Справа № 2 – 1175/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2010 року Таращанський районний суд Київської області
в складі:
головуючого: Потеряйко С.А.
при секретарі: Іванченко Т.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області про стягнення недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до трьох років,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вищеназваним позовом, в якому просить суд визнати не чинною відмову управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА від 29.01.2010 року № 43 у проведені перерахунку та виплати недорахованої суми державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з січня 2008 року по червень 2010 року включно та в подальшому сплачувати у відповідності до змін діючого законодавства.
В судове засідання позивач не з’явився, про час, день розгляду справи повідомлений належно, про причини неявки не повідомив, проте надав до суду заяву з проханням розглядати справу у його відсутність та без фіксування судового процесу технічними засобами. Позов підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи належно повідомлений, про причини неявки не повідомив, проте подав до суду заяву, в якій просить суд розглядати справу у його відсутність та без фіксування судового процесу технічними засобами. Позов не визнає.
В судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації як батько, що здійснює догляд за дитиною – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст. 15 ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року) та ст. 43 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Таку допомогу, згідно ст. 5 ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з 1 січня прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років встановлений з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня – 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» установлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто 557 грн.. Відповідно до Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» № 1646-VІ від 20.10.2009 року з 01.11.2009 року прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років встановлений – 632 грн..
Відповідач виплатив позивачу, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік в таких розмірах: за лютий 44,83 грн., за березень-грудень 130 грн. щомісяця; за 2009 рік в таких розмірах: за січень-грудень по 130 грн. щомісячно, за травень-грудень по 130 грн. щомісячно. Виплати зазначеної грошової допомоги проведені відповідно до ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (із змінами, які набрали чинності після 01.01.2008 року) у вказаних розмірах з урахуванням сум індексації.
Проте відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вищезазначених розмірах, не дотримався встановленого законом розміру прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років.
Не погоджуючись з розміром отримуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2008 року по червень 2010 року, позивач звертася до відповідача, із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплатити недоотримані суми такої допомоги у відповідності до чинного законодавства, проте йому в задоволенні його вимоги відповідачем було відмовлено. В зв’язку з цим, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів і просить суд визнати не чинною відмову управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА від 29.01.2010 року № 43 у проведені перерахунку та виплати недорахованої суми державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з січня 2008 року по червень 2010 року та зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату належних сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з послідуючим перерахунком та виплатою у відповідності до змін діючого законодавства.
Суд, вважає, що при вирішенні даного спору, необхідно застосовувати вимоги ст. 19 ч.2 Конституції України, а саме – органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Суд вважає, що при прийнятті Закону України „Про державний бюджет на 2009 рік”, були значною мірою звужені, гарантовані Конституцією України та Законом України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, право позивача на соціальний захист, зокрема на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п. 24 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни в назву Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” і виключено ст. 43 вказаного Закону.
Отже, враховуючи наведене, Управління праці та соціального захисту населення повинно було виплачувати позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку щомісячно в розмірі прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, встановлену ст. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», оскільки з упинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених ст. 64 Конституції України, що передбачає таке у випадках воєнного або надзвичайного стану на певний строк.
Що стосується позовних вимог в частині зобов’язання провести перерахунок та виплату недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд вважає, що в цій частині необхідно відмовити, оскільки позивачем не надано доказів того, що в 2010 році йому проводилась виплата вказаної допомоги взагалі та в якому розмірі.
Рішення в частині зобов’язання в подальшому перераховувати та виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не підлягає задоволенню, оскільки суд не може знати чи будуть порушені права позивача в майбутньому.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Указані обставини встановлено з матеріалів справи, досліджених в судовому засіданні.
Позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, як потерпілий від насідків аварії на ЧАЕС.
Судові витрати суд покладає на відповідача.
Керуючись ст.ст. 15,16 ЦК України, ст.ст. 2, 10, 15, 60, 79, 88 213-215ЦПК України, ст.ст. 5, 15 ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, ст. 43 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати відмову управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області у виплаті ОСОБА_1 належних сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за лютий-грудень 2008 року та за січень-грудень 2009 року, неправомірною.
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 20.02.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, встановленого ст. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області на користь ОСОБА_1 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 грн.
В решті задоволення позову відмовити.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області на користь держави судовий збір в розмірі 51 грн..
Позивачку від сплати судового збору звільнити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається на протязі 10 днів з дня його проголошення через Таращанський районний суд.
ГОЛОВУЮЧИЙ: __________________