу відповідачем не сплачена.    

            Представник відповідача позов не визнав,  просив суд в задоволенні позову відмовити, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив наступне. Виплата різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою на загальних підставах, не є для підприємства збором до Пенсійного фонду України та не може бути обов'язковою, а тому підприємство не може віднести ці виплати до складу своїх витрат і компенсувати їх за рахунок збільшення собівартості власної продукції. Тому у підприємства є можливість сплатити вказану різницю лише за рахунок власного чистого прибутку. Відповідного до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про систему оподаткування» державні  інші цільові фонди, які не передбачені цим законом, мають своїм джерелом виключно прибуток підприємств, який залишається після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів), передбачених статтями 14, 15 цього закону. Відрахування до цих фондів здійснюється на добровільних засадах. Оскільки у підприємства відсутній прибуток і воно діє на основі повного господарчого розрахунку і самофінансування у позивача відсутні підстави для стягнення даної суми. 

            Суд заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що  позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державного підприємства «Харківський науково-дослідний інститут машинобудування» зареєстровано як юридична особа, відповідно до копії довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 5-9)

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримувала пенсію у разі  втраті годувальника (а.с. 10) - чоловіка, якій працював,  у Державному підприємстві «Харківський науково-дослідний інститут машинобудування», відповідно до копії довідки № 604 від 16.11.2004 року (а.с. 13), з 25.09.1978 року по  07.06.2000 року по спеціальності, за якими присуджується наукова ступінь.

            Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» держава встановлює    для   наукових   (науково-педагогічних) працівників,  які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на   рівні,  що  забезпечує  престижність  наукової  праці  та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Відповідно до ч. 8 ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» різниця між  сумою  пенсії,  призначеної  за цим Законом,  та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих  актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових   (науково-педагогічних)    працівників    інших   державних  підприємств,  установ,  організацій та вищих навчальних закладів  III-IV рівнів  акредитації  -  за  рахунок  коштів  цих підприємств,  установ,  організацій  та  закладів,  а також коштів державного бюджету  в  порядку,  визначеному  Кабінетом  Міністрів України. 

            Відповідно до  п. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії,

призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії,

 обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року (далі Порядку), за  рахунок   коштів   державного   бюджету   фінансується 50 відсотків     різниці  у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств,  установ,  організацій та  вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок   коштів   цих  підприємств, установ, організацій та закладів.

            Посилання представника відповідача на відсутність обов'язку відшкодовувати вказану різницю у розмірі пенсій, не можуть бути взяті до уваги судом, оскільки норми Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» не містять положень, які передбачають підстави звільнення підприємства від обов'язку відшкодовувати Пенсійному фонду України різниці між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник

Згідно з ч. 22 ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» пенсія в    разі    втрати     годувальника     призначається непрацездатним      членам сім'ї      померлого     наукового (науково-педагогічного) працівника  (годувальника),  які  були  на

його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від

того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі 40 відсотків - на одного непрацездатного члена сім'ї.

Судом встановлено, що частка фінансування відповідача становить 45,46%. Розмір вказаної частки відповідачем не заперечується та не оспорюється.

            Згідно з п. 5 Порядку розмір  витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за

рахунок  коштів  державних   небюджетних   підприємств,   установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на  рік  органами  Пенсійного  фонду  до 20 січня  поточного  року  та  протягом  10 днів з дня призначення пенсії   відповідно   до   Закону   України   "Про    наукову    і науково-технічну  діяльність",  про що відповідному підприємству,   установі,   організації   або   закладу відразу надсилається повідомлення.

            Управлінням Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Харкова було направлено відповідачу повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між розміром пенсій, призначених згідно з Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за 2006 рік (а.с. 30), січень-лютий 2007 року (а.с. 26), березень 2007 року (а.с. 24), квітень 2007 року (а.с. 28), травень 2007 року (а.с. 76), червень 2007 року (а.с. 22). Вказані повідомлення бути отримані відповідачем, про що свідчать копії повідомлень про вручення поштових відправлень за 2006 рік, а також за 2007 рік (79-86) від 19 лютого 2007 року (а.с. 29),  15 березня 2007 року (а.с. 25), 16 квітня 2007 року (а.с. 23), 17 травня 2007 року (а.с. 27) Відповідачем до цього часу вказані в повідомленнях суми до управління Пенсійного фонду не перераховані. Посилання представника відповідача на недопустимість підтвердження надіслання повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між розміром пенсій, призначених згідно з Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, шляхом надання копій  поштових  повідомлень про вручення поштових відправлень не може бути взяте до уваги судом, оскільки відповідачем ні в судовому засіданні, ні в письмових запереченнях на позов не заперечується сам факт отримання вказаних повідомлень про суму витрат на виплату пенсій.

Заявлене представником відповідача клопотання про відмову в задоволенні позову у зв'язку з порушенням позивачем річного строку звернення до адміністративного суду не підлягає задоволенню, оскільки позивачем було уточнено позовні вимоги,  відповідно до яких до стягнення заявлена заборгованість з липня 2006 року по червень 2007 року, а тому строк звернення позивача до суду не було пропущено. 

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71,  ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 162,  ст. 163 КАС України,  ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», п.п. 2, 5 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1826 від 13.12.2000 року,  суд -

 

ПОСТАНОВИВ:

            1. Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова  до Державного підприємства «Харківський науково-дослідний інститут машинобудування»  про відшкодування виплаченої наукової пенсії в сумі 1013,67  грн. задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Державного підприємства «Харківський науково-дослідний інститут машинобудування» (р/р 26002301780039 у філії Краснобаварського від. ПІБ, МФО 351287, код 14311070)  на користь держави в особі управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова (р/р 256093012094 в ХОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 351826, код 22682106)  суму заборгованості з фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою на загальних підставах та виплаченої ОСОБА_1, в розмірі 1013,67 грн.

3. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова  набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

 

 

Суддя                                                                                                            Л.В. Тацій

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація