Справа № 2 –1323/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2010 року Таращанський районний суд Київської області
в складі:
головуючого: Потеряйко С.А.
при секретарі: Іванченко Т.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області про зобов’язання провести перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду із вищеназваним позовом, мотивуючи тим, що вона є особою потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом 2-ої групи. На підставі ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, їй як інваліду 2 групи, передбачена пенсія в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Призначена їй державна пенсія не відповідає вимогам ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В зв’язку з тим, що відповідач відмовив їй в проведенні перерахунку пенсії згідно з нормами, встановленими законами України, вона вимушена звернутися з позовом до суду за захистом своїх прав і просить зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату державної пенсії за період з 01.01.2010 року з подальшою виплатою в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, яка визначена ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування». Просить звільнити її від сплати судового збору, як потерпілу від наслідків аварії на ЧАЕС. Судові витрати просить покласти на відповідача.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, хоча був належно оповіщена про час і місце судового розгляду, проте надала до суду заяву з проханням розглядати справу у її відсутність, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явилась, хоча була належно оповіщена про час і місце судового розгляду, проте надала до суду письмове заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову, мотивуючи тим, що відповідно до вимог ч. 1 та ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених лише за цим Законом. А тому, щодо пенсіонерів, яким пенсія призначена за іншими спеціальними законами, у тому числі на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначений у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розмір мінімальної за віком не застосовується.
Розмір пенсії, встановлений ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» був визначений, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, який для цієї категорії пенсіонерів законодавчо встановлений не був.
Постановою Кабінету міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» встановлено, що виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком 19,91 грн. проводиться розрахунок пенсії, призначеної відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону.
Це відповідає також вимогам Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій в зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою КМУ від 30.05.1997 року № 523.
Таким чином, вимоги про те, що базова мінімальна пенсія за віком при обчислені перерахунку пенсії з урахуванням положень ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинна визначатися згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» суперечить законодавству, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону було доручено КМУ у тримісячний термін з дня опублікування цього закону підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити прийняття актів, необхідних для реалізації цього Закону, забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їхніх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом, забезпечити проведення перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до цього Закону.
Проте, вимоги п. 2 Прикінцевих положень Закону виконанні не в повній мірі, зокрема Закони України у відповідність з цим Законом приведенні не були, як і нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади.
Лише Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до статті 54 Закону.
Так, згідно ст. 54 Закону для осіб потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році по 3 групі інвалідності пенсія призначається в розмірі 110 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», були чинними до моменту, коли Конституційний суд України своїм рішенням від 22.05.2008 року, визнав неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення рішення КСУ положення ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначених актів України у редакції, чинній до внесення змін до них, Верховною Радою не приймалося. Внаслідок цього порядок обчислення пенсій та підвищень до них, передбаченими законодавчими актами, залишився неврегульованим.
З метою збереження соціального захисту окремих категорій громадян, обчислення підвищення до пенсії, передбаченого ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
З 01.07.2008 року пенсії інвалідам підвищилися згідно постанови КМУ від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Враховуючи конституційну норму, щодо обов’язкового виконання постанов Кабінету Міністрів України (ст. 117 Конституції України) управлінням Пенсійного фонду України у Таращанському районі при призначенні пенсії позивачу правомірно застосована постанова КМУ.
Статтею 63 Закону закріплено норму, якою стверджується, що фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього Закону провадиться за рахунок державного бюджету. Виконання цього Закону залежить від фінансових ресурсів дохідної частини Державного бюджету України.
Згідно ч.2 ст. 95 Конституції України тільки законом про Державний бюджет України на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Стаття 9 Закону № 1058 передбачає, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання пенсія у зв’язку з втратою годувальника. Також, за рахунок коштів Пенсійного фонду у солідарній системі надається соціальна послуга – допомога на поховання пенсіонера. Жодних інших виплат за рахунок коштів Пенсійного фонду вищевказаним законом не передбачено.
Ухвалюючи рішення про стягнення з управління ПФУ у Таращанському районі на користь позивача недоплачених сум щомісячної допомоги, суд повинен з’ясувати, чи були перераховані бюджетні кошти на рахунок відповідача для виплати їх пенсіонерам з категорії інвалідів та потерпілих від аварії на Чорнобильській АЕС, з якого розрахунку на кожну особу надходили ці кошти, чи має право відповідач проводити заявлені позивачем виплати за рахунок інших платежів.
За рахунок інших джерел фінансування чорнобильських виплат не здійснюється, отже для стягнення з коштів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави.
В останні роки видатки, пов’язані із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначалися в обсягах, виходячи з реальних фінансових ресурсів державного бюджету та з огляду на те, що більшість інших видатків державного бюджету мали також соціальну спрямованість.
Вимоги про зобов’язання відповідача у разі зміни розміру мінімальної пенсії за віком і в подальшому проводити перерахунок пенсії безпідставні та необґрунтовані, оскільки не відповідають змісту законодавства.
Крім того, зазначила, що справа ОСОБА_1 на даний час знаходиться на розгляді у суді апеляційної інстанції, тому просить зупинити провадження в справі до прийняття рішення апеляційним судом.
Судом встановлено, що позивачка являється потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи, що підтверджено копією посвідчення, довідкою МСЕК.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсія з інвалідності 2 групи призначається в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року № 523. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 «Про поліпшення пенсійного забезпечення громадян», інвалідам, щодо яких встановлено причинний зв’язок з Чорнобильською катастрофою по 2 групі інвалідності встановлений основний розмір пенсії - 655 грн., внаслідок чого при визначенні пенсії позивачці відповідач керувався встановленим даними постановами розміром.
Позивачка не погоджуючись із тим, що державна пенсія визначена відповідачем на підставі вказаних постанов КМУ, звернулася до суду за захистом своїх порушених прав.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 52,53 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік», був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01 січня 2010 року -695 грн., з 01 квітня 2010 року – 706 грн., з 01 липня – 709 грн., розмір мінімальної заробітної плати з 01січня 2010 року - 869 грн., з 01 квітня 2010 року – 884 грн., з 01 липня - 888 грн..
31.10.2006 року набрав чинності Закон України від 05.10.2006 року „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у якому визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки згідно ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування, завданої порушенням цього права, шкоди.
Розділ 8 вищевказаного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Позиція відповідача, управління Пенсійного фонду у Таращанському районі, ґрунтується виключно на Постановах Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Норми Конституції України – є нормами прямої дії.
Відповідно до ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Статтею 113 Конституції України передбачено, що КМ України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .
Враховуючи вищенаведене, вважаю за необхідне застосовувати саме норму Закону, а не постанови КМ України.
Порядок виділення та виплати грошових коштів відповідачу не є предметом позову, а тому заперечення відповідача в цій частині до уваги не беруться.
Згідно ст. 46 Конституції України мінімальна пенсія за віком не може бути нижчою ніж прожитковий мінімум, ст.ст. 17, 19 ЗУ „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” наголошують, що мінімальна пенсія за віком є державною гарантією і вона визначається виключно Законом України.
Згідно ч. 3 ст. 67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За таких обставин, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати позивачці пенсії згідно ст.54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є неправомірними.
Клопотання представника відповідача про зупинення провадження в справі не підлягає задоволенню, оскільки позивачка звернулася до суду з позовними вимогами за 2010 рік, даний рік не був предметом розгляду справи.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню, а саме: перерахунок та виплату пенсії слід провести з 01.01.2010 року по 06.08.2010 року, з урахуванням фактично виплачених сум. Рішення в частині зобов’язання в подальшому перераховувати та виплачувати пенсію не підлягає задоволенню, оскільки суд не може знати чи будуть порушені права позивачки в майбутньому.
Указані обставини встановлено з матеріалів справи, досліджених в судовому засіданні.
Позивачка підлягає звільненню від сплати судового збору, як постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З відповідача підлягають стягненню на користь позивачки 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Керуючись ст.ст. 15,16 ЦК України, ст.ст. 2, 10, 15, 60, 79, 88 213-215ЦПК України, ст.ст.50,54,55, 62, 67, 70, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст.ст. 54, 55 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі провести перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком за період з 01.01.2010 року по 06.08.2010 року - дату ухвалення рішення, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду у Таращанському районі Київської області на користь ОСОБА_1 37 грн. витрат понесених нею на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду цивільних справ.
В решті позову відмовити.
Від сплати судового збору сторони звільнити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Таращанський районний суд на протязі 10 днів з дня його проголошення або на протязі 10 днів з дня отримання копії рішення суду.
ГОЛОВУЮЧИЙ:_________________