№2-А-5441\2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2010 року
Харцизький міський суд Донецької області в складі:
Головуючого судді Хомінець І.В.
При секретарі Ільїної Л.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харцизьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку про визнання неправомірним бездіяльність УПФУ в м.Харцизьку, та нарахування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», суд,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду, визнання неправомірним бездіяльність УПФУ в м.Харцизьку , та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни».
Позов мотивує тим, що вона віднесена до категорії дітей війни, а тому відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, на підставі рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. має право отримувати доплату до пенсії щомісячно в розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком. У 2009 році їй така доплата виплачувалася частково, а саме в розмірі 10% мінімальної пенсії за віком, замість 30%, решту відповідач їй не доплатив, посилаючись на Закон України «Про Державний бюджет на 2009 рік». Однак, у п.5.3 Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. зазначено, що Закон про Державний бюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. Вона як «дитина війни» недоотримала у 2009 році соціальної допомоги в розмірі 20% мінімальної пенсії за віком.
Позивачка питання про стягнення судових витрат, просить визнати бездіяльність відповідача неправомірною, зобов’язати УПФУ в м. Харцизьку зробити нарахування до її пенсії, як „дитині війни”, за період з 01 січня по 31 грудня 2009 року.
Позивачка просить поновити строк для звернення до суду та зобов»язати зробити нарахування до пенсії, як «дитині війни» за 2009рік, оскільки вона дізналася про свої права з засобів масової інформації. Про стягнення витрат по сплаті судового збору, позивачка не ставить питання.
Позивачка в судове засідання не з’явилась , просить розглянути її позовну заяву у її відсутність .
Представник відповідача - УПФУ в м. Харцизьку в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність та заперечення на позовну заяву, в якому вказав, що заперечує проти задоволення позову, оскільки Законом України ” Про державний бюджет України на 2009 рік” видатки на підвищення дітям війни не передбачено. Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ч.2 ст72 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України і не підлягають оподаткуванню. Відповідно до ч.2 ст.73 зазначеного закону забороняється використання коштів Пенсійного фонду для оплат договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат та на цілі, не передбачені цим Законом. Для врегулювання ситуації, 28.05.2008 р. КМУ була прийнята Постанова № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до п.8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 01 жовтня – 49,80 грн. Тобто у 2009 році відповідно до чинного законодавства дітям війни виплачується підвищення в розмірі 49,80 грн. Просить суд відмовити у задоволенні позову.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності позивачки та представника відповідача – Управління пенсійного фонду України в Донецькій області.
Дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Статтею 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-IV від 18 листопада 2004 року передбачено, що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесена до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в м.Харцизьку Донецької області та отримує пенсію за віком.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” (в редакції від 18.11.2004 року) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Вказана редакція Закону була чинна у 2009 році, оскільки відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», яким було зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - були визнані неконституційними, а відповідно до ст.152 ч.2 Конституції України закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Ніяких змін до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» після прийняття вищезазначеного рішення Конституційного Суду України внесено не було.
В зв’язку з цим, в 2009 році УПФУ в м.Харцизьку повинно було нараховувати та виплачувати позивачу пенсію з надбавкою 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Розмір мінімальної пенсії за віком визначений статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІV. Згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 р. № 835 (з відповідними змінами) прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць складає: з 1 січня 2009 р. – 498 грн., з 1 листопада 2009 р. – 573 грн.
Таким чином, в 2009 році позивачка мала право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 1240,20 грн. з наступного розрахунку: (498 грн. х 10 міс. х 30%) – (49,80 грн. х 10 мес.) + (573 грн. х 2 мес. х 30%) – (49,80 грн. х 2 мес.) = 1240,20 грн. Така надбавка в 2009 році позивачці нараховувалась, однак виплачувалась не в повному обсязі, що підтверджується довідкою УПФУ м.Харцизька.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає можливим визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області щодо не нарахування підвищення до пенсії позивачці як дитині війни неправомірною та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області зробити нарахування підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Також позивачка просить поновити їй пропущений строк для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.
Відповідно до ст.99, 100 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Представник відповідача в своєму письмовому запереченні проти поновлення строку звернення до суду не заперечував, на застосуванні строку звернення до суду не наполягає.
Стаття 100 ч.2 КАС України передбачає, що якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається та вирішується в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Судом встановлено, що пропущення позивачкою строку звернення до суду є необізнаність у правових питаннях в зв’язку з рівнем освіти, віком, станом здоров’я.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод особі, права та інтереси якої порушені, гарантується право на судовий захист. Право на суд, одним із аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати обмеженням, але їх застосування повинно зберігати пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою.
Конституція України ст.46 гарантує право на соціальний захист, який включає отримання пенсій, інших видів соціальний виплат та допомоги, що є основним джерелом існування та мають забезпечувати рівень життя не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом. В ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що саме пенсія або виплати, які здійснюються за вибором громадянина замість пенсії – щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Обов’язки щодо призначення перерахунку та виплати пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» є основною функцією органів Пенсійного фонду України, тому зважаючи на наявність прямої норми в Конституції України, яка гарантує здійснення державними органами належних за законами України виплат сум пенсії з урахуванням встановленого підвищення дітям війни, то за приписами ст.8 Конституції та вимог ст.99 ч.3 КАС України, при розгляді справ за Законом України «Про соціальний захист дітей війни» пропущений річний строк для звернення до суд не є підставою для відмови у позові та при наявності заяви сторони відновлюється судом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачкою не було заявлено вимоги про повернення їй здійснених нею судових витрат.
Таким чином, суд вважає можливим не присуджувати здійснені позивачем судові витрати з Державного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 19, 22, 152 Конституції України, ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10рп/2008, ст.28, ч.2.ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.03 року, ст.ст.2, 7, 17, 70, 71, 99, 100, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку про визнання неправомірним бездіяльність УПФУ в м.Харцизьку, та нарахування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» задовольнити.
Поновити позивачці строк для звернення до суду.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області по не нарахуванню та невиплаті позивачці щ омісячного підвищення до пенсії, як дитині війни, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області здійснити позивачці , як дитині війни, нарахування та виплату під вищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично здійснених виплат за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення, а особою, яка брала участь у справі і була відсутня при проголошенні постанови – в той же строк з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів з дня складення постанови суду в повному обсязі без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: