Судове рішення #10781525

                                                   

                                                  Справа  № 2 - 965         2010 рік

РІШЕННЯ

I М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

                 

        01 вересня 2010 року                                             смт.Рожнятів                                                                                      

  Рожнятівський  районний суд Iвано - Франкiвської областi

   

у складi:                 головуючої      суддi                       Калиній Г.В.

                                         секретаря судового засідання        Комара Б.В.

розглянувши у  відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом   ОСОБА_2  до Управління Пенсійного фонду України в  Рожнятівському районі про визнання дій неправомірними та виплату надбавки до пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

У своїй позовній заяві  позивачка просить постановити рішення, яким визнати  неправомірними дії відповідача по відмові виплатити їй надбавку до пенсії, та зобов"язати його провести нарахування та виплатити 30% надбавку до пенсії, як дитині війни за період 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Судові витрати віднести за рахунок відповідача.

Свої позовні вимоги позивачка обґрунтовує тим, що вона  є дитиною війни. З першого січня 2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Однак їй така допомога не виплачувалася, на її письмову заяву відповідач  дав письмову відповідь у якій відмовив провести надбавку до пенсії відповідно до закону.

У своїй відмові на заяву позивачки щодо виплати підвищення до пенсії, як дитині війни відповідач позовних вимог не визнав зазначивши, що Управління ПФ України в  Рожнятівському  районі не виплачувало дітям війни передбачену Законом України « Про соціальний захист дітей війни» доплату до пенсії у зв’язку з відсутністю коштів у Пенсійному фонді.  При визначенні розміру доплати управління керувалося чинним законодавством, в тому числі Законами України  «Про Державний бюджет на 2006 рік», «Про Державний бюджет на 2007 рік» та «Про Державний бюджет на 2008 рік та  внесення змін до деяких законодавчих актів України»  та виплачувало відповідні надбавки до пенсії у розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Сторони у судове засідання не з»явилися, направили суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, позивачка   позов підтримує а відповідач не визнає,а тому суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін у порядку, передбаченому ст. 197 ЦПК України.

Дослідивши представлені сторонами письмові докази в їх сукупності приходить до висновку, що даний позов підлягає до часткового задоволення  з таких  підстав.

Копією посвідчення № НОМЕР_1 (а.с. 7), підтверджено, що ОСОБА_2 є дитиною війни та має право на пільги, встановлені законодавством  для дітей війни.  

Даний факт відповідачем  не оспорюється.  

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції до 01.01.2008 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування  від 09.07.2003 року, мінімальний   розмір  пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була  зупинена.    

Однак рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції.

Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.    

Таким чином, починаючи з 9 липня 2007 року, положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком є чинними до 31 грудня 2007 року.    

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.    

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.    

Таким чином, вимоги позивачки щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду в Рожнятівському районі здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитини війни» з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року підлягає до задоволення.

Позовні вимоги про проведення перерахунку підвищення до пенсії за 2009 рік підлягають до задоволення виходячи з наступного.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України  надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із законом «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата підвищення до пенсі  або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону «Про соціальний захист дітей війни».

При цьому, розмір мінімальної пенсії за віком необхідно обраховувати відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Згідно ст. 17 п. 1 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди України при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та протоколи до неї і практику Європейського Суду як джерело права.

Відповідно до ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року, держава зобов’язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.

Статтею 16 ч.1 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися з позовом до суду  за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.  

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

 Суд не приймає аргумент представника відповідача щодо відсутності  бюджетних асигнувань, оскільки  відповідно до Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 24.10.2007 року, Управління Пенсійного фонду в районах  та  містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Крім того  у рішенні від 22 серпня 2008 року № 10-рп2008   Конституційний Суд України  дійшов до висновку, що  законом про Державний бюджет  не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об»єктивних причин  це створює протиріччя у законодавстві,  і як наслідок – скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина, а тому  Закон України  «Про соціальний захист дітей війни», зокрема і стаття 6 цього закону повинні безумовно виконуватися  відповідачем   у весь період його чинності.

Відповідно до ст.4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та  інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.  

При цьому  згідно з ч.2 ст.1 ЦК України, до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.

Тому вимога про визнання дій відповідача неправомірними та  щодо зобов»язання його нарахувати на користь позивачки, як дитині війни щомісячну соціальну допомогу відповідно до ст.6 Закон України  «Про соціальний захист дітей війни»,  є обґрунтованою та підлягає до часткового задоволення.

Зокрема ст. 257 ЦК України встановлений загальний строк позовної давності в три роки, а відповідно до ст.267 ЦК України, сплив строку позовної давності  є підставою для відмови у задоволенні позову.

Оскільки даний позов заявлений  18 серпня 2010 року, то за період з 09 липня 2007 року по 18 серпня 2007 року, позивачкою  пропущено строк позовної давності. Відповідач просить застосувати строк позовної давності, а позивачка не навела поважних причин для його поновлення. А тому за вказаний період у задоволенні позову слід відмовити за його безпідставністю.

Представником відповідача  не було представлено жодного доказу про те, що позивачка отримувала належне їй підвищення до пенсії у розмірі , визначеному законом, а тому, враховуючи наслідки застосування пропуску строку звернення до суду за період з 09 липня 2007 року по 18 серпня 2007 року ,  суд вважає за необхідне зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в  Рожнятівському  районі здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2  надбавку до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 18 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року та починаючи з 22 травня 2008 року .

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивачки понесені нею судові витрати.

На підставі ст. 19 Конституції України,   ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»,  ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 3, 6, 7, 10 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», рішення Конституційного Суду України № 6-пр2007 від 9 липня 2007 року, № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, п. 41 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» № 497 від 11.04.2000 року, ст.ст.28, 58 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування", ст.62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» , ст. 16, 257 ЦК України,  керуючись ст.ст. 4, 15, 197, 209, 212-215, 223 ЦПК України суд, -  

В И Р І Ш И В:  

   Позов задовольнити частково.

    Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області щодо виплати щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_2 , як дитині війни, за період з 18 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року,  та починаючи з 22 травня 2008 відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» .    

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної  пенсії за віком, як дитині війни, за період з 18 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року, та починаючи з 22 травня 2008 року відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням  фактично проведених виплат.

Стягнути з  Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі на користь позивачки 227 гривень судових витрат по справі.

У  задоволенні  решти  позовних вимог ОСОБА_2 відмовити за їх безпідставністю.    

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Івано – Франківської області через Рожнятівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.  

     

Суддя : (підпис)

З оригіналом вірно.

Суддя Рожнятівського районного суду                                           Калиній Г.В.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація