Справа № 2а-2494/07
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2007 р. Харківський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого - судді Присяжнюк О.В.,
суддів Ральченка І.М., Перцової Т.С.,
за участю секретаря судового засідання Макєєвої Г.О.,
за участю: представника відповідача - Чернічкіна М.Д., представників 3-ї особи - Новака О.М., Єгорова С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом
кандидата у народні депутати України ОСОБА_1до окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №174 з позачергових виборів народних депутатів України (в подальшому - ОВК ТВО № 174), 3-я особа: виконавчий комітет Харківської міської ради про визнання незаконною і скасування постанови, зобов'язання здійснення дій, -
В С Т А Н О В И В :
Кандидат у народні депутати України ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОВК ТВО № 174 про визнання незаконною і скасування постанови, зобов'язання здійснення дій, в якому просить: визнати незаконною та скасувати постанову № 16 від 04 вересня 2007 р. ОВК ТВО № 174; зобов'язати ОВК ТВО № 174 створити спеціальні виборчі дільниці відповідно до подання виконавчого комітету Харківської міської ради № 822 від 27 серпня 2007 р., затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради № 822 від 27 серпня 2007 р., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
27 серпня 2007 р. виконавчим комітетом Харківської міської ради було прийнято рішення № 822 «Про внесення подань до окружних виборчих комісій щодо утворення спеціальних виборчих дільниць» і затверджене відповідне подання до окружних виборчих комісій. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 21 Закону України „Про вибори народних депутатів України” у поданні була зазначена вся необхідна інформація, а саме: назва закладу чи установи; юридична адреса закладу чи установи; орієнтовна кількість виборців, що перебуватимуть у закладі чи установі на день виборів; наявність відповідного приміщення для голосування та його адреса (у разі, якщо адреса приміщення для голосування відмінна від юридичної адреси закладу чи установи); зобов'язання керівництва закладу чи установи щодо забезпечення відкритого доступу до приміщення для голосування членів відповідної виборчої комісії та осіб, які за цим Законом мають право бути присутніми при голосуванні та підрахунку голосів. Включення до подання додаткової інформації чинним законодавством не передбачено. Подання було внесено до ОВК ТВО № 174 у строки передбачені ч. 6 ст. 102-1 Закону України „Про вибори народних депутатів України”.
Проте, постановою ОВК ТВО № 174 № 16 від 04 вересня 2007 р. вищезазначене подання було відхилено, як таке, що не відповідає вимогам Закону України „Про вибори народних депутатів України” із-за відсутності в поданні інформації щодо: наявності приміщень для голосування (кабінету, палати і т. ін.) та їх розмірами, які відповідали б вимогам ст. 81 Закону України „Про вибори народних депутатів України”; відсутності зобов'язання керівництва закладів чи установ щодо забезпечення відкритого доступу до приміщення для голосування членів відповідної виборчої комісії та осіб, які за цим Законом мають право бути присутніми при голосуванні та підрахунку голосів.
Вважає зазначену постанову ОВК ТВО № 174 незаконною, оскільки Закон України „Про вибори народних депутатів України” не зобов'язує включати вищезазначену інформацію до подання про утворення спеціальної виборчої дільниці, а також цим Законом не передбачені повноваження окружних виборчих комісій щодо відхилення подання про утворення спеціальних виборчих дільниць.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, надав суду письмову заяву з проханням розглядати справу за його відсутністю, у зв'язку з сімейними обставинами, повідомивши, що позивач підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить суд визнати незаконною та скасувати постанову ОВК ТВО № 174 № 16 від 04 вересня 2007 р. і зобов'язати ОВК ТВО № 174 створити спеціальні виборчі дільниці відповідно до подання виконавчого комітету Харківської міської ради № 822 від 27 серпня 2007 р. Відповідно до вимог ч. 12 ст. 172 КАС України, суд розглядає справу за відсутністю представника позивача.
У судовому засіданні представники третьої особи - виконавчого комітету Харківської міської ради Новак О.М. і Єгоров С.Г. підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили їх задовольнити. Пояснивши суду, що при підготовці подання виконком Харківської міської ради керувався Конституцією України, Законом України «Про вибори народних депутатів України», Законом України «Про місцеве самоврядування» і відповідно до вимог ч. 3 ст. 21 Закону України „Про вибори народних депутатів України” у поданні була зазначена вся необхідна інформація, а саме: назва закладу чи установи; юридична адреса закладу чи установи; орієнтовна кількість виборців, що перебуватимуть у закладі чи установі на день виборів; наявність відповідного приміщення для голосування та його адреса (у разі, якщо адреса приміщення для голосування відмінна від юридичної адреси закладу чи установи); зобов'язання керівництва закладу чи установи щодо забезпечення відкритого доступу до приміщення для голосування членів відповідної виборчої комісії та осіб, які за цим Законом мають право бути присутніми при голосуванні та підрахунку голосів. Зазначене подання було своєчасно внесено до ОВК ТВО № 174. Оскаржувана постанова ОВК ТВО № 174 суперечить вимогам Закону України „Про вибори народних депутатів України”, оскільки цим Законом не передбачено надання додаткової інформації, крім тої, що зазначена у ч. 3 ст. 21 зазначеного Закону. Крім того, на думку представників третьої особи, цією постановою порушується право голосу більш півтори тисячі виборців з обмеженими можливостями пересування, які в день виборів можуть знаходитися у зазначених у поданні установах і закладах. При цьому зазначили, що подання було отримано ОВК ТВО № 174 своєчасно і у відповідача було вдосталь часу витребувати з виконкому Харківської міської ради необхідні, на їх думку, документи. 05 вересня 2007 р. з метою врегулювання ситуації, яка склалася, і у зв'язку з необхідністю реагування на незаконне рішення ОВК ТВО № 174, виконкомом Харківської міської ради були надані відповідачеві копії зобов'язань керівників закладів та установ і відомості про наявність та розміри приміщень для голосування в спеціальних виборчих дільницях. Також зазначили, що з метою захисту прав виборців виконком Харківської міської ради готовий створити належні умови для голосування у зазначених у поданні спеціальних дільницях.
Представник відповідача Чернічкін М.Д. у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, пояснивши суду, що постанова ОВК ТВО № 174 № 16 від 04 вересня 2007 р. прийнята колегіально, більшістю голосів членів ОВК ТВО № 174, відповідно до вимог Закону України „Про вибори народних депутатів України”. Підставою для прийняття постанови є відсутність у поданні виконкому Харківської міської ради необхідної інформації про наявність приміщень (кабінету, палати і т. ін.) для голосування та їх відповідність розмірам, які повинні відповідати вимогам ст. 81 Закону України „Про вибори народних депутатів України” та Постанові Центральної виборчої комісії № 252 від 20 січня 2006 р., а також відсутність зобов'язань керівництва закладів та установ щодо забезпечення відкритого доступу до приміщення для голосування членів виборчої комісії та осіб, які за цим Законом мають право бути присутніми на підрахунку голосів.
Суд, вислухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, установив такі обставини.
Згідно копії посвідчення № 444, виданого 09 серпня 2007 р. головою Центральної виборчої комісії, ОСОБА_1 є кандидатом у народні депутати України, включений до виборчого списку Партії регіонів.
Постановою Центральної виборчої комісії № 99 від 13 серпня 2007 р. утворена ОВК ТВО № 174, головою комісії призначений Чернічкін М.Д.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради № 822 від 27 серпня 2007 р. «Про внесення подань до окружних виборчих комісій щодо утворення спеціальних виборчих дільниць», до ОВК ТВО №№ 173, 174, 175, 176 внесені подання щодо утворення на території м. Харкова спеціальних виборчих дільниць для підготовки, проведення голосування та підрахунку голосів по виборах народних депутатів України (додаток № 1).
У затвердженому поданні адресованому ОВК ТВО № 174 зазначені: номер округу; назва закладу чи установи; юридична адреса; орієнтовна кількість виборців; наявність відповідного приміщення для голосування та його адреса; зобов'язання керівництва закладу. При цьому у графі «наявність відповідного приміщення для голосування та його адреса» зазначена назва закладу чи установи, а в графі «зобов'язання керівництва закладу» зазначено, що воно додається.
30 серпня 2007 р. виконавчим комітетом Харківської міської ради зазначене подання було внесене до ОВК ТВО № 174.
Постановою ОВК ТВО № 174 від 04 вересня 2007 р. № 16 подання виконкому було відхилено, як таке, що не відповідає вимогам Закону України „Про вибори народних депутатів України”, зокрема, через відсутність у поданні інформації про наявність приміщень для голосування (кабінету, палати і т. ін.) та їх розмірів, які б відповідали ст. 81 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та відсутність зобов'язань керівництва закладів чи установ щодо забезпечення відкритого доступу до приміщення для голосування членів відповідної виборчої комісії та осіб, які за цим Законом мають право бути присутніми при голосуванні та підрахунку голосів. Згідно протоколу № 5 засідання ОВК ТВО № 174, за зазначене рішення із 17 присутніх членів комісії проголосували: «за» - 13; «проти» - 4. Члени комісії ОСОБА_2 і ОСОБА_3 у письмовій формі висловили окрему думку.
05 вересня 2007 р. за № 08-11/2696/-07 Харківським виконавчим комітетом Харківської міської ради за результатами розгляду подання направлені копії зобов'язань керівників лікувальних закладів і об'єднаної спеціальної виборчої установи при ГУ УМВС України в Харківській області та відомості про наявність та розмірі приміщень для голосування в спеціальних виборчих дільницях у Московському районі м. Харкова. Згідно копій доданих зобов'язань, вони були надані 15 серпня 2007 р. заступнику міського голови - керівнику робочої групи по обліку виборців керівниками закладів і установ, зазначених у поданні.
Відповідно до, встановленого ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України „Про вибори народних депутатів України”, порядку створення спеціальних виборчих дільниць, спеціальні виборчі дільниці утворюються у стаціонарних лікувальних закладах, в установах кримінально-виконавчої системи та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування. Спеціальні виборчі дільниці утворюються таким чином, щоб виборці могли проголосувати, не порушуючи режимі перебування в закладі (установі). Не допускається утворення однієї виборчої дільниці для двох і більше закладів чи установ. Спеціальні виборчі дільниці утворюються окружними виборчими комісіями за місцем розташування відповідних закладів чи установ у строки, встановлені частиною п'ятою статті 19 цього Закону, на підставі подань районних державних адміністрацій чи міських виконавчих комітетів міст обласного значення. Зазначені подання повинні надійти до відповідної окружної виборчої комісії не пізніш як за п'ятдесят вісім днів до дня виборів.
Згідно із ч. 6 ст. 102-1 Закону України «Про вибори народних депутатів України», подання, зазначені у частині другій ст. 21 цього Закону, повинні надійти до відповідної окружної виборчої комісії не пізніш як за двадцять вісім днів до дня виборів.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 21 Закону України „Про вибори народних депутатів України”, у поданні щодо утворення спеціальної виборчої дільниці у відповідному закладі чи установі повинно бити зазначено наявність відповідного приміщення для голосування та його адреса (у разі, якщо адреса приміщення для голосування відмінна від юридичної адреси закладу чи установи).
Частиною 2 статті 81 Закону України „Про вибори народних депутатів України” встановлено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, забезпечують виборчі дільниці необхідними приміщеннями для голосування, придатними для облаштування відповідно до вимог цього Закону та нормативів, встановлених Центральною виборчою комісією, надають технічну допомогу в облаштуванні.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що відмова окружної виборчої комісії в утворенні спеціальних виборчих дільниць не може бути обумовлена відсутністю у поданні інформації про розмір приміщень для голосування за наявності інших передбачених Законом умов та підстав для їх створення, оскільки обов'язок надати такі приміщення покладено на органи виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Крім того, Законом України „Про вибори народних депутатів України” не передбачено вимог до змісту подання про створення спеціальної виборчої дільниці, яке б вказувало на необхідність зазначення кабінету, палати та їх розмірів. Приписи ст. 21 Закону в цій частині вимагають лише зазначення наявності відповідного приміщення для голосування та його адреси (у разі, якщо адреса приміщення для голосування відмінна від юридичної адреси закладу чи установи).
Судовим розглядом також встановлено, що до подання про створення спеціальних виборчих дільниць виконкомом Харківської міськради не додано зобов'язань керівництва закладів чи установ щодо забезпечення відкритого доступу до приміщення для голосування членів відповідної виборчої комісії та осіб, які за цим Законом мають право бути присутніми при голосуванні та підрахунку голосів. У зазначеному поданні від 30 серпня 2007 р. зроблено посилання, що такі зобов'язання додаються.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 21 Закону України „Про вибори народних депутатів України”, у поданні щодо утворення спеціальної виборчої дільниці у відповідному закладі чи установі зазначається зобов'язання керівництва закладу чи установи щодо забезпечення відкритого доступу до приміщення для голосування членів відповідної виборчої комісії та осіб, які за цим Законом мають право бути присутніми при голосуванні та підрахунку голосів, проте Законом України «Про вибори народних депутатів України» не передбачена спеціальна форма щодо зазначення зобов'язання керівництва закладу чи установи щодо відкритого доступу до приміщення для голосування, яка мала б міститися у поданні про створення спеціальних комісій.
Таким чином, ОВК ТВО № 174 при розгляді подання повинна була виходити із наявності або відсутності в поданні інформації щодо існування таких зобов'язань. Із змісту подання вбачається, що зобов'язання керівництва закладу існували на час внесення подання, що підтверджується посиланням у подання не те, що вони додаються. Існування зобов'язань на час внесення подання також було підтверджено у судовому засіданні наданням копій цих зобов'язань, складених 15 серпня 2007 р. на адресу заступнику міського голови - керівнику робочої групи по обліку виборців керівниками закладів і установ, зазначених у поданні.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що ОВК ТВО № 174 був помилково зроблений висновок про відсутність зобов'язання керівництва закладів чи установ щодо забезпечення відкритого доступу до приміщення для голосування членів відповідної виборчої комісії та осіб, як за цим Законом мають право бути присутніми при голосування та підрахунку голосів.
Таким чином із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що Постанова № 16 від 04 вересня 2007 р. ОВК ТВО № 174 прийнята на підставі помилкового тлумачення ст. 21 Закону України «Про вибори народних депутатів України», у зв'язку з чим не відповідає вимогам законодавства про вибори депутатів та порушує виборчі права громадян України з обмеженими можливостями пересування, у зв'язку з чим суд вважає позовну заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, так як подання Харківської міської ради щодо утворення спеціальних виборчих дільниць відповідає вимогам ст. 21 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Відповідно вимог ч. 5 ст. 110 Закону України «Про вибори народних депутатів України», у разі задоволення скарги суд може прийняти рішення про скасування рішення та зобов'язати суб'єкта оскарження здійснити дії, передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів депутатів, у зв'язку з чим суд вважає необхідним Постанову № 16 від 04 вересня 2007 р. ОВК ТВО № 174 скасувати та зобов'язати ОВК ТВО № 174 прийняти рішення щодо утворення спеціальних виборчих дільниць відповідно до подання виконавчого комітету Харківської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету № 822 від 27 серпня 2007 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 21, 31, 81, 102-1, 108-110 Закону України „Про вибори народних депутатів України”, ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 185, 186, 172 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Задовольнити адміністративний позов кандидата у народні депутати України ОСОБА_1до окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 174 з позачергових виборів народних депутатів України, 3-я особа: виконавчий комітет Харківської міської ради про визнання незаконною і скасування постанови, зобов'язання здійснення дій.
Визнати незаконною та скасувати постанову окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 174 з позачергових виборів народних депутатів України № 16 від 04 вересня 2007 р.
Зобов'язати окружну виборчу комісію територіального виборчого округу № 174 з позачергових виборів народних депутатів України прийняти рішення щодо утворення спеціальних виборчих дільниць відповідно до подання виконавчого комітету Харківської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету № 822 від 27 серпня 2007 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий - суддя: О.В. Присяжнюк
Судді: І.М. Ральченко
Т.С. Перцова