Судове рішення #10728899

Справа №2-7399/10

П О С Т А Н О В А  

Іменем України

30 липня 2010 року.

            Октябрський районний суд м.Полтави в складі:

            Головуючої судді Сороки К.М.

            При секретарі Кучарській Т.Є.

    Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Полтаві   цивільну справу  за позовом ОСОБА_1 до  управління Пенсійного фонду України Полтавського району Полтавської області про  визнання дій  протиправними  та

зобов»язання вчинити певні дії,-

                                                                   в с т а н о в и в :

    Позивач  ОСОБА_1 21 червня 2010 року  звернувся до Октябрського районного суду м.Полтави  з позовом до відповідача  управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області  про визнання дій  протиправними  та зобов»язання вчинити певні дії,посилаючись на те,що  він отримує пенсію за віком  з 01.05.2010 року  управлінням Пенсійного фонду   йому було проведено перерахунок  пенсії з урахуванням  середньої заробітної плати  працівників,зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

    Але у відповідності до ст..42 Закону України «Про загальнообов»язкове  державне пінсійне страхування», він має право на перерахунок пенсії з урахуванням  середньої заробітної плати працівників, зайнятих  у галузях економіки  України за календарний рік, що передує  року звернення  за перерахунком  пенсії.

    Так як він звернувся за перерахунком в травні 2010 року  то відповідач  мав би взяти зарплату за 2009 рік,  а не за 2007 рік.

    На його звернення з заявою з цього приводу, відповідач   відмовив , посилаючись  на те,що рішення стосовно відновлення положень ст..40 і 42 ЗУ «Про загальнообов»язкове  державне  пенсійне  страхування» на виконання рішення Конституційного суду  України не приймалося .Отже перерахунок пенсії здійснюється  у відповідності до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року  №530.

    Позивач вважає вказану відмову відповідача  неправомірною та такою що протирічить  чинному законодавству.

    22.05.2008 року  Конституційний Суд України  ухвалив рішення №10-рп/2008 у якому зазначив,що воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними  позовів, у зв»язку  з правовідносинами ,які виникли  внаслідок дії положень статей  Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких  законодавчих актів  України»,які визнані неконституційними.

    Ч.2 ст.73 Закону України «Про Конституційний суд України» передбачає, що в разі  ,якщо акти або окремі  положення  визнаються такими,що не відповідають  Конституції України (неконституційними),вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття  Конституційним Судом України рішення про їх  неконституційність .

    Позивач вважає,що  зміни до  ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове  державне пенсійне страхування» втратили чинність згідно із рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008,а отже відповідач при перерахунку пенсії діяв не у спосіб  та не в порядку ,які визначені  Конституцією та Законами України,чим порушив ст..19 Конституції України.

    Позивач просив  визнати дії управління ПФ України в Полтавському районі в частині проведення перерахунку  його пенсії – протиправними  та  просив зобов2язати   провести перерахунок у відповідності до  чинного Законодавства, здійснивши  оптимізацію заробітної плати (доходу),виключивши при цьому  10% страхового стажу  за період,що передує останньому перерахунку пенсії.

    В судове  засідання позивач не з»явився,  надав суду заяву,в якій просив справу розглянути без його участі, позов підтримує.

    Представник відповідача  в суд не з»явився повторно,будучи повідомленим належним чином ,про що мається  розписка   в матеріалах справи.

    Суд вважає можливим  винести рішення по справі.

    Вивчивши матеріали справи,суд прийшов до висновку про задоволення вимог позивача.

Судом встановлено,що  позивач  отримує пенсію за віком.  З 01.05.2010 року  управлінням пенсійного фонду  Полтавського  району    йому було проведено перерахунок  пенсії з урахуванням  середньої заробітної плати  працівників,зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

    Але у відповідності до ст..42 Закону України «Про загальнообов»язкове  державне пенсійне страхування», позивач   має право на перерахунок пенсії з урахуванням  середньої заробітної плати працівників, зайнятих  у галузях економіки  України за календарний рік ,що передує  року звернення  за перерахунком  пенсії.

    Так як  позивач  звернувся за перерахунком в травні 2010 року  то відповідач  повинен був  взяти зарплату за 2009 рік , а не за 2007 рік.

    На  звернення позивача  з заявою з цього приводу, відповідач   відмовив , посилаючись  на те,що рішення стосовно відновлення положень ст..40 і 42 ЗУ «Про загальнообов»язкове  державне  пенсійне  страхування» на виконання рішення Конституційного суду  України не приймалося .Отже перерахунок пенсії здійснюється  у відповідності до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року  №530.

    Вказана відмова  є протиправною та такою,що не відповідає  чинному законодавству.

    22.05.2008 року  Конституційний Суд України  ухвалив рішення №10-рп/2008 у якому зазначив,що воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними  позовів, у зв»язку  з правовідносинами ,які виникли  внаслідок дії положень статей  Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких  законодавчих актів  України»,які визнані неконституційними.

    Ч.2 ст.73 Закону України «Про Конституційний суд України» передбачає, що в разі  ,якщо акти або окремі  положення  визнаються такими,що не відповідають  Конституції України (неконституційними),вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття  Конституційним Судом України рішення про їх  неконституційність .

    Як вбачається із абзацу 2п.1 та абзаців 1 і 2 п.2 розділу «установ» рішення  Конституційного Суду  від 14.12.2000 року по справі №15-пр/2000(справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України):

1.норми Закону( всі повністю або окремі  з них),які визнані неконституційними згідно із рішенням  Конституційного Суду  України,втрачають чинність з дня ухвалення  такого рішення.

2.Рішення  Конституційного суду України  є обов»язковими до виконання  на території України,остаточними і не можуть бути оскарженими;

3.втрата чинності  окремих положень Закону в даному  випадку  безпосередньо пов»язана  з ухваленням рішення  Конституційного Суду України,а не з прийняттям правового акту  на його підтвердження  чи виконання.

     Зміни до  ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове  державне пенсійне страхування» втратили чинність згідно із рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008,а отже відповідач при перерахунку пенсії діяв не у спосіб  та не в порядку ,які визначені  Конституцією та Законами України,чим порушив ст..19 Конституції України.

    Отже дії  відповідача  щодо порахунку пенсії позивачу, є протиправними.

    Здійснюючи перерахунок пенсії позивачу в травні 2010 року,відповідач   врахував заробітну плату  за 2007 рік  а не за 2009 рік,при цьому застосував норми не Закону а підзаконного акту,  а також застосував  при оптимізації заробітної плати норму Закону,яка на той час вже була визначена  неконституційною.

    У відповідності до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності  нормативно-правового  акту Конституції України,Закону України,міжнародного договору,або іншому  правовому акту,суд застосовує правовий акт,який має вищу юридичну силу.

    Ст71 ч.2  КАС України передбачено,що  в адміністративних справах про протиправність  рішень,дій чи  бездіяльності суб»єкта  владних повноважень,обов»язок щодо доказування  правомірності свого рішення,дії  чи бездіяльності покладається  на відповідача, якщо він заперечує  проти адміністративного позову.

    Викладені обставини підтверджуються матеріалами справи.

    Керуючись ст..6.9,10.11.12.ч.2ст.71,158-163 КАС України,ст..40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне  страхування»,суд,-

                                                         П О  С Т А Н О В И В :

    Позов ОСОБА_1 задовольнити.

    Визнати  дії Управління пенсійного Фонду України Полтавського району,Полтавської області  щодо  неправильного перерахунку пенсії ОСОБА_1  - протиправними.

    Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду  України  Полтавського району,Полтавської області  при перерахунку  пенсії  ОСОБА_1  здійснити оптимізацію заробітної плати (доходу),виключивши при цьому 10% страхового стажу  за період ,що передує останньому  перерахунку пенсії.

    Зобов»язати  Управління  Пенсійного фонду України Полтавського району Полтавської області  здійснити перерахунок  отримуваної ОСОБА_1  пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників,зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік із 01.05.2010 року  та  виплатити частину недоплаченої суми пенсії  за  травень –червень 2010 року з вказаного розрахунку.

    Стягнути з  Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області  на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 8грн.50 коп. та витрати на ІТЗ судового розгляду в сумі 30 грн.. а на користь держави судові витрати в сумі  17 грн.

    На постанову може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення.

    Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду.

    Суддя                                                                                                   К.М.Сорока.                    

   

   

   

   

   

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація