Судове рішення #10757460

Справа № 2-10367-10

                                                               РІШЕННЯ          

                                                    ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

                                               

17 серпня 2010 року Єнакіївський  міський суд Донецької області у складі  судді Букреєвої І.А. при секретарі Мельнічук Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні  у залі Єнакіївського міського  суду Донецької області справу за  позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України м.Єнакієве  про забов*язання провести перерахунок пенсії , -

                                       В С Т А Н О В И В:

            ОСОБА_1  звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання провести перерахунок державної у розмірі  8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії – 75 % мінімальної пенсії за віком , згідно ст.ст.67,54,50 Закону  України   " Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".

              Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

           Представник відповідача, що діє на підставі довіреності у судовому засіданні позовні вимоги не визнав в обгрунтування чого надав суду заперечення проти позову. Просив у задоволені позову відмовити.

           Вислухавши у судовому засіданні позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази , суд вважає, що позов підлягає  задоволенню виходячи з наступного.

            Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та орган и місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

            ОСОБА_1   віднесений до першої категорії як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1, визнаний інвалідом 2- групи з 04 червня 2010 року безстроково , про що свідчить довідка МСЕК № 031117 ( а.с.8-9) .

           Позивач 11 червня 2010 року звернувся до УПФУ в м.Єнакієве в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії виходячи  з мінімальної пенсії за віком , але отримав відмову ( а.с.         ).

             Зазначені обставини не спростовуються сторонами по справі.

             Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене  статею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

              Пунктом 2 частини 1 ст.8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинности цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" ,  або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсій за Законом України "Про пенсійне забезпечення".

               Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, i означає, що ocoба,  яка має одночасне право на piзні види пенсій , за віком, но інвалідності, у  зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсій за  вибором.                 Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загально-обов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається одна пенсія за вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України. Розділ 8 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає правила призначення та виплати пенсій i компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.  Стаття 50 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що особам, віднесеним до категорії I, призначається щомісячна додаткова пенсия за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідних розмірах,  зокрема інвалідам 2 групи - 75 відсотків мінімальної neнciї за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, neнciї чи іншого доходу.

               Не врахування відповідачем зазначених змін стало однією з причин невірного висновку щодо неможливості застосування стосовно позивача норм абзацу першого ст. 28 загального закону в частині визначення мінімального розміру пенсії за віком  на piвні прожиткового мінімуму.

             Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зазначено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для ociб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсій, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до першої категорії. Перерахунок пенсій здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.    

              Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення , затвердження та врахування при реалізації державою конституційних гарантій громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України "Про прожитковий мінімум" , від 15.07.1999р. № 966-14, а також Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії  від 5.10.2000р. № 2017-Ш, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

              Статті 50, 54, 67 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були змінені згідно iз п.п.12,15,17 пункту 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 pік та про внесення змін до деяких законодавчих актів Украіни" від 28.12.2007р. № 107-VI, внаслідок чого з 1 січня 2008 року був змінений порядок визначення пенсій по інвалідності.    

                Однак, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України, положення, зокрема п. 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

                 Згідно до  зазначеного Рішення Конституційного Суду України положення Закона України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

                Таким чином, з наведеного вбачається, що перерахунок пенсій позивачу слід здійснювати згідно до вимог ст. 67 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"  з моменту збільшення розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера (позивача) до органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії.

                Статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих aктів України" від 28.12.2007р. № 107-V1, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, був затверджений прожитковий мінімум oci6, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 грн. , з 1 жовтня - 498 гривень.

               Враховуючи наведене, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягає перерахунку позивачу як oco6i, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії ,  інваліду 2 групи,  виходячи з наведених вище розмірів.

               Суд , не приймае доводи відповідача,  з огляду на недоведеністю приписів зазначених постанов до спірних  відносин .

               Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що, зокрема, зазначено у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005р. по спpaвi № 1-21/2005), пов'язану з реализацією права на соціальний захист, неприпустимого обмеження конституції іншого права громадян на достатній життєвий рівень, i сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги i необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження зміна та обсяг цього права шляхом прийняття нових законів або внесения змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.    

             Постановляючи судове рішення у данній спpaвi, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав i свобод людини i громадянина в Україні, включаючи  право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань.

           Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. ст.  10,11,209,212,214,215   ЦПК України , суд -

                                                             ВИРІШИВ :

        Позовні вимоги ОСОБА_1 до  управління Пенсійного фонду України в м.Єнакієве в Донецькій області про зобов'язання провести перерахунок додаткової пенсії як учаснику наслідків aвapії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи з 11.06.2010 року   - задовольнити у повному обсязі.

       Визнати неправомірною відмову управління пенсійного фонду України в Донецькій області м.Єнакієве у перерахунку пенсії  ОСОБА_1  відповідно  до ст.50, 67 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи  " виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму  для осіб, які втратили працездатність.

 Зобов*язати управління Пенсійного фонду України в м.Єнакієве Донецькій області здійснити ОСОБА_1 у  прерахунок та виплату державної пенсії у розмірі 8- мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров*ю , в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком  відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи  " з  26 січня 2010 року , виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність.

        Апеляційна скарга на  рішення  може бути подана у десятиденний строк з дня його проголошення до Апеляційного      суду   Донецької області через Єнакіївський  місцевий  суд.

Суддя                                                                                                 Букреєва І.А.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація