ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2010 року м.Запоріжжя Справа № 2а-4397/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Артоуз О.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Управління Пенсійного фонду України в Бердянському районі
Запорізької області
до: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування
від нещасних випадків на виробництві та професійного
захворювання України у м. Бердянську Запорізької області
про: відшкодування щомісячної державної адресної допомоги
ВСТАНОВИВ:
02 липня 2010 року Управління Пенсійного фонду України в Бердянському районі Запорізької області звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України у м. Бердянську Запорізької області про відшкодування щомісячної державної адресної допомоги.
Ухвалою суду від 05.07.2010 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-4397/10/0870 та призначений судовий розгляд на 18.08.2010
В позові вказано, що відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» виплата щомісячної державної адресної допомоги є пенсійними виплатами і здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державно соціальна допомога. Відповідачем не відшкодовано УПФУ в Бердянському районі Запорізької області за період з 01.11.2009 по 31.05.2010 витрати на виплату щомісячної державної адресної допомоги в розмірі 90 977 грн. 95 коп.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю у порядку письмового провадження.
Від представника відповідача до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю у порядку письмового провадження та заперечення. В запереченнях від 22.07.2010 № 669 зазначено, що Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 № 1105 передбачено, що Фонд в повному обсязі відшкодовує шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я, або в разі його смерті, в тому числі пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Вказаний Закон не передбачає відшкодування витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги, які передбачено, Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265.
Крім того, зазначає, що спільною постановою правлінь Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 № 5-4/4 затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Вказаний Порядок визначає механізм відшкодування зазначених витрат на централізованому рівні Фондом Соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України. Таким чином, УПФУ в Бердянському районі Запорізької області не є тією особою, який належить право вимоги про стягнення будь-якої заборгованості.
Просить в задоволень позову відмовити у повному обсязі.
Згідно із ч. 3 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, дійшов наступного висновку.
З грудня 2009 року по травень 2010 року включно УПФУ в Бердянському районі Запорізької області було проведено з Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Бердянську Запорізької області (далі - ФССНВВ) щомісячні звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
За наслідками зазначених звірок ФССНВВ не прийняв до заліку суми щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, призначеної та виплаченої пенсіонерам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», та суми витрат з виплати та доставки цієї допомоги.
У зв'язку з цим УПФУ в Бердянському районі Запорізької області не відшкодовано понесені ним витрати на загальну суму 90 977грн. 94 коп., у т.ч. державної адресної допомоги 90 135 грн. 39 коп., витрати на виплату та доставку державної адресної допомоги 842 грн. 55 коп., з яких:
- за грудень 2009 року – 12 598 грн. 09 коп., з яких державна адресна допомога 12 479 грн. 23 коп., витрати на виплату та доставку державної адресної допомоги 118 грн. 86коп.;
- за січень 2010 року – 12 998 грн. 64 коп., з яких державна адресна допомога 12 873 грн. 63 коп., витрати на виплату та доставку державної адресної допомоги 125 грн. 01 коп.;
- за лютий 2010 року – 12 768 грн. 16 коп., з яких державна адресна допомога 12 649 грн. 42 коп., витрати на виплату та доставку державної адресної допомоги 118 грн. 74коп.;
- за березень 2010 року – 12 856 грн. 22 коп., з яких державна адресна допомога 12 737 грн. 64 коп., витрати на виплату та доставку державної адресної допомоги 118 грн. 58 коп.,
- за квітень 2010 року – 12 856 грн. 51 коп., з яких державна адресна допомога 12 737 грн. 63 коп., витрати на виплату та доставку державної адресної допомоги 118 грн. 88коп.,
- за травень 2010 року – 26 900 грн. 32 коп., з яких державна адресна допомога 26 657 грн. 84 коп., витрати на виплату та доставку державної адресної допомоги 242 грн. 48 коп.
За період часу з грудня 2009 року по травень 2010 року сторонами складено та узгоджено таблиці розбіжностей до інформації про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання по управлінню ПФУ в ленінському районі, в яких вказана сума виплаченої щомісячної державної адресної допомоги та підвищення до пенсії. Вказані таблиці розбіжностей підписані сторонами.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.
Статтею 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 23.09.1999 № 1105 передбачено, що непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством. У разі якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 N 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством…) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Відповідно до п. 4 вказаної Постанови виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.
Статтею 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» передбачено, що усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду.
До страхових виплат відповідно до п. «г» ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» відносяться пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно п. 9 Постанови Правління пенсійного фонду України та Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 N 5-4/4 «Про затвердження Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788, «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Отже, щомісячна державна адресна допомога до пенсії, призначена на підставі Постанови КМУ від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» до переліку сум, які підлягають відшкодуванню не включена.
Органи Пенсійного фонду відповідно до п. 5,6,7 Постанови Правління пенсійного фонду України та Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України «Про затвердження Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2), проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення …звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2), у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі … і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2) узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання …, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання…,на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки чинним законодавством України не передбачено відшкодування державної адресної допомоги та витрат на їх виплату і доставку з коштів Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Керуючись ст.ст. 121, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Бердянському районі Запорізької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України у м. Бердянську Запорізької області про відшкодування щомісячної державної адресної допомоги відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/ О.О. Артоуз