ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.10.2007 Справа № 9/188
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого Головка В.Г. (доповідач)
суддів: Логвиненка А.О., Швеця В.В.
при секретарі –Ревковій Г.О.
прокурор: Овчар Т.В., посвідчення №173 від 28.10.2003
за участю представників сторін:
від позивача та відповідача - не з’явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені
від третьої особи –не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Знам"янського міжрайонного прокурора на рішення господарського суду Кіровоградської області від 14.08.2007р. у справі №9/188
за позовом Знам"янського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Знам"янської районної державної адміністрація, м.Знам"янка
до товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислової фірми "Кар-Мен", м.Кіровоград
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Знам"янський районний відділ земельних ресурсів, м.Знам"янка
про повернення самовільно зайнятої ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 14.08.2007р. у справі №9/188 (суддя Шевчук О.Б.) в задоволені позову Знам"янського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Знам"янської районної державної адміністрація до товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислової фірми "Кар-Мен" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Знам"янського районного відділу земельних ресурсів про повернення самовільно зайнятої ділянки відмовлено.
Не погодившись з зазначеним рішенням суду, прокурор звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційним поданням, в якому просить скасувати рішення як необґрунтоване, незаконне та прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, посилаючись на наступне:
- судом не враховано, що згідно ст.16 ЗУ „Про оренду землі” особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання), тобто висновок суду щодо безпідставності вимог прокурора з посиланням на ст. 120 Земельного кодексу України щодо відсутності ініціатора укладання договору є необґрунтований;
- судом проігноровано, що законодавством (ст.125, 126 Земельного кодексу України) не передбачено право власника нерухомого майна користуватись земельною ділянкою, на якій розташовані об’єкти нерухомості на праві власності без належних на те документів, навпаки ч.1 ст.120 Земельного кодексу України визначено, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування –на підставі договору оренди;
- судом не звернуто увагу, що відповідно до ст.10 ЗУ „Про державний контроль за використанням та охороною земель” заступником начальника Олександрійського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель 27.06.2007р. відповідачеві було внесено припис з вимогою усунути виявлене порушення в 30-денний термін шляхом замовлення та виготовлення проектної та іншої документації на земельну ділянку та укласти договір оренди землі або звільнити зазначену земельну ділянку;
- крім того, ст.2 ЗУ „Про плату за землю” визначено, що використання землі в Україні є платним, а самовільне зайняття спірної земельної ділянки відповідачем позбавляє права власника землі Знам"янську районну державну адміністрацію на отримання орендної плати та звернення до суду про стягнення заборгованості по орендній платі в зв’язку з відсутністю договору оренди землі тощо.
Відповідач відзив на апеляційну скаргу не надав, його представник, позивача та третьої особи в судове засідання не з’явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому суд, враховуючи думку прокурора, вважає можливим розглянути справу у їх відсутність за наявними в матеріалах справи документами.
Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційного подання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Із матеріалів справи вбачається, що на обґрунтування позовних вимог прокурор послався на матеріали перевірки Знам'янського районного відділу земельних ресурсів (протокол про адміністративне правопорушення №003374 від 27.06.2006 року, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.06.2006 року та припис №003374 від 27.06.2006 року), якими встановлено порушення відповідачем вимог ст.125, 126 Земельного кодексу України щодо користування земельною ділянкою площею 1,6га на території Трепівської сільської ради.
Постановою Знам'янського районного відділу земельних ресурсів №53 від 03.07.2006р., яка отримана відповідачем 03.07.2006 року, директора товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислової фірми "Кар-Мен" Васюру О.А. визнано винним у скоєні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Позовні вимоги прокурор обґрунтовував тим, що відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України самовільне зайняття земельних ділянок є одним з порушень за які громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, а згідно ст.212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Разом з тим, до спірних правовідносин як вірно зазначив суд не можна застосовувати норми статті 212 Земельного кодексу України.
На спірній земельній ділянці розташоване нежиле приміщення, яке належить відповідачу на праві власності, що підтверджується витягом з книги про реєстрацію права власності на нерухоме майно Знам"янського РКП "Бюро технічної інвентаризації" (а.с.13).
Відповідно до ч.1 ст.120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Згідно частини 2 цієї статті Земельного кодексу України при відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.
Відповідач за договором купівлі-продажу виробничих приміщень від 08.04.2005 року, укладеного з відкритим акціонерним товариством "Трепівська сільгосптехніка" придбав об'єкти нерухомості, розміщені на спірній земельній ділянці, проти чого не заперечив прокурор.
Відповідно до акту постійного користування землею від 16.07.1993р. даному підприємству виділено 15,5 га землі для розташування власної виробничої бази. Однак прокурором та позивачем не надано відповідних доказів на підтвердження того, що право користування спірною земельною ділянкою припинено попередньому землекористувачу.
Отже повернення позивачеві спірної земельної ділянки, на якій розташовані, належні відповідачеві на праві власності, об'єкти нерухомості, фактично позбавить останнього права користування цим майном.
За ст.346 ЦК України власник може бути позбавлений права на своє майно лише у випадках, передбачених чинним законодавством.
Доводи апелянта, у тому числі з посиланням на відсутність оплати за землю, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки це не позбавляє позивача права звернутися з вимогами про відшкодування збитків, пов’язаних з землекористуванням.
Таким чином, підстав для скасування рішення суду відповідно до ст.104 Господарського процесуального кодексу України не вбачається.
Керуючись ст.99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 14.08.2007р. у справі №9/188 залишити без змін, а апеляційне подання Знам"янського міжрайонного прокурора - без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий В.Г.Головко
Судді А.О.Логвиненко
В.В.Швець