Судове рішення #10743824

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:

    головуючого – Міщія О.Я.

    суддів – Ткача З.Є., Хоми М.В.

    при  секретарі – Стечишин Л.С.

    з участю апелянта ОСОБА_1, його представника адвоката ОСОБА_2, відповідача ОСОБА_3, його представника ОСОБА_4

   

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Підгаєцького районного суду від 1 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про повернення безпідставно набутих коштів, -

ВСТАНОВИЛА:    

    В березні 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд із вказаним позовом, посилаючись на те, що відповідач безпідставно набув його майно — грошові кошти у сумі 3200 дол. США, що еквівалентно 25600 грн.

    Позивач зазначив, що 27.08.2008 року передав ОСОБА_3 вказану суму грошей за оформлення в майбутньому договору купівлі-продажу автомобіля ВАЗ-2108, власником якого є ОСОБА_5, а не відповідач. Після отримання автомобіля у користування виявив, що він технічно не справний, тому повернув його ОСОБА_3, однак останній відмовився віддати отримані кошти.

    Рішенням Підгаєцького районного суду від 1 червня 2010 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про повернення безпідставно набутих коштів в сумі 25600 грн. відмовлено за безпідставністю.

    В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зазначив, що відповідач отримав і зберігає у себе 3200 дол. США безпідставно, оскільки не є власником і не мав права відчужувати автомобіль ВАЗ-2108.

    Крім того апелянт вказав, що суд помилково відмовив у задоволенні його клопотання про огляд матеріалів іншої цивільної справи по цьому ж предмету позову, заява по якому була залишена без розгляду.

    Апеляційна скарга до задоволеня не підлягає.

    Вирішуючи спір, суд виходив з того, що по справі не здобуто доказів безпідставного збереження ОСОБА_3 майна ОСОБА_1

    З таким висновком слід погодитись, оскільки він відповідає вимогам закону, грунтується на матеріалах справи.

    Згідно ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

    Як встановлено судом, 27.08.2008 року ОСОБА_1 дав ОСОБА_3 3200 дол. США, що еквівалентно 25600 грн., а відповідач передав позивачу автомобіль ВАЗ-2108, д.н. НОМЕР_1, 1986 року випуску, власником якого є ОСОБА_5

    З пояснень сторін вбачається, що ОСОБА_3 взяв у ОСОБА_5 несправний автомобіль ВАЗ-2108 і, заплативши власниці 1500 дол. США, розпочав ремонт автомобіля. Після ремонту ОСОБА_3 мав намір оформити договір купівлі-продажу і використовувати автомобіль для власних потреб.

    У серпні 2008 року ОСОБА_6, який є односельчанином ОСОБА_3, оглянув відремонтований автомобіль і домовився про передачу його за 3200 дол. США з наміром використовувати автомобіль для власних потреб.

    8.09.2008 року сторони розповіли про свою домовленість власниці автомобіля ОСОБА_5, яка видала на ім’я ОСОБА_1 довіреність на право керування автомобілем ВАЗ-2108 та на його відчуження і зняття з обліку строком до 8.03.2010 року (а.с. 11).

    Як пояснила в судовому засіданні ОСОБА_5, вона отримала за експлуатацію свого автомобіля 1500 дол. США і будь-яких претензій до сторін у неї немає.

    Отже, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, отримавши в користування автомобіль ВАЗ-2108, за домовленістю із ОСОБА_3 повернув відповідачу кошти в сумі 1500 дол. США, які ОСОБА_3 раніше передав ОСОБА_5, а також понесені відповідачем витрати на ремонт автомобіля.

    Як пояснив ОСОБА_1, він не має ніяких претензій до ОСОБА_5 і має право на управління та розпорядження автомобілем ВАЗ-2108.

    При таких обставинах колегія суддів вважає правильним висновок суду про те, що відповідач безпідставно не зберігає у себе майно позивача, оскільки частина з переданих позивачем коштів знаходиться у ОСОБА_5, а за іншу частину він придбав запасні частини і провів ремонтні роботи автомобіля ВАЗ-2108, яким має право розпоряджатись ОСОБА_1 Позивач, погодившись передати відповідачу кошти, фактично погодився із вартістю вказаних запасних частин і робіт.

    Не відбулось безпідставного зменшення майна і у позивача, оскільки його кошти передані власнику автомобіля ОСОБА_5 за право користування транспортним засобом і претензій до ОСОБА_5 з приводу цих коштів ОСОБА_1 не має. Позивач вправі також користуватись тими запасними частинами та роботами, які вклав у автомобіль ОСОБА_3

    Тобто, зобов’язання, передбачене ст. 1212 ЦК України не виникло, оскільки не відбулось безпідставного збагачення (збільшення) майна ОСОБА_3 з одночасним зменшенням його у ОСОБА_1

    Доводи апелянта про те, що він повернув автомобіль відповідачу, залишивши його на спільному подвір’ї, не мають правового значення для вирішення спору. З цього приводу ОСОБА_3 пояснив, що він не погодився забрати автомобіль, оскільки позивач неналежно його експлуатував і автомобіль знову потребує ремонту.     Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 підтвердив пояснення ОСОБА_3 і пояснив, що автомобіль потребує ремонту, оскільки ОСОБА_1 експлуатував його  при засвіченому червоному сигналі відсутності тиску масла у двигуні.

    Колегія суддів перевірила доводи апелянта про те, що суд при розгляді справи допустив порушення вимог ЦПК України і вважає їх безпідставними.

    Сама по собі відмова оглянути матеріали іншої справи не може бути підставою для скасування судового рішення, оскільки не впливає на його законність.

    Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для її задоволення.

   

    Керуючись ст.ст. 307, 308, 313, 314 ЦПК України, колегія суддів, -

   

У Х В А Л И Л А  :

    Апеляційну скаргу ОСОБА_1  відхилити.

       Рішення Підгаєцького районного суду від 1 червня 2010 року залишити без змін.

    Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: підпис

Судді: підписи

З оригіналом вірно

Суддя апеляційного суду

Тернопільської області                         О.Я. Міщій

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація