Справа № 2-7998/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Добропілля 09 серпня 2010 р.
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Садчикова Д.В.
при секретарі Влащенко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Добропільської міської ради, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 „про визнання права власності на житловий будинок та надвірні споруди в порядку спадкування”, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно та самовільно збудовані приміщення.
Ухвалою суду від 09.08.2010 року були прийняті уточнення до позовної заяви.
В своєму позові ОСОБА_1 послалась на те, що відповідно до Договору купівлі-продажу 30 вересня 1969 року, посвідченого Добропільською держконторою 30 вересня 1969 року № 1408 будинок АДРЕСА_1 належав ОСОБА_4 та їй. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер, про що свідчить актовий запис № 530 від 07.12.2009 року, зроблений відділом реєстрації актів цивільного стану по місті Добропіллю добропільського міськрайонного управління юстиції Донецької області. Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається з будинку АДРЕСА_1, та автомобіль марки ВАЗ 21063, 1984 року випуску, реєстраційний номер - НОМЕР_1. На момент смерті ОСОБА_4 відповідно до ст. 1261 ЦК України спадкоємцями першої черги за законом були - ОСОБА_1 (дружина померлого), ОСОБА_5 (донька) та ОСОБА_3 (син). Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. ОСОБА_5 та ОСОБА_3 відмовились від прийняття спадщини, про що свідчать їх заяви подані до нотаріальної контори м. Добропілля. Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України вважається особою, що прийняла спадщину, оскільки на момент його смерті по вищезазначеному адресу проживала разом з ним, фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, а також протягом шести місяців, передбачених статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини, не заявляла про відмову від спадщини. Однак, при виготовленні технічного паспорту на будинок АДРЕСА_1 спеціалістами Бюро технічної інвентаризації на земельній ділянці, що знаходиться під будинком АДРЕСА_1 було виявлено самовільно збудовані приміщення, а саме: гараж (Д-1), сарай (М-1), літня кухня (0-1), збільшено житлову площу будинку на 17,6 м2. В зв'язку з чим, не має можливості оформити право власності на майно в нотаріальній конторі. Вищезазначене нерухоме майно не порушує права інших осіб, оскільки збудоване відповідно до будівельних норм та вимог. Відповідно до висновку відділу містобудування та архітектури Добропільської міської ради від 17 червня 2010 року самовільно збудовані об'єкти відповідають діючим будівельним нормам та можуть бути узаконені згідно законодавства.
Просила суд задовольнити позов та ухвалити рішення, яким визнати за нею право власності на спадкове майно та самовільно збудовані приміщення, а саме на будинок №20 (А-1), прибудову (а1-1), прибудову (а2-1), ґанок (а3), літню кухню (Б-1), погріб (В), сарай (Г-1), гараж (Д-1), сарай (Е-1), убиральню (Ж), гараж (З-1), оглядову яму (см), сарай (И-1), сарай (М-1), літню кухню (О-1), навіс (П-1), навіс (Р-1), вимощення (І), трубопровід (II), вимощення (ІІІ), ворота №1, паркан №2, паркан №3, загальною площею 110,4 м2, житловою площею 60, 5 м 2, що знаходяться по АДРЕСА_1, після смерті її чоловіка ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
В судове засідання позивачка не з’явилась, надавши судові письмову заяву з проханням розглянути справу за її відсутності у зв’язку з тяжким станом здоров’я. Позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача виконавчого комітету Добропільської міської ради, в судове засідання не з’явився, надавши судові письмову заяву з проханням розглянути справу за їх відсутності, поти задоволення позовних вимог не заперечував.
Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з’явились, надавши судові письмові заяви з проханням розглянути справу за їх відсутності, щодо задоволення позовних вимог не заперечували, підтвердили факт відмови від прийняття спадщини.
З врахуванням погодження з позовом відповідача та третіх осіб та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню. Свій висновок суд обґрунтовує наступним.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до відповідно Договору купівлі-продажу 30 вересня 1969 року, посвідченого Добропільською держконторою 30 вересня 1969 року № 1408 будинок АДРЕСА_1 належав ОСОБА_4 та його дружині, позивачці за справою (а.с.16,17). ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер, про що свідчить актовий запис № 530 від 07.12.2009 року, зроблений відділом реєстрації актів цивільного стану по місті Добропіллю добропільського міськрайонного управління юстиції Донецької області (а.с.23). Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається з будинку АДРЕСА_1, та автомобіль марки ВАЗ 21063, 1984 року випуску, реєстраційний номер - НОМЕР_1 (а.с.8-13,22).
На момент смерті ОСОБА_4 відповідно до ст. 1261 ЦК України спадкоємцями першої черги за законом були - ОСОБА_1 (дружина померлого), ОСОБА_5 (донька) та ОСОБА_3 (син). Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. ОСОБА_5 та ОСОБА_3 відмовились від прийняття спадщини, про що свідчать їх заяви подані до нотаріальної контори м. Добропілля.
Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України позивачка вважається особою, що прийняла спадщину, оскільки на момент його смерті по вищезазначеному адресу проживала разом з ним, фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, а також протягом шести місяців, передбачених статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини, не заявляла про відмову від спадщини (а.с.7).
При виготовленні технічного паспорту на будинок АДРЕСА_1 спеціалістами Бюро технічної інвентаризації на земельній ділянці, що знаходиться під будинком АДРЕСА_1 було виявлено самовільно збудовані приміщення, а саме: гараж (Д-1), сарай (М-1), літня кухня (0-1), збільшено житлову площу будинку на 17,6 м2. В зв'язку з чим, позивачка не має можливості оформити право власності на майно в нотаріальній конторі (а.с.14).
Вищезазначене нерухоме майно не порушує права інших осіб, оскільки збудоване відповідно до будівельних норм та вимог. Відповідно до висновку відділу містобудування та архітектури Добропільської міської ради від 17 червня 2010 року самовільно збудовані об'єкти відповідають діючим будівельним нормам та можуть бути узаконені згідно законодавства (а.с.15).
Згідно зі ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, не заборонених законом.
Статтею 375 Цивільного кодексу передбачено право володільця земельної ділянки зводити на ній споруди та будівлі, здійснювати перебудову.
Відповідно до частини 2 та 3 статті 375 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди за умови додержання архітектурних, будівельних норм і правил.
Частиною 5 статі 376 Цивільного кодексу України передбачено, що на вимогу власника земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самовільно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
У відповідності зі ст.41 Конституції України право власності передбачає можливість власника на свій розсуд володіти, користатися і розпоряджатися приналежним майном, робити у відношенні свого майна будь-які дії, що не суперечать Закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав і обов'язків (спадщини) від померлої фізичної особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємцям).
Згідно ст. 1261 ЦК України ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги. У відповідності зі ст. 1268 ч.5 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини, він належить спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
За вищенаведених обставин, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1, так як задоволення даних вимог відповідає її законним правам та інтересам, як спадкоємця.
На підставі ст. 41 Конституції України, ст.ст.328,275,376,1216,1261,1268 Цивільного кодексу України, керуючись ст. ст.10,11, 60, 209,212,213,214,215,218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 – задовольнити.
Визнати право власності в порядку спадкування, за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на спадкове майно та самовільно збудовані приміщення, а саме на будинок №20 (А-1), прибудову (а1-1), прибудову (а2-1), ґанок (а3), літню кухню (Б-1), погріб (В), сарай (Г-1), гараж (Д-1), сарай (Е-1), убиральню (Ж), гараж (З-1), оглядову яму (см), сарай (И-1), сарай (М-1), літню кухню (О-1), навіс (П-1), навіс (Р-1), вимощення (І), трубопровід (II), вимощення (ІІІ), ворота №1, паркан №2, паркан №3, загальною площею 110,4 м2, житловою площею 60, 5 м 2, що знаходяться по АДРЕСА_1, після смерті її чоловіка ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення суду є правовстановлюючим документом та підлягає державній реєстрації.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Надруковано власноручно у нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Головуючий: суддя Д.В. Садчиков