Судове рішення #10707114

                                                                                                           Справа № 2-7941/2010 р.

                                                                           

  Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

м. Добропілля                                                                                        10 серпня 2010 р.

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:        

                                                       

головуючого судді                 Садчикова Д.В.

при секретарі                       Влащенко І.М.

за участю позивача                 ОСОБА_1

представника відповідача             Носач Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м. Добропілля Донецької області, «про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсій», -

                                                  В С Т А Н О В И В:

16.07.2010 р. до суду звернувся із позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду в м. Добропілля про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

В своєму позові ОСОБА_1 зазначив, що. він знаходиться на обліку та отримує пенсію за віком. На підставі його заяви в лютому 2010 р. відповідачем був проведений перерахунок пенсії с урахуванням збільшення розміру трудового стажу на 2 роки, але позивач не згоден із проведеним перерахунком, оскільки відповідачем був взятий до розрахунку розмір середньої заробітної плати за 2007 рік, в той час, коли потрібно врахувати заробітну плату за 2009 рік.

В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача за дорученням - головний спеціаліст-юрисконсульт відділу пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області Носач Т.О., в судовому засіданні проти позову заперечувала, судові пояснила, що розрахунок проводився згідно з рекомендаціями, зазначеними у листі від 11.03.2009 р. Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України. Просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача,  вивчивши письмові заперечення та інші  матерiали  справи,  перевiривши доводи позивача,  та заперечення  представника  відповідача, суд  вважає що позов  підлягає частковому задоволенню  з  наступних пiдстав.

З відповідною заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до УПФ м. Добропілля 12.02.2010 року. Згідно листа УПФУ в м. Добропілля від 13.07.2010 р повідомлено позивача що в 2010 році йому був проведений перерахунок пенсії за стажем та заробітком з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії враховуючи показник заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197,91 гри.).

Суд вважає дії УПФУ в м. Добропілля по перерахунку пенсії враховуючи показник заробітної плати по Україні за 2007 рік неправомірними виходячи з наступного.

Відповідно до абзацу 1 пп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страховою стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року). Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" аналогічні перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам визначені ч. 4 ст. 42. Зокрема, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Верховна Рада України Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (підпунктом 10 пункту 35) внесла зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», врегулювавши порядок перерахунку пенсій. Зазначеними змінами передбачалося, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. У разі якщо коефіцієнт заробітної плати (доходу) із урахуванням заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) не зменшується, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008, були визнанні неконституційними положення, зокрема пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку. Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039 надано роз'яснення щодо перерахунку пенсій у 2009 році у зв'язку з визнанням рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2009 неконституційним підпунктів 9, 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», якими внесено зміни до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до вказаного листа їх перерахунок у 2009 році проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.

Суд не приймає посилання відповідача на Спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, оскільки спірні правовідносини повинні регулюватися нормами закону, а даний лист може використовуватись лише як рекомендація.

Із змісту частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення з перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону. Тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

         На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 року,  ст.19, ч.3 ст.51, 152  Конституції України, 10, 11, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м. Добропілля Донецької області, «про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсій» -  задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області щодо застосування при перерахунку пенсії у 2010 році показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік.

Зобов’язати у правління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2010 року, з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік в розмірі 1650,43 гривен.

Зобов’язати у правління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області виплатити ОСОБА_1 різницю між знов призначеною та фактично виплаченою пенсією, починаючи з 01.02.2010 року.  

Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий: суддя                                   Д.В. Садчиков

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація