Судове рішення #10706020

Справа №2-1761/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

14 червня 2010 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

в складі:

головуючого - судді  Хомика А.П.

при секретарі -           Кіндратишин Л.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості, Комунального підприємства "Туристичний комплекс "Дрогобич" про проведення перерахунку розміру допомоги по безробіттю, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідача провести перерахунок розміру допомоги по безробіттю на підставі довідки про середню заробітну плату від 25.09.2009 року №80-09. В обґрунтування позову посилається на те, що він зареєстрований у Дрогобицькому міськрайонному центрі зайнятості 04.05.09р. і йому розпочата виплата допомоги по безробіттю згідно п. 1 ст.23 Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підтверджується наказом Дрогобицького міськрайонного центра зайнятості від 05.05.2009 року № НТ090505.

При реєстрації він здав всі необхідні документи, крім довідки відповідного зразка про середню заробітну плату за останні шість місяців по вині адміністрації КП готель "Тустань". 14 травня 2009 року він повторно звернувся до голови комісії з припинення діяльності   комунального підприємства  "Тустань" з проханням видати йому довідку про середню місячну зарплату додавши до цієї заяви бланк відповідної довідки. Його заяву розглянуто і КП " Готель "Тустань" видало йому довідку про середню заробітну плату від 18 травня 2009 року за № 178/1, яку Дрогобицький центр зайнятості відмовився прийняти та зареєструвати мотивуючи тим, що довідка заповнена з помилками, а тому було прийнято рішення нараховувати йому допомогу по безробіттю виходячи з мінімальної зарплати, що підтверджується довідкою центру від 23.03.2010 року № 130210273. Він вимушений був черговий раз звернутись за отриманням довідки до комунального підприємства "Туристичний комплекс "Дрогобич" -правонаступника КП "Готель "Тустань" з 7 травня 2009 року. При цьому він керувався п.22 та п.25 постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 2266 "Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. У зв'язку з тим, що довідка тривалий час йому не видавалась, він вимушений був звернутись до міського голови м. Дрогобича Гука М.П. з заявою від 08 липня 2009 року, в якій просив зобов'язати п. Мусійчука Д.П. видати довідку про середню заробітну плату встановленого зразка заповнену відповідно до вимог названої вище постанови КМУ.

З аналогічною заявою він звернувся в Дрогобицьку міжрайонну прокуратуру. Щоб усунути порушення діючого законодавства прокурором Дрогобицької міжрайонної прокуратури було внесено припис, що підтверджується відповідним листом прокуратури від 17.07.2009 року № 420.

Тільки після втручання прокуратури КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" видало йому довідку за № 80-09 від 25.09.2009 року "Про середню заробітну плату".

Отримавши довідку він звернувся в Дрогобицький міськрайонний центр зайнятості з проханням прийняти і зареєструвати довідку КП "Туристичний комплекс  "Дрогобич" від 25 вересня 2009 року, зробити перерахунок розміру допомоги по безробіттю і виплатити її згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", що підтверджується його заявою від 07.10.2009року.

Листом від 16.10.2009 року № 3803/06 Дрогобицький міськрайонний центр зайнятості відмовив йому у прийнятті і реєстрації довідки від 25.09.2009 року № 80-09 "Про середню місячну зарплату" на тій підставі, що у ній не проставлено кількість днів у січні - лютому 2009 року.

Він звернувся з цього приводу за роз'ясненнями у прокуратуру Львівської області ( лист від 03.11.2009 року) та у Львівський обласний центр зайнятості. З відповіді Львівського обласного центру зайнятості слідує, що довідка від 25.09.2009 року № 80-09 є недійсною, оскільки не виповнена до встановленого порядку, а тому не може братись до уваги під час перерахунку і виплати допомоги по безробіттю. На виконання листа прокуратури Львівської області від 19.11.2009 року № 07/1-534-08 із залученням спеціалістів Територіальної державної інспекції праці у Львівській області Дрогобицька міжрайонна прокуратура провела перевірку звернення ОСОБА_1 щодо видачі довідки про середню заробітну плату службовими особами КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" для проведення Дрогобицьким міськрайонним центром зайнятості перерахунку і виплати допомоги по безробіттю.

Згідно листа Дрогобицької міжрайонної прокуратури від 25.12.2009 року №420-09 порушень чинного законодавств щодо видачі і оформлення довідки КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" не виявлено.

Таким чином, на підставі викладено вважає, що на сьогодні у дрогобицького міськрайонного центру зайнятості немає підстав для відмови у прийнятті і реєстрації довідки про середню заробітну плату від 25.09.2009 року № 80-09, виданої КП "Туристичний комплекс "Дрогобич", а також немає підстав для відмови у проведенні перерахунку розміру допомоги по безробіттю.

В судовому засіданні позивач позов підтримав, і доповнив, що у довідці, виданій КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" не зазначено причин того, що він у січні та лютому 2009 року не працював, а відповідно і не отримував заробітної плати. Це сталось внаслідок не виконання з боку Дрогобицької міської ради Львівської області рішення про його поновлення на роботі. Оскільки такої причини не заповнення відповідних граф у довідці про його середній заробіток немає Дрогобицький міськрайонний центр зайнятості відмовляє йому у проведенні нарахування та виплаті допомоги по безробіттю у встановленому законом розмірі. Просить позов задоволити.

Представник КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" позову не визнав і пояснив, що видана ними довідка про середній заробіток позивача відповідає наявним бухгалтерським документам, табелям обліку робочого часу та рішенню суду. Вважає, що між позивачем та КП Туристичний комплекс "Дрогобич" відсутній предмет спору, а тому в цій частині просить в позові відмовити.

Представник Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості Гічва Ю.Я. позову не визнав і пояснив, що ОСОБА_1 27.04.2009р. зареєструвався в Дрогобицькому міськрайонному центрі зайнятості як такий, що шукає роботу; 04.05.2009р. набув статусу безробітного.

На виконання Закону України  "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"  наказом  Міністерства  праці  та соціальної політики від 20.11.2000 року №307 затверджено Порядок  надання допомоги по безробіттю.  Пунктом 6.5. Порядку обумовлено, що "......Якщо в день призначення допомоги по безробіттю відсутні відомості , що впливають на розмір допомоги по безробіттю, то вона призначається у розмірі, установленому законодавством, до отримання необхідних відомостей, але не більше шести місяців з дня призначення цієї допомоги. Після їх отримання здійснюється перерахунок допомоги по безробіттю". У п.9 зазначеного порядку прописано, що у разі поновлення на роботі працівника, який був звільнений з роботи без законної підстави з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу, середня заробітна плата обчислюється виходячи із сум, що припадають на місяці розрахункового періоду.

 У довідці про середню заробітну плату від 25.09.2009 року № 80-09 у графі "Місяці розрахункового періоду" (за винятком місяців, в яких застраховано особа не працювала з поважних причин* (зазначити назву місяців, що залишилися в розрахунковому періоді та причини для причини для виключення), не зазначено місяців січень та лютий, як не зазначено і причин їх не зазначення. Таке можливе лише з поважних причин (тимчасової непрацездатності, відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-ох річного віку та шестирічного віку за медичним висновком) і такий порядок є вичерпним. Також у довідці в розрахунковому періоді (місяць січень) не зазначено кількість календарних днів, однак прописано суму в 7174,20 грн., яка була виплачена працівникові за час вимушеного прогулу. Такої підстави як невиконання рішення суду у Порядку не передбачено, а тому довідка, яка не виповнена до п.9 Порядку є недійсною. При таких обставинах вважають позов безпідставним та просять в його задоволенні відмовити.

Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.

Розмір допомоги по безробіттю визначено п.1 ст. 23 цього ж закону, згідно якого застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.

Допомога по безробіттю може бути призначена, якщо дотримано вимог п.6.2 .Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року.

Згідно п. 6.2 Порядку Допомога по безробіттю призначається на підставі особистої заяви безробітного, довідки (довідок) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (декількома місцями) роботи чи служби, трудової книжки, військового квитка, копії цивільно-правового договору, за пред'явленням, у разі наявності, свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.

Матеріалами справи встановлено, що КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" видано довідку за № 80-09 від 25.09.2009 року "Про середню заробітну плату" ОСОБА_1 для представлення в Дрогобицький міськрайонний центр зайнятості для здійснення останньому перерахунку допомоги по безробіттю.

Як вбачається з листа Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості № 3803/06 від 16.10.2009 року останній відмовив ОСОБА_1 у прийнятті і реєстрації довідки, так як в ній не проставлено кількість днів у січні-лютому 2009 року.

        Згідно листа Дрогобицької міжрайонної прокуратури від 25.12.2009 року №420-09 порушень чинного законодавств щодо видачі і оформлення довідки КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" не виявлено.

 Отже судом встановлено, що позивачем дотримано вимоги п.6.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, а саме надано всі необхідні документи для призначення допомоги по безробіттю.

Підставою відмови Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості врахування позивачу довідки про його середній заробіток, як встановлено в судовому засіданні, є невиконання рішення суду від 29.12.2008 року про поновлення ОСОБА_1 на роботі з боку Дрогобицької міської ради. Саме з цієї причини графи "місяць січень і лютий" у довідці про середній заробіток позивача не заповнені і не вказано причини цього, оскільки такі не відповідають виключному переліку встановленому Порядку надання допомоги по безробіттю. Однак суд вважає, що відсутність вищезгаданих підстав у Порядку надання допомоги по безробіттю не може бути підставою для відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті допомоги по безробіттю. Так, ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає, зокрема, на забезпечення їх у разі безробіття з незалежних від них обставин. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян. Цьому конституційному праву громадян кореспондує обов'язок держави щодо виплати відповідних грошових коштів.

Враховуючи вищенаведене підстав для задоволення позову до КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" немає. При таких обставинах суд вважає, що позов слід задоволити частково.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст.46 Конституції України,  ст. 22,23 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ПКМ України №2266 від 26.09.2001 року "Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням" суд, -  

  в и р і ш и в:

Позов задоволити частково.

Зобов’язати Дрогобицький міськрайонний центр зайнятості провести перерахунок розміру допомоги по безробіттю ОСОБА_1 на підставі довідки № 80-09, виданої 25.09.2009 року КП "Туристичний комплекс "Дрогобич" та виплатити її.

В решті позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Суддя                                              

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація