Судове рішення #10810253

 

    Справа № 2-708/2010 р.  

 

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я  

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И  

03 вересня 2010 року                                                                                     м. Свалява  

Свалявський районний суд Закарпатської області в особі судді Н.М.Жиганської  

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Сваляві справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни,  

  В С Т А Н О В И В :  

  ОСОБА_1 звернулась до Свалявського районного суду з позовом до Управління Пенсійного  фонду України в Свалявському районі,  в якому просить суд поновити  пропущений нею з поважних причин строк для звернення до суду  за захистом  порушених її прав та зобов”язати Управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі нарахувати та виплатити  недоплачену їй як “дитині війни” щомісячну соціальну допомогу за період з січня 2007 року з послідуючим перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства.  

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вона належить до соціальної категорії "Дитина війни" та, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком.  

Однак, відповідач  не здійснив нарахування та виплату відповідного підвищення пенсії.  

В письмових запереченнях, наданих суду, відповідач проти позову заперечив, зазначаючи, що він діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Відповідач вказує, що 2007 році дія ст. 6 Закону України «Про соціальних захист дітей війни була зупинена Законом «Про державний бюджет», що  в 2008-2010 році позивач отримувала  щомісячну соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Органами пенсійного фонду України щомісячна соціальна допомога, передбачена Законом «Про соціальний захист дітей війни» виплачувалась з урахуванням вимог ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та виплачується з урахуванням постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 р «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тобто з 2008 по 2010 роки позивачка отримує підвищення до пенсії як Дитина війни у розмірі 10% від прожиткового мінінму, встановленого Законами. Так, у 2008 році позивачці виплачено 579,30 грн., у 2009 році — 597,60 грн. та за 6 місяців 2010 року — 298,80 грн.  Відповідач стверджує, що порушень законодавства в сфері пенсійного забезпечення управлінням не допущено.    

Сторони в судове засідання не з’явились, але залишили суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, що дає суду право відповідно до ст.158 ч.2 ЦПК  України розглядати справу за відсутності сторін.  

З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.  

Встановлено, що позивач є дитиною війни та відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, у редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин та вирішення даного публічно-правового спору судом, мав право на отримання 30% підвищення виплачуваної йому Управлінням Пенсійного фонду України в Свалявському районі пенсії за віком.  

Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням статті 111 цього Закону, було зупинено.  

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп2007 року, у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст.  71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян), визнано таким, що не відповідає Конституції (є неконституційним) положення п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням ст. 111 цього Закону.  

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного Закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.  

Відповідно до п. 3 резолютивної частини зазначеного рішення Конституційного Суду України  - положення статей 29, 36 абзацу третього частини другої статті 56, частини першої статті 66 пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.  

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

Таким чином,  УПФУ в Свалявському районі повинен був нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України "Про соціальний захист  дітей війни" з 09.07.2007 року.  

Що стосується вимог позивача про зобов"язанння відповідача виплачувати йому в 2008 році щомісячну надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, то суд вважає такі вимоги частково обґрунтованими, виходячи з наступного.  

Відповідно до п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в наступній редакції. “Дітям війни (крім тих, на які поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів”.  

З матеріалів справи вбачається, що з 01 січня 2008 року позивачу було нараховане та виплачується 10%   прожиткового мінімуму  встановленого Законом України про "Державний бюджет на 2008 рік".  

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".Відповідно до п. 5 резолютивної частини зазначеного Рішення Конституційного Суду України - положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.  

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.  

Таким чином  з 22.05.2008 року УПФУ в Свалявському районі повинен був нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року, тобто у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.  

З матеріалів справи вбачається, що з 01 січня 2008 року позивачу було нараховане та виплачується 10%   прожиткового мінімуму  встановленого Законом України про "Державний бюджет на 2008 рік".  

Між тим, до 22.05.2008 року, тобто до ухвалення зазначеного рішення Конституційним Судом України, відповідач, здійснюючи позивачу доплати, передбачені ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції від 01.01.2008 року, з урахуванням п.п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", діяв на підставі та у відповідності з діючою нормою зазначених законів, а тому позовні вимоги щодо стягнення доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року задоволенню не підлягають.  

Також судом встановлено, що вищезазначені виплати  повинні бути проведені у розмірі з розрахунку мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", поскільки  іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.  

Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.  

Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" покладено на УПФУ в Свалявському районі за місцем проживання позивача.  

Законом «Про державний бюджет України на 2009 рік» будь яких змін до ст. 6 ЗУ «Про соціальних захист дітей війни», або про зупинення дії цієї  статті не передбачено.         Зміни до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», які були внесені ЗУ «Про державний бюджет України а 2008 рік» були визнані неконституційними, тому в 2009 і 2010 роках надбавка до пенсії особі, яка має статус «дитина війна», повинна виплачуватися в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.  

У 2009 та 2010 році відповідач проводив виплати позивачу на підставі зазначеного Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік” в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого Законом України “Про Державний бюджет на 2009 рік”, положення якого діяли до 27 квітня 2010 року, тобто до прийняття Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”.  

Законом «Про державний бюджет України на 2010 рік» будь яких змін до ст. 6 ЗУ «Про соціальних захист дітей війни», або про зупинення дії цієї  статті не передбачено.  

Таким чином  з 01.01.2009 року УПФУ в Свалявському районі повинен був нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року, тобто у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.  

Також судом встановлено, що вищезазначені виплати  повинні бути проведені у розмірі   з розрахунку мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", поскільки  іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.  

Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.  

Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" покладено на УПФУ в Свалявському районі за місцем проживання позивача.  

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.  ст. 88 ЦПК України.  

На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст. 3, 6 Закону України про соціальний захист дітей війни", ст. ст. 213-215, 218 ЦПК Ураїни, суд, -  

  Р  І  Ш  И  В  :  

  Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни - задовольнити частково.  

  Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі щодо невиплати ОСОБА_1 підвищення пенсії, відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 01.05.2007 року по 22.06.2010 року.  

  Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1  з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за 2007 рік з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за  2008 рік з 22.05.2008 р. по 31.12.2008р., за 2009 рік та до 22.06.2010 року, за винятком раніше виплачених сум.  

  В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1  - відмовити.  

  Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Свалявському районі в користь ОСОБА_1- 1, 70 грн. сплаченого судового збору.  

Апеляційна  скарга  на  рішення  суду  подається протягом десяти днів з дня його проголошення.  Особи,  які брали  участь  у справі,  але  не  були  присутні  у  судовому  засіданні  під  час проголошення судового рішення,  можуть  подати  апеляційну  скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.  

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Закарпатської області через Свалявський районний суд.  

  СУДДЯ СВАЛЯВСЬКОГО  

РАЙОННОГО СУДУ:                         Н.М.ЖИГАНСЬКА  

  • Номер:
  • Опис: про стягнення пенсійних виплат як особі постраждалій внаслідок чорнобильської катастрофи.
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-708/2010
  • Суд: Славутицький міський суд Київської області
  • Суддя: Жиганська Наталія Михайлівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.09.2010
  • Дата етапу: 10.09.2010
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація