№ 2-514/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2010 року Тростянецький районний суд
Вінницької області
в особі судді Волошина І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Тростянець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 13.08.2010 року звернулася з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України Тростянецькому районі про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії за 2010 рік, посилаючись на те, що отримує пенсію за віком, але продовжує працювати. В тавні 2010 року вона звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За її заявою перерахунок пенсії було проведено відповідачем виходячи із показника заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік, в той час як за Законом зобов’язані були взяти до уваги цей показник за рік, який передує року проведення перерахунку, тобто за 2009 рік. Свої дії відповідач пояснює роз’ясненнями, які надані Пенсійним фондом України, що позивач вважає незаконним та таким, що порушує його пенсійні права та суперечить вимогам статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Вінницької області провести перерахунок її пенсії у 2010 році, виходячи з розрахунку середньої заробітної плати за 2009 рік.
Позивач у судове засідання не з’явився, просив слухати справу за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення, згідно з якими проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що позивач дійсно перебуває на обліку в УПФУ в Тростянецькому районі і отримує пенсію, звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв’язку із чим йому було відмовлено в перерахунку пенсії по заробітку та проведено перерахунок по стажу. Перерахунок пенсії здійснено згідно із положеннями п.11 пп.3 Постанови КМУ № 530 від 28.05.08 р. виходячи із застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та які враховуються для обчислення пенсії, за 2007 рік. Ці положення зазначені у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.09 року за № 20/0/18-09/039 та № 4096/02-01. Вимоги позивача про застосування такого показника за 2009 рік вважає незаконними та просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Тростянецькому районі Вінницької області та отримує пенсію за віком, що не оспорюється сторонами.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом другим преамбули передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо особа продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Зі змісту частини четвертої статті 42 зазначеного Закону випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення з перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
В Законі України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» вносилися зміни до законів лише на період до 31 грудня 2008 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 ”Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач, тільки підтверджується застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії ( розділ 11, підпункт 3).
Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі на обґрунтування законності своїх дій посилається на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. N20/0/18-09/039, N4096/02-01, який визначив порядок застосування статей ст.40 і ст.42 (частина 4) Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, визначаючи для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії виходячи з показника за 2007 рік, а не рік що передував року перерахунку, як прописано у Законі.
Ці посилання суд вважає необґрунтованими, оскільки листом не можуть регулюватися пенсійні правовідносини і його зміст суперечить Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.40, 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.10, 11, 15, 60, 169, 208-210, 213-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії – задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Вінницької області при проведенні у 2010 році перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 неправомірними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі здійснити їй перерахунок та виплату пенсії за віком за період з 01.05.2010 року відповідно до вимог ч.4 ст. 42, ч.4 ст. 45 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виходячи з показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
На рішення може бути подана апеляція протягом 10 днів до Апеляційного суду Вінницької області через Тростянецький районний суд.
Суддя :