Судове рішення #10756431

Справа № 2-1517/09 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М ’ Я М   У К Р А Ї Н И

«11» вересня 2009 року Перевальський районний суд Луганської області

під головуванням судді:                     Іванова А.П.

при секретарі:                                Доброштан М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м. Перевальську, в суді

цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 про виділ частки майна у праві спільної сумісної власності, про визнання спадкоємцями за законом та за заповітом, про прийняття спадщини, про визнання права власності на спадкове майно, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_3 та ОСОБА_1 перебували в зареєстрованому шлюбі, ОСОБА_4 є їх рідною донькою.

ОСОБА_3 та ОСОБА_1 на праві спільної сумісної власності мали квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, Перевальського району, Луганської області. Крім того ОСОБА_3 на праві приватної власності мав квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, Перевальського району, Луганської області, та грошові кошти на рахунку в Ощадбанку України.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3, помер, при житті склав заповіт, згідно якого заповів належну йому квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, Перевальського району, Луганської області своїй рідній дочці – ОСОБА_2, а грошові кошти на рахунку в Ощадбанку України заповів ОСОБА_1

Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_3, є його дружина - ОСОБА_1 та їх діти: донька – ОСОБА_2, та син – ОСОБА_5 але ж син хоча і є спадкоємцем першої черги згідно із законом після смерті батька, але не претендує на спадкове майно, що підтверджується тим, що він звернувся до нотаріальної контори із заявою про відмову від прийняття спадщини, і не заперечує, щоб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийняли спадщину після смерті батька.

До смерті чоловіка, позивач ОСОБА_1 проживала разом з ним, користувалася усім належним йому майном, доглядала за хворим чоловіком, після його смерті продовжує проживати в спірній квартирі, оплачує комунальні платежі, проводе ремонти квартири.

ОСОБА_2 у встановлений законом шестимісячний строк звернулася до нотаріальної контори з заявою прийняття спадщини після смерті батька.

Одразу ж після смерті чоловіка позивачка ОСОБА_1 не оформила спадщину, у зв’язку з важким матеріальним становищем та похилим віком, та у зв’язку з тим, що частки її з чоловіком у праві власності на квартиру не виділені, тому вона вимушена з цим позовом звертатися до суду, разом з нею до суду також звертається ОСОБА_2, та у позові вони просять суд:

виділити частки в нерухомому майні - квартирі, розташованій за адресою: АДРЕСА_1, що належать на праві спільної сумісної власності ОСОБА_3, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та ОСОБА_1 та визнати за кожним право власності на 1/2 частку зазначеної квартири;

визнати ОСОБА_1 спадкоємцем за заповітом та за законом першої черги після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3;

визнати ОСОБА_2, спадкоємцем за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року батька, ОСОБА_3; визнати ОСОБА_2 такою, що прийняла спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року батька, ОСОБА_3;

визнати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 такими, що прийняли спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3;

визнати за ОСОБА_1, право власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, та на грошові суми (з урахуванням нарахованих відсотків та компенсацій) на рахунках №НОМЕР_2 та НОМЕР_1, відкритих в Філії Алчевського відділення ВАТ «Ощадбанк» в ТОБО №3113/08 в м. Зоринську на ім'я ОСОБА_3;

визнати за ОСОБА_1, право власності на квартиру, що розташовану за адресою: АДРЕСА_1;

визнати за ОСОБА_2 право власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2;

Позивачі в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але надав суду заяву в якій позов визнав в повному обсязі, не заперечує проти розгляду справи в його відсутність.

Суд вислухавши позивачів, свідків ОСОБА_6, дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Згідно свідоцтва про право власності на житло від 23 травня 1994 року (а.с. 6), договору дарування (а.с. 7,8), технічного паспорту на квартиру (а.с. 9,10), витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с. 29) квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1, Перевальського району, Луганської області на праві спільної сумісної власності належить ОСОБА_1 та ОСОБА_3, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та вартість квартири становить 3510,84 гривень.

Згідно домової книги (а.с. 15) в квартирі розташованій за адресою: АДРЕСА_1, Перевальського району, Луганської області зареєстровані і проживали ОСОБА_1 та ОСОБА_3 померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Згідно технічного паспорту на квартиру (а.с. 11,12), витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с. 30) квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_2, Перевальського району, Луганської області на праві приватної власності належить ОСОБА_3, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та вартість квартири становить 57470 гривень.

Згідно свідоцтва про одруження НОМЕР_3 (а.с. 25) ОСОБА_1 та ОСОБА_3 перебували в зареєстрованому шлюбі з 08 липня 1967 року.

Згідно висновку про вартість майна (а.с. 31) вартість квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, Перевальського району, Луганської області становить 57470 гривень.

Згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_4 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, про що зроблено запис книзі реєстрації актів про смерть за №144 (а.с. 20).

Згідно заповіту від 31 березня 1995 року (а.с. 14) ОСОБА_3, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 року, заповів ОСОБА_7 квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, Перевальського району, Луганської області.

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб (а.с. 21) ОСОБА_7 09 вересня 1995 року уклала шлюб з ОСОБА_8 та прийняла прізвище чоловіка «ОСОБА_7».

Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу НОМЕР_5 (а.с. 22) шлюб між ОСОБА_9 та ОСОБА_8 розірвано 29 жовтня 2002 року.

Згідно свідоцтва про шлюб НОМЕР_6 (а.с. 23) ОСОБА_9 17 жовтня 2003 року уклала шлюб з ОСОБА_6 та прийняла прізвище чоловіка «ОСОБА_2».

Згідно заяви від 06 квітня 2009 року (а.с. 27) ОСОБА_2 приймає спадщину, що відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року її батька ОСОБА_3

Згідно заяви від 08 квітня 2009 року (а.с. 28) ОСОБА_5 відмовляється від прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року його батька ОСОБА_3

Згідно копії ощадної книжки (а.с. 13), листа Ощадбанку України №70-41/412 від 02 вересня 2009 року на ім’я ОСОБА_3 є внески по рахункам: в ТОБО №3113/08 рахунок №НОМЕР_2 залишок 310 гривень 52 копійки, компенсаційний рахунок №НОМЕР_7 залишок 3367 гривень 55 копійок, внески заповідані ОСОБА_1

Як підтвердили у судовому засіданні свідки ОСОБА_6, при житті, ОСОБА_3 на праві власності мав квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, Перевальського району, Луганської області, а на праві спільної сумісної власності з ОСОБА_1 мав квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, Перевальського району, Луганської області. ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 помер. Після його смерті, ОСОБА_1 вступила в управління та володіння спадковим майном – спірною квартирою, оскільки на момент смерті чоловіка – ОСОБА_3 проживала разом з ним оплачувала комунальні послуги, проводила ремонти квартири, поховала чоловіка, забрала до себе речі померлого.

Суд, оцінюючи всі обставини по справі, та дослідивши докази, дійшов до висновку, що згідно ч. 1 ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. У відповідності до ч. 1 ст. 370 ЦК України співвласники мають право на виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності. Згідно ч. 2 ст. 370 ЦК України у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, тому суд вважає за необхідне виділити в праві спільної сумісної власності ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, і ОСОБА_1 на спірну квартиру, частки кожного із них, а саме вважати власником 1/2 частки спірної квартири ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, власником 1/2 частки спірної квартири ОСОБА_1

Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають один із подружжя, що пережив спадкодавця, тому суд вважає можливим ОСОБА_1 дружину ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року визнати спадкоємцем першої черги за законом після смерті свого чоловіка.

Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї, тому враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 постійно проживав разом з чоловіком, вів з ним спільне господарство, поховав його, не заявила про відмову від спадщини, тому суд вважає за необхідне визнати, що ОСОБА_1 прийняла після смерті свого чоловіка ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року спадщину, у вигляді 1/2 частки квартири та визнати за нею право власності в порядку успадкування за законом після смерті чоловіка на спадкове майно у вигляді ? частки квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, Перевальського району, Луганської області.

Згідно ст. 1234 ЦК України, право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю, а відомості про те, що ОСОБА_3 був обмежений в дієздатності чи позбавлена дієздатності немає, керуючись ст. 1222 ЦК України, згідно з якою спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на час відкриття спадщини, якими є ОСОБА_1 та ОСОБА_2, суд вважає за необхідне, визнати їх спадкоємцями за заповітом.

Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. ОСОБА_2 у встановлений шестимісячний строк подала таку заяву, тому її можливо визнати такою, що прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, тому суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частку квартири, що розташовану за адресою: АДРЕСА_1, Перевальського району, Луганської області в порядку успадкування за законом, на грошові внески на рахунках в Ощадбанку України в порядку успадкування за заповітом, а за ОСОБА_2 визнати право власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, Перевальського району, Луганської області, в порядку успадкування за заповітом.

Керуючись ст. ст. 213-215 ЦПК України, ст. ст. 328, 368, 370, 1261, 1268,1269, 1270 ЦК України, суд -

в и р і ш и в:

Виділити частки в нерухомому майні - квартирі, розташованій за адресою: АДРЕСА_1, що належать на праві спільної сумісної власності ОСОБА_3, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та ОСОБА_1 та визнати за кожним право власності на 1/2 частку зазначеної квартири.

Визнати ОСОБА_1 спадкоємцем за заповітом та за законом першої черги після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року чоловіка ОСОБА_3.

Визнати ОСОБА_2, спадкоємцем за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року батька, ОСОБА_3.

Визнати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 такими, що прийняли спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3.

Визнати за ОСОБА_1, право власності на 1/2 частку квартири, що розташовану за адресою: АДРЕСА_1, та на грошові кошти (з урахуванням нарахованих відсотків та компенсацій), що зберігаються на рахунках в Філії Алчевського відділення Відкритого акціонерного товариства «Ощадбанк» в ТОБО №3113/08 рахунок №НОМЕР_2 залишок 310 гривень 52 копійки, компенсаційний рахунок №НОМЕР_7 залишок 3367 гривень 55 копійок.

Визнати за ОСОБА_1, право власності на квартиру, що розташовану за адресою: АДРЕСА_1.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області, через Перевальський районний суд Луганської області шляхом подачі в 10-дениий термін з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Головуючий – суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація