Справа № 22ц-4463\2010 р.
Головуючий у 1-й інстанції: Іванюк І.І.
Доповідач: Редька А.Г.
У Х В А Л А
І М “ Я М У К Р А Ї Н И
1 вересня 2010 року місто Чернігів
А п е л я ц і й н и й с у д Чернігівської області
у складі:
головуючого – судді Бойко О.В.,
суддів – Лазоренка М.І., Редьки А.Г.,
при секретарі – Пільгуй Н.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду цивільну справу за апеляційною скаргою управління пенсійного фонду України у Бобровицькому районі на постанову Бобровицького районного суду Чернігівської області від 12 травня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України у Бобровицького районного суду Чернігівської області про перерахунок та виплату соціальної допомоги,
в с т а н о в и в:
Постановою Бобровицького районного суду Чернігівської області від 6 березня 2009 року частково задоволено позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України у Бобровицькому районі Чернігівської області про зобов'язання вчинити перерахунок соціальної допомоги, зобов'язано управління пенсійного фонду України у Бобровицькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з підвищенням її розміру на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону "Про соціальний захист дітей війни" та відповідно виплатити за період з 22 травня 2008 року до 31 грудня 2008 року.
В апеляційній скарзі управління пенсійного фонду України у Бобровицькому районі просить скасувати зазначену постанову суду, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 оскільки вони не ґрунтуються на законі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга управління пенсійного фонду України у Бобровицькому районі Чернігівської області не може бути задоволена.
Суд першої інстанції у повному обсязі дослідив надані сторонами документи, перевірив доводи та заперечення сторін, правильно встановив обставини справи і висновок суду ґрунтується на матеріалах справи та законі.
По справі встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонерка за віком, має статус дитини війни і має право на пільги, передбачені Законом "Про соціальний захист дітей війни" у т.ч. і на доплату до пенсії відповідно до ст.6 зазначеного Закону.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік" внесені зміни до ст.6 Закону "Про соціальний захист дітей війни", які набули чинності з 01 січня 2008 року, викладено в новій редакції, а саме положеннями даної норми передбачено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп2008 зазначені зміни визнані неконституційними оскільки законом про Державний бюджет України, який має особливий предмет регулювання, не можуть вноситись зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
По справі встановлено, що у 2008 році ОСОБА_1 соціальна надбавка до пенсії виплачувалася у меншому розмірі, ніж визначено Законом ”Про соціальний захист дітей війни”, а у розмірі, визначеному Законом "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", відповідні положення якого визнані неконституційними, та Постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
За викладених обставин суд першої інстанції правильно виходив з того, що у 2008 році ОСОБА_1 проведена виплата надбавки до пенсії у розмірі меншому, ніж встановлено Законом України "Про соціальний захист дітей війни" і прийшов до обґрунтованого висновку про зобов'язання відповідача здійснити відповідний перерахунок в межах періоду після 22 травня 2008 року.
Доводи апеляційної скарги щодо того, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду України на цілі, не передбачені цим Законом, при цьому ч. 2 ст. 73 цього ж Закону однозначно встановлює, що кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, не можуть бути взяті до уваги апеляційним судом, оскільки ст. 113 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що в разі недостатності виділених з Державного бюджету України коштів по бюджетних програмах, пов'язаних з розмежуванням джерел виплати пенсії між Державним бюджетом та Пенсійним фондом, пенсії визначені законодавством для відповідних категорій громадян, виплачуються у повному обсязі за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду.
Також, не можуть бути підставою для скасування рішення суду доводи апеляційної скарги про те, що виплата підвищення до пенсії у 2008 році здійснювалась у розмірах, встановлених Законом України " Про Державний бюджет України на 2008 рік" та постановою КМУ від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", оскільки Закон України "Про соціальний захист дітей війни" має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабміну. Крім цього п.41 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік, внесення змін до деяких законодавчих актів України", рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційним.
Не можуть бути взяті до уваги апеляційним судом доводи апеляційної скарги щодо того, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених відповідно до даного закону, оскільки надбавка до пенсії дітям війни має нараховуватись виходячи саме з розміру мінімальної пенсії за віком.
Рішення суду першої інстанції ухвалено відповідно до норм матеріального і процесуального права і доводи апеляційної скарги не дають підстав для скасування або зміни рішення.
Керуючись ст.ст.3041,307,308,314,315,319 Цивільного процесуального кодексу України, апеляційний суд
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу управління пенсійного фонду у Бобровицькому районі Чернігівської області відхилити, а постанову Бобровицького районного суду Чернігівської області від 12 травня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набуває чинності з моменту проголошення та у касаційному порядку не оскаржується.
Головуючий: Судді: